Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

Tadiana, la mine statea intre 10-15 min la un alaptat (care insemna dintr-un singur san). Efectiv o lasam si o las pana nu mai vrea ea si da tzitzi afara din gurita. Asta cu "saturat" este subiectva... Sa nu treceti cumva prin puseul de crestere din sap 6... Noi am trecut...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Iza, esti geniala! E foarte logic ceea ce spui si mult nai inofensiv pentru puiutiu nostri. As vrea sa incerc si eu; ai putea sa imi spui ce produs folosesti/ modul de administrare? Si te rog sa ma ierti ca profit de timpul si bunavointa ta, dar mai am o intrebare: semintele de chia/ susan le consumi intregi( doar inmuiate in prealabil) sau macinate? Multumesc mult! Va pupam pe amandoua!

 

Eu de ex semintele de chia le pun in iaurt in salate si le manc asa :) nu macinate sau altfel

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ale e mai mult un stil de viata sanatos am eliminat tot ce e nociv pt mine gen paine dulciuri fainoase zahar fructe si mananc exclusiv lactate degresate adaug seminte de chia carne slaba multe legume etc si pirti mici de 2x pe zi cand am timp de 3x pe zi sunt bine am inceput luni nu ma cantaresc inca :)

 

Tadiana si Dominik lasa tzitzi din gurita cand e satul :) e cand sta 5 min cand sta 15 depinde de el insa mancam din ambele tzitzi cu pauza de juma de ora intre mes :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, multa sanatate!!!! Va tinem pumnii sa fie bine piticul :*

 

Inna bine ai venit :)

 

 

Fetelor vrand nevrand am trecut si eu la regim fara grasimi, prajeli etc, ieri am chemat salvarea in urma unei colici biliare de groaza... Azi am fost la chirurg si a zis ca doreste sa astepte pana trece bebe de 6 luni, deoarece alaptez exclusiv si nu ar dori sa intrerupem lactatia. Aiaiaiai :(

 

In schimb azi mi-am inaugurat noul storcator de fructe, nu e "la rece", e primit cadou, dar e genial. Am scos o carafa de-aia de suc din morcovi, mere, pere, spanac si sfecla. DELICIOS. Nici masa de pranz nu mi-a mai trebuit dupa ce am baut sucul :)

 

Eu mananc chia in budinci :) Las la inmuiat chia in lapte caldus si ii adaug arome apoi (nuca de cocos, scortisoara etc). Parca postasem undeva pe facebook niste poze. Bune bune :)

 

Apropo de cojite, al meu e plin :) Il tot ung cu ulei de-ala de cocos parca se mai inmoaie... Macar i-a trecut acneea :)

 

Ceva interesant de citit despre colici:

 

https://alapteaza.wordpress.com/2013/11/14/colicile-la-bebelusii-alaptati/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inna, bine ai venit! Noroc cu Tantzica :), ca mie mi-ai "scapat" :) Si Sofi a mea (are 8 sapt maine) are somn agitat cand o pun sa doarma jos (si nu pe pieptul meu)... Insa chiar azi am simtit o oarecare imbunatatire - a atipit de mai multe ori la mine in brate si a stat linistita cand am lasat-o in pat... Doamne ajuta sa fie mai bine pe viitor! La noapte chiar o sa incerc varianta cu dormitul in pat :)

Referitor la partea a doua a pb tale... noi nu avem asa ceva. Sper sa vi se rezolve, ca suna destul de ciudat... Sanatate multa!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tadiana, am atasat poza cu probioticul pe care il iau eu, la mesajul unde il aminteam. Eu iau o pastila dupa masa principala a zilei. Am ales varianta asta de probiotic ca sa fie vegana, dar sunt multe pe piata, esential ii sa aiba lactobacillus bifidus sau lactobacillus acidophilus. 

 

Chia si susanul le mananc crude. Chia se pune in apa si se transforma intr-o gelatina/budinca, nu are gust asa ca tu stabilesti ce vrei sa fie. Poti sa faci icre de chia (chia, apa, lamaie, ceapa, sare) sau budinca (chia, apa, fructe, miere, scortisoara) sau o poti pune in orice mancare..eu o pun in sosul de la salata uneori. Susanul seface "lapte"...adica se pune in apa cca 8 ore ( de seara pana dimineata) apoi se spala si il blenduiesti cu apa si curmale sau miere si scortisoara...eu azi am facut "lapte" de susan cu curmale....ii super. Unele persoane strecoara "laptele" dar eu prefer sa mananc si acele fibre ajuta la digestie.

 

Va trimitem si noi 2 pupici dulci si multa sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tantzica imi pare rau sa aud ca ai asa probleme grave, sper sa fie totul lin pana la 6 luni si sucurile sa te ajute si sa te energizeze. Ai grija la combinatiile de fructe cu legume, nu toate sunt indicate, astfel incat cred ca cel mai bine ii un suc doar de fructe si peste o vreme suc doar de legume...zic si eu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin sa ma plang si eu...bebe plange necontrolat a papat si apoi urla cu tzitzi in gura :( nici cum nu il linistim ii simt in palma matele cum ii cloncane :( iam dat picaturi ..ceai...nimik...ma doare sufletul ca nu prea am trecut prin faze dinastea ...cred ca doar eu sunt de vina ca am mancat mai devreme cateva alune picante si cred ca condimentul ala intrat in lapte il supara pe el tare :( aaa si de la 5 6 7 scaune pe zi mai nou face decat odata si gata e normal?? Io nu cred poate si deaia plange....ceva sfaturi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vin sa ma plang si eu...bebe plange necontrolat a papat si apoi urla cu tzitzi in gura :( nici cum nu il linistim ii simt in palma matele cum ii cloncane :( iam dat picaturi ..ceai...nimik...ma doare sufletul ca nu prea am trecut prin faze dinastea ...cred ca doar eu sunt de vina ca am mancat mai devreme cateva alune picante si cred ca condimentul ala intrat in lapte il supara pe el tare :( aaa si de la 5 6 7 scaune pe zi mai nou face decat odata si gata e normal?? Io nu cred poate si deaia plange....ceva sfaturi?
Monika nu stiu ce sa zic ai grija sa nu iti raceasca la burtica bunica mea zice ca si atunci ii doare burtica cand racesc la mate tot timpul sa fie acoperit la burtica si cand ii faci baie sa ii dai tot timpul cu apa pe burtica sa nu ii fie rece.Va pupam si sper sa se linisteasca Dominik Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...