Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

Iza, iti multumesc din suflet! Ce dragutz, fetitele noastre sunt nascute la o zi distanta!

 

Deci nu sunt doar eu, deci e oarecum normal! Voi rezista, acum sunt si mai determinata! Deci intr-adevar va trece si perioada asta...ca asa simt ca nu se mai termina :((

Si eu o tin in brate mereu, este si ea mai linistita, dar si eu simt ca asa imi exprim toata dragostea mea :)

Azi scot si eu wrap-ul...sper sa pot sa-l folosesc si sa-i si placa piticei! Doar sa am un pic de timp sa invat sa-l "instalez" :)

Pe voi va "maseaza" bebeii cand ii alaptati? Doamne...Sofia mea asa cozonacei si gogosele mai face cu manutele pe pielea mea (in special cu manuta de la spate). Ma trec toti fiorii dragostei ce i-o port! :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tadiana nu te stresa.  Eu sunt o mamica de 3 copilasi toti nascuti destul de mici si nu am cantar in casa. Cu fiu meu am venit  cu 2520gr din spital  si nu l-am cantarit deloc pana la o luna. A mancat si am vazut pe el ca-i merge bine. Mi-a fost suficient.

Toti alaptati la  san la cerere, zi noapte fara program si stres. Daca creste fata si e multumita nu-ti face probleme. Fiecare copil cu ritmul lui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monika tare nasol. Ai girja de tine sa te refaci repede si sa te bucuri totusi de vizita acasa.

 

Syrenne, vai draga de tine stiu f bine prin ce treci. Asta am patit cu fiica mea Maria si eram stoarsa. Cauta pe net "high need baby" si o sa vezi ca e ce ai si tu acasa....dar sa stii ca astia asa pretentiosi si dificili cand sunt mici sunt ff destepti. Rabdare ca o sa treaca!

 

Sofel tu te descurci asa de bine, nu te lasa demoralizata. E primul copil si astptarile sunt altele decat realitatea....si eu mi-am auzit la inbceput de nenumarat eori de la al meu ca nu am lapte ca nu se satura etc.....de cate ori plangea eu eram de vina. Dar a trecut. nu am renuntat.

Acum stiu ca asa se comporta un copil alaptat in primele luni. Asa e normal. Ei nu sug numai de foame, sug si de sete catodata asa rapid, sug si de alinare si muncesc din greu sa-si faca laptele. Pe langa pusee mai sug f des si cand au achizitii la nivel psihic /nervos...de exemplu ganguritul sau zambetele constiente care apar cam pe la 6 sapt.

 

Nu pot sa-ti spun decat ca o sa-ti fie tot si tot mai usor ,ca pe la 3 luni o sa-ti doresti sa o ai atat la san dar va fi maxim 15 minute la o masa si va fi atrasa de orice in afara sa sanul tau.....ai sa vezi!:-)

TRu tot ce poti sa faci e sa ai grija de tine! Sa iti gasesti pozitii cat mai comode si sa faci si altceva cat alaptezi. EU fac de toate cu ea la san...inclusiv dau mancare la ceilalti sau le trag papucii...Alaptez peste tot (discret) in cabine de proba in vestiar la inot sau in canitna la scoala cand astept copiii...nu am program dar stiu ca asa e in primele luni si o sa imi fie dor de gurita asta mica si scumpa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi facem astazi 8saptamani santem asa cuminti si Carla ma mangaie cu mana de la spate cand o alaptez si ne zambeste si ne gangure de iti vine sa o mananci toata [:)]  [il]

 

Felicitari Ale, vezi ce fain! Acum incepi sa te bucuri cu adevarat de toata munca grea si toata oboseala...asa incet incepi sa simti recompense si iubirea lor....si asta va fi tot mai mult de acum incolo...toata viata! Enjoy [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, dupa 7 ani de mamiceala, ieri am aflat si eu cum sa leaga corect un wrap elastic. A fost op prietena pe la mine si ne-am hotarat sa iesim cu bbi pe afara in wrap .CAnd m-a c vazut cum il leg a apucat-o rasul.. Vai ce prostolana eram...De ieri o car peste tot si e atat de usor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele, am luat si eu o pauza de la tzitzi :) Si eu sunt in aceeasi oala cu voi hehe

 

Sofel scumpa, nu ceda tentatiei de lp. E a naibii de greu, mai ales cu "incurajarile" dragilor nostri soti (si al meu e fan lp), si pentru ei e solutia minune si la oboseala si la stres si la plansetele copilului... Nici eu n-am cedat, dar nu a fost usor, mai bine stau nedormita cu zilele si sa-l vad pe el cum trage cu pofta din tzitzi :)

 

Al meu e mai agitat la tzitzi, mama zice ca nu-i place cand are pampi murdar, eu zic ca e doar mofturos si i-e lene sa suga :)) Ar vrea din bibi ca-i vine iute, dar si acolo e pericol mare sa refuze sanul de tot apoi. Bibi cu lapte muls il tinem pt urgente, cand trebe mami sa plece de acasa.

 

tadiana, eu zic sa nu te panichezi, nici sa=-i refuzi copilei mesele de noapte. Noaptea isi fac hormonii de lactatie treaba cel mai bine, si atunci e cel mai bun lapticul. Piticul meu miauna un pic trage vreo 10 min din tzitzi si adoarme la loc, si eu dorm pe langa el. Aseara a fost ingeras, a dormit de la 9 pana azidimineata la 9, cu doar 2 pauze de tzitzi. Ziua e mai agitat, dar e bine, incepe sa faca diferenta intre zi si noapte.

 

Monika, multa sanatate!!!

 

 

La cluj e vreme de cacao, azi nu iesim decat in balcon... Va doresc o zi frumoasa si linistita :*

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuela, Tantzica, multunesc din suflet pt vorbele si sfaturile voastre! Foarte bun link-ul, Manuela! Acum sunt mai determinata ca niciodata sa rezist oricat de greu ar fi! Intr-adevar, e prima sarcina, obtinuta f greu, dupa multi ani si orice incercare "atarna" mai greu parca...

 

Monika, draga, sa iti revii repede! Sanatate multa!!! Mie mi-au zis mai multi medici ca paracetamolul simplu este ok de luat cand alaptezi... Acum, tu vezi mai bine ce si cum...

 

Ale, la multi anisori frumosi alaturi si micuta Carla! Sa va traiasca!

 

La Bucuresti...vant si ploaie! Azi se bea laptic non-stop la caldurica :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...