Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

 

 

neata si de la noi iza, eu nu stiam ca poti sa iei tu probiotice...la copil eu ii dau prebiotice nu probiotice. Tu ce iei mai exact? (Linexul este probiotic de ex) eu am acasa un sling cu inele, dar nu prea sta in el. L-am imprumutat de la cineva sa vad daca merita sa il cumpar. Acum as proba wrapul.....dar, am o intrebare...in wrap nu se incalzeste? si dupa ce adoarme, il poti pune jos? si Mihai a dormit aseara de la 10.30(m-am minunat)..s-a trezit la ora 1.10 dupa papa, a papat tzatica si a dormit pana la ora 4, cand s-a trezit si a papat biberon(san nu a mai vrut deloc). A adormit pe la 5 pana la 6.45 cand s-a trezit din cauza parturilor...A mai bagat 45 de minute somn pe burta sotului...acum a papat un pic si doarme iar. Stau si ma minunez.....cum de doarme atat [fal] [fal] Nicicum nu e bine cu mine [batcap] [batcap] [batcap] Ale, fata ta doarme ptr toti bebelusii de aici care nu prea o fac [pk]

Da toata lumea se minuneaza ce fetita cuminte am [il]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Syrenne eu mi-am comandat de pe iHebs, se numeste Lactofib si este un probiotic, incerc sa atasez imaginea la aceasta postare.

 

Eu am un wrap elastic de la manduca...intradevar ii un pic mai greu de pus..ai de legat pe tine 5 metri de material, dar merita..ei stau ca in burtica.... eu o si alaptez uneori in el...ii slabesc legaturile pana reusesc sa ii dau sa apuce sanul. Nu o tin mai mult de 2 ore ca sa nu ii amorteasca piciorusele, o pun cu picioarele inauntru, gen brosuta, pt ca inca nu ii recomandat sa stea cracanati. De imbracat, ii dau doar body fara picioruse si eventual botosei, si caciula in cap...iar daca bate vantul sau ii mai frig ori pun o paturica peste wrap ori imi inchei haina ca si cum as avea din nou burtica. Nu ii recomandata salopeta cu picioruse in wrap...doar daca ii mai mare si nu ii tensioneaza piciorusele. Cum sta pe pieptul meu si oarecum pe piele (data am sanul scos) se incalzeste tare bine si doarme foarte bine.

Daca vreti ajutor cum sa il prindeti...mergeti ori la un magazin care comercializeaza (acolo puteti si testa..eventual inchiria pt 1-2 zile ca sa vedeti daca merita) sau este un grup pe facebook care consiliaza mamicile, se numeste "Poarta-ma - ajutor in BW".

Transferul din wrap nu iese intotdeauna...dar in 90% din cazuri cand am desfacut wrapul a dormit in continuare, dar am lasat-o oarecum invelita in el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Cum este prima mea zi pe aici...hop vin si eu cu una... sau mai multe "probleme".Bebelinul meu de 2 luni are un somn foarte agitat. Da din manute si picioruse, se loveste in capsor, geme si se foieşte, dar doarme si cate 3 ore. O alta problema ar fi mancatul. Este hranit mixt( din cauza ca vomita lapte de san ii dam si AR, noaptea 1 biberon 120-150, ziua cand iesim afara 120-150( in functie de cat vrea) ca altfel nu mai iesim din casa, si cand sanul nu il mai satura).problema vrea sa suga non stop. San ii dau cat vrea el( asta pana vomita), dar ma ingrijoreaza ca el la o ora dupa laptele praf vrea sa suga....si apoi plange de burtica....Se mai confrunta cineva cu aceste probleme?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nico succes ma rog pt voi.

Cojite mai avem si noi pe fata...

Iza dai pe postarea ta clic si apesi editeaza si mai jos de postare o sa gasesti ataseaza folder si de acolo te descurci :)

 

Ale intradevar esti campioana rasfatata grupului ai timp sa faci ce vrei bine si eu fac tot in casa zi de zi nu raman in urma plus gatesc 2 feluri de mancare ca na cu dieta mea trebuie. Doar ca noaptea mias dori si io sa doarma muuuult :) nu 4 cu 3 cu 2 ore. :)). O zi frumoasa ma imbrac ca trebe sa merg la banca dupa bani

Noi folosim doar ham si trebe sami cumpar o centura sa prind bretelele mai bine de mine ca imi mai aluneca dupa umar...nici eu nu mas descurca cu wrapurile

Noi peste 2 zile avem 2 luni

Ca rog cele cu vaccinu sa intrebati ce vam rugat la pediatri vostri plss pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata!!! Sofel si fetita mea mai avea uneori ochiul rosu...se mai zgaria sau isi baga degetzelele in ochi, dar trecea repede roseata. Tadiana parca ziceai de probiotice...si eu iau probiotice de la 2 sapt dupa nastere, dar le iau eu (1 tableta pe zi) in ideea ca fac bacterii bune in intestine si o ajut si pe fetita sa isi construiasca digestia si sa treaca usor peste colici...pana acum ii ok, adica colicii ei sunt un usor discomfort cand face cacutza si partzuri, dar nu plange, doar se agita si se maraie cateva secunde. Eu nu i-am dat nimik de colici, doar am incercat sa fiu atenta ce mananc. Eu am citit ca poti sa le trasmiti prin lapte tot ce au nevoie si undeva am citit si de probiotice...asa am preluat ideea. Gagicutza noastra dorme bine noaptea, are o masa pe la 3 si se trezeste pe la 6 cu partzuri si cacutza, dar apoi adoarme iarasi. Din pacate somul de peste zi ii in reprize mici, de 30-45 de minute...si mai nou (de cand cu vremea buna) doarme de pe la 6 la 8 dupamasa afara si apoi de la 8:30 pana la 12 noaptea isi face somul de frumusete in pat. Aceasta ultima repriza de somn a devenit obisnuita de cateva sapt bune....cica sunt si orele cele mai bune de somn pt bebei....si eu sunt tare incantata ca mai apc sa fac cate ceva prin casa...de obicei atunci gatesc. Fetelor ati incercat Wrapul pt a adormi bebeii? la noi functioneaza foarte bine...protesteazavreo 5 minute la inceput, pana isi gaseste locul, dar apoi o rupe cu somnul 2 ore.

 

Iza, esti geniala! E foarte logic ceea ce spui si mult nai inofensiv pentru puiutiu nostri. As vrea sa incerc si eu; ai putea sa imi spui ce produs folosesti/ modul de administrare?

Si te rog sa ma ierti ca profit de timpul si bunavointa ta, dar mai am o intrebare: semintele de chia/ susan le consumi intregi( doar inmuiate in prealabil) sau macinate?

Multumesc mult!

Va pupam pe amandoua!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...