Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Dragele mele, noi am fost la pediatru. A zis sa luam calciu gluconic pt ca ii tremura barbia. Apoi ne-a zis ca suntem cu deficit de crestere de 300 de g!!! : azi avem 3 saptamani si am acumulat 360 de grame de la iesirea din spital( am iesit cu 3000 si azi avem 3360).E f mare minusul si sunt necajita. Nu mi-a cerut sa fac analiza laptelui, dar mi-a spus ca ne vedem peste o saptamana; apelez la voi si va rog sa imi spuneti cat a acumulat puiutul vostru intr-o luna.Va pup!

Tadiana noi am pus in prima luna 1 kg si am crescut 4 cm si la Carla ii mai tremura barbia dar mai rar dar zice ca e normal  noi am avut calcarea lactica pt fornaitu nasucului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tadiana nu te panica, ii ok...a mea a pus 700gr intr-o luna (tinand cont ca a scazut maxim in spital), dar din spital o pediatra care mi-a inspirat multa incredere mi-a zis ca ar trebui sa luam in greutate sau cel putin sa stagnam, daca nu sa mergem la medic..tot ea ne-a zis si apoi am mai auzit si in alte surse ca graficele de crestere dupa care se ghideaza doctorii dunt in general pt bebei alimentati cu lp si nu pt cei alaptati la san, asa ca eu zic ca ii ok ca Aida a luat in greutate...conteaza sa ia in continuare si asta o sa vezi pe colacei si fara cantar..eu una nu o cantaresc...sotul se mai pune pe cantar cu ea si fara si facem diferenta cu +\- cateva sute de grame. Apoi cu tremuratul barbiei, stranutul si sughitul...aceatea sunt niste gesturi reflex ale bebeilor...nu-i nimik de speriat. Si noua ne-a recomandat un neonatolog in spital Ca pt bubite, dar un altul a zis ca nu-i obligatoriu ca trec de la sine in timp... ei a trecut mai bine de o luna, dar au trecut, iar Ca nu am luat. O sa fie bine, tine-o in brate, ofera-i dragoste si o sa creasca mare puiul tau, ai incredere in instinctele tale. Va pup pe amandoua!!!!

 

Iti multumesc din suflet, Iza!

Cuvintele tale sunt atat de blande, incat m-am linistit putin. De fapt, am alta solutie?!

Sotul meu a zis ca ai mare dreptate in tot ceea ce ai scris si subscrie. Asa cum ai spus tu, ii voi oferi in continuare toata dragostea nemarginita care incape in sufletul meu de mamica...

Sper din adancul inimii mele sa mai recuperam pe parcurs...

Va imbratisez cu gandul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor necaz mare ...m-a luat azi durerea de gat ingrozitoare dintr-o data de nu mai puteam vb si inghiti plus nas infundat si frisoane si intepaturi sub sanul stang de plangeam azi de numa numa....am luat ceva spray pt gat naturist care nu prea ma ajutat la inceput apoi oscilococinum apoi faringosept si.subt la al 2 lea paracetamol deja ma sint ceca mai bine am dormit 4 ore neintreruota sub plapuma sper sa nu ii fac rau lui Dominik de la atatea .edicamente...imi e frika sa nu pierd laptele de la cat plansei cu dureriile mele cu tot....

In greutate intr-o luna noi am pus 1100 parca si am crescut 4 cm

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor necaz mare ...m-a luat azi durerea de gat ingrozitoare dintr-o data de nu mai puteam vb si inghiti plus nas infundat si frisoane si intepaturi sub sanul stang de plangeam azi de numa numa....am luat ceva spray pt gat naturist care nu prea ma ajutat la inceput apoi oscilococinum apoi faringosept si.subt la al 2 lea paracetamol deja ma sint ceca mai bine am dormit 4 ore neintreruota sub plapuma sper sa nu ii fac rau lui Dominik de la atatea .edicamente...imi e frika sa nu pierd laptele de la cat plansei cu dureriile mele cu tot....In greutate intr-o luna noi am pus 1100 parca si am crescut 4 cmVa pup

 

Of..., Monika, ce episod urat! Insista cu ceaiuri, lamaie si miere; din toate, cat de mult; eu am mare incredere in produsele oferite de natura. 

Ai grija cu paracetamolul; din cate stiu, pt febra e indicat algocalminul si mai putin paracetamolul, chiar contraindicat. Asa mi-a spus o dr. cand am facut febra laptelui.Te rog verifica.

Sus privirea, ca trebuie sa treaca cat mai repede!!! Pt Dominik.

Multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mancat foarte des in aceasta noapte... Stiu ca nu e ok si ca noaptea mesele ar trebui sa fie mai rare, dar tinand seama ca tocmai azi ne-a zis pediatra de deficitul de greutate, cum sa o restrictionam la papa...?!

Sper ca voi sunteti in lumea celor mai frumoase vise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cate probleme.... :((( De multe ori ma abtin sa scriu gandindu-ma sa nu par ipocrita pt ca situatiile prin care trec eu sunt mai putin grave decat ale unora dintre voi... In plus, n-am nici experienta sa va sfatuiesc sau sa-mi dau cu parerea in anumite lucruri...Si n-as vrea sa credeti ca nu ma intereseaza si de aceea nu raspund...

Considerand totusi ca toate intelegem cele de mai sus, va povestesc si eu pe scurt prin ce-am trecut ieri: pitica mea a vrut sa manance la 30min-1h toata ziua (!!!) Si i-am dat. Ea plangand, eu plangand... (alaptez exclusiv). Cand s-a intors sotul de la serv, ne-am certat pt ca insista sa-i dam lp, ca "nu se satura" din lapticul meu... si ca eu treb sa fiu sanatoasa ca sa ii ofer si ei tot ce are nevoie... M-a durut ff tare pt ca eu chiar fac eforturi f mari (si voi stiti ce inseamna asta) sa alaptez exclusiv. Intr-un final, am reusit sa-l conving sa mai amanam cu lp-ul, ca poate trecem cu succes peste acest puseu de crestere care dureaza de cateva zile (insa ieri a fost ingrozitor, eu nu am mancat nimic, si am fost la baie o sg data, pe fuga).

Eu nu mai inteleg ce e normal si ce nu... Copila mea pare ok, a luat 1.2kg in aproape 6 sapt, a facut falcute si cute la picioruse, a crescut 5 cm. Tare mi-e teama ca o sa cedez daca nu se schimba ceva in comportamentul ei - adica sa inceapa sa manance mai rar si sa doarma cat trebuie (ieri chiar m-a speriat. Pai daca mai trec prin asta inca 1-2 zile, ajung la nebuni :((( ). Azi-noapte a dormit relativ binisor, cred ca am prins si eu vreo 3 ore de somn, puse cap la cap. Nu stiu ce sa mai cred, sincer...ce fac rau...?!

Ieri n-am mai scos-o la plimbare, ca a fost frig, vant si ploaie. Si azi se pare ca e la fel... Un lucru bun s-a intamplat totusi azi-noapte... A gangurit pt prima oara! Asa dragutza a fooost!!! Copiii astia...sunt si slabiciunea dar si puterea noastra!

Va doresc o zi usoara, cu zambete si gangureli! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor necaz mare ...m-a luat azi durerea de gat ingrozitoare dintr-o data de nu mai puteam vb si inghiti plus nas infundat si frisoane si intepaturi sub sanul stang de plangeam azi de numa numa....am luat ceva spray pt gat naturist care nu prea ma ajutat la inceput apoi oscilococinum apoi faringosept si.subt la al 2 lea paracetamol deja ma sint ceca mai bine am dormit 4 ore neintreruota sub plapuma sper sa nu ii fac rau lui Dominik de la atatea .edicamente...imi e frika sa nu pierd laptele de la cat plansei cu dureriile mele cu tot....In greutate intr-o luna noi am pus 1100 parca si am crescut 4 cmVa pup

Saracuta de tine si pe mine ma zgarie putin in gat dar eu imi fac lamaie cu miere si asa imi trece .Cum e vremea la Ar,la Jimbolia ploua

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sofel...m-am gasit in vorbele tale...ii greu si a mea mananca de 1 zi in continuu...si azi noapte a stimulat sanii in continuu....ii greu, dar sunt convinsa ca facem ce trebuie...rezista inca un pic ...zicea Manuela ca dupa 6 saptamani ii mai usor cu puseele..acum poate nu-s 6, poate 7 saptamani, dar suntem aproape. Pitica mea face 6 sapt sambata.

Laptele matern ii cel mai bun lucru pt ei, nu exista ca nu mai avem ...ii punem la san pana se satura. Te rog nu trece la lp!

Si mie imi este greu sa ma desprind de la alaptat ca sa fac ceva prin casa, sa mananc, sa imi fac toaleta; plus ca eu o tin cat mai mult in brate si recomand ..ii foaret benefic pt ei. Daca cautati mai multe argumente..ii bine sa cititi o carte pe care parca si Manuela a recomandat-o acum cateva luni, Conceptulu Continuum, o gasiti pdf pe net, merita citita!

Ajutorul meu in wrapul elastic...o pun in el si cand o alaptez si cand doarme..si mai apuc sa gatesc ceva sa merg la toaleta...din pacate nu stam mai mult de 2 ore legate in el.. ca amorteste (o pun in pozitia broscutza, cu picioarele sub ea), dar tot mai apuc sa fac ceva si apoi cand vine cineva, desi noi nu avem ajutor sunt eu si sotul meu (cand ajunge acasa) o plasez repede in bratele la el si atunci spal cu atat drag vasele :))))) 

O sa vina si "soarele" in curand...un gangurit azi unul maine si o sa fie bine si frumos!

 

Monika nu iti face griji de bebe, atata timp cat il alaptezi ii dai anticorpi si el ii protejat. Cum zice si Tadiana, nu prea stiu sa fie ok cu paracetamolul..si eu as incerca cu multe lichide, miere si lamaie. Multa sanatate!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...