Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

Baietelul meu de 3 sapt are de vreo 2 zile niste bubite care seamana cu cosuri pe fata, frunte, gat. Am inteles ca ar fi dermatita seboreica si ca e normal sa apara la nou nascuti. Voi o tratati cu ceva? 

Tantzica, ma bucur ca s-a rezolvat. Acum cred ca esti mai linistita. Pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In legatura cu capul bebelusilor, am auzit si eu de plagiocefalie (cap turtit) din cauza ca dorm pe spate si favorizeaza o parte, al meu favorizeaza partea dreapta. Mamici, voi cum va asezati bebelusii la somnic? Pe spate sau pe o parte? Eu 90% din timp il asez pe o parte, alternez: un somn pe stanga, unul pe dreapta. Asa au spus cei din spital ca ar fi OK. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ms fetelor de sfat.

"Chioraitul" matelor sunt defapt gazele acumulate in burtica de acolo si durerea lor al meu doarme ziua doar pe burtica supravegheat ca sa scoate gazele ca picaturile nu fac minuni la fel ca dormitul pe burtica si mult masaj pe burtica putin mai apasat nu mangaiat ca nu pateste nimic rau .

Acneea bebelusului o avem si noi de vreo 2 sapt si jumatate sa extins si pe gatut di putin pe burtica poate dura pana la 3 6 luni si nu e de tratat de catre medici la noi incepe sa dispara

De dormit noaptea eu il pun pe spate mami il pune pe parti si vam zis ziua pe burtica.

Noi avem 1 luna si o saptamana si dormim tot mai mult noaptea iupiii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Iza asa e si a mea pe frunte, pare ca e data cu faina si se exfoliaza. E normal ei trebuie oricum sa-si schimbe pielea asta de bb mic. Aveti grija cu cladura. Se pot supraincalzi si daca dorm in pat cu voi. Si eu sunt tare atenta, dorm cu ea...ea doar cu sacul de dormit (in el are body cu maneca lunga si picioarele goale) si eu ma acopar (doar pe mine) cu plapuma de pene... Ce mai faceti cu ochisorii? MAi are scrugeri? LA mine nu vad nici o ameliorare...

Manuela si noua ne curge un ochisor eu iam mai picurat ser fiziologic in el parca nu mai curge asa tare si a mea are bubite pe fata cred ca de la caldura,cosuletele de pe nas incep sa iasa afara [:)] iar cu dormitu ne chinuim si noi are o parte preferata pe spate sta cel mai greu nu prea ii place

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La a mea gagica scurgerile de la ochisor au trecut in vreo 2-3 zile cu ser fiziologic. Bubitele se mai atenuaza peste zi..si intradevar noaptea, dormind cu mine si preluand din caldura mea, plus plapuma se agraveaza...o sa incerc s-o culc acoperita cu paturica ei sau in sac de dormit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi merge absolut oribil site-ul de pe calculator :( si de pe telefon nu prea raspund

 

La cat sunt de aiurita. am inteles gresit antibioticul, pentru mastita se ia Augmentin pfff bine ca nu am mancat toata oxacilina... Am intrerupt ala si iau Augmentin 7 zile

 

Ieri seara n-am mai scris detalii, eram super obosita, am asteptat aproape 4h sa intru la punctie (tanti asta doctor e ATAT de aglomerata, se fac programari la ea pe anul viito in octombrie...) Bine ca m-a primit...

 

Azi l-am alaptat pe Radu si din tzitzi stang, fara dureri, pare ca s-a saturat, sper sa revenim la normal, incepuse sa-mi scada productia de laptic.

 

Si el are ceva piele moarta mereu pe fata, bubite nu prea are, dar ii mai apare cate una pe ici pe acolo, eu nu le fac nimic, dispar ele. Ochisorii i-s curati, i-i sterg doar cu ser zilnic.

 

Fetelor cochetelor, cum stati cu dosarele de indemnizatie/alocatie copil? Eu nu stiu pe ce sa pun mana mai intai :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tantzica, bine ca ai scapat cu bine pana la urma! Esti puternica!

 

Sotul mi-a depus zilele trecute dosarul pt alocatia copilului. Destul de tarziu, ar zice unii, insa noi habar n-aveam si de asta ... Nu ne-a zis nimeni, nu am citit... In fine. Banutii vor intra cam peste o luna. Cat despre indemnizatie, dosarul se depune incepand cu prima zi dupa terminarea concediului de maternitate. Eu mai am 2 luni si un pic pana atunci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur tantzica ca ești bine, întrebarea mea e: ai avut noduli la San?  Unul sau mai mulți?  Dureroși ? intreb deoarece și eu am avut zilele trecute am simțit ceva nodul când era sânul prea umflat. Acum nu am mai simțit, nu știu dacă a dispărut.  

Mămicilor, dacă alăptam avem ciclu menstrual? Dar ovulație?  Nu prea îs în clar cu asta...jihiii [batcap]

Și noi am fost sapt trecuta la consultatie orl, aici te cheamă peste tot  nu trebuie sa te programezi. (Totul ok). A

Cat despre luxactie de sold e bine sa se facă consult acum când e mic, pt a  putea fi evitat. Eu am avut și nu mi.au escoperut decât la 1 an când am început sa umblu, am stat în ghips dar crescând nu s-a vindecat. La 16 ani a  făcut operațiile la ambele picioare. Acum sunt ok...dar totuși urmarile se simt sj se mai vad.

cu cat e depistat mai devreme cu atât e mai bine, suferința e mai mică.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...