Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pff e ceva rau :)) ce se intampla la 4.9.12 luni ei isi dezvolta tot felu de chesti gen ceas biologic mentalitate devin mai constienti de tot ce e in jurul lor nu dorm ok dintro data gen se culca la 8 se trezeste la 10 sta treaz pana la 12 noaptea deci e ceva haotic mai ales pe timpu nopti daca ei adorm la noi in brate la san se asteapta sa se trezeasca tot la noi in brate la san sau dorm in pat pe burta tot asa trebuie sau ma rog vor sa se trezeasca ca altfel e scandal...e o perioada daca in perioada 4 8 sapt de viata nu iam obisnuit sa doarma singuri fara sa ii adormim noi asa va fi si deacu inkolo regresia e grea dar trece ca puseele dealtfel is ei mai agitati vor sa doarma dar defapt vor sa fie treji vrea sa rada dar defapt plange :))) o nebunie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu faptul ca un bebe de 1-2 luni e sau poate fi terorist. Sunt prea mici ca sa stie ei ce-i aia manipulare. Ei stiu sa planga cand ii deranjeaza ceva, de natura fizica(ii doare ceva) sau psihica - prezenta mamei ii linisteste. Monika, sa stii ca eu nu mi.am invatat baiatul in brate, asa 'e el'. Si nu il las sa planga cu orele ca nu imi e greu sa il iau in brate , nu il las in patut sa planga cu lacrini. Ei au nevoie de atentie si iubire. Sunt copii si copii. Unii dorm mai bine, altii mai rau. Au fost zile cand nici in brate nu imi dormea, doar plsngea. Stiu ca r greu de inteles, dar pana nu treci prin asta nu stii cum e. Csnd iti plange bebele cu orele si e mort de somn, dar nu poate dormi, iti spun eu faci orice sa doarma. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu regresia somnului e relativa, dupa parerea mea. Cati copii adorm singuri in  patut? Hmmm......putini, zic eu. Si aia nu ptr ca asa au fost invatati, ci pentru ca sunt ei linistiti, calmi...asa cum e Carla  [:)]

Eu daca pun mana pe Mihai, tresare si se trezeste...asa a fost si Maya si asa e si acum. Asa sunt si eu: vad si simt tot [batcap]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord cu faptul ca un bebe de 1-2 luni e sau poate fi terorist. Sunt prea mici ca sa stie ei ce-i aia manipulare. Ei stiu sa planga cand ii deranjeaza ceva, de natura fizica(ii doare ceva) sau psihica - prezenta mamei ii linisteste. Monika, sa stii ca eu nu mi.am invatat baiatul in brate, asa 'e el'. Si nu il las sa planga cu orele ca nu imi e greu sa il iau in brate , nu il las in patut sa planga cu lacrini. Ei au nevoie de atentie si iubire. Sunt copii si copii. Unii dorm mai bine, altii mai rau. Au fost zile cand nici in brate nu imi dormea, doar plsngea. Stiu ca r greu de inteles, dar pana nu treci prin asta nu stii cum e. Csnd iti plange bebele cu orele si e mort de somn, dar nu poate dormi, iti spun eu faci orice sa doarma. 

Syrenne ai dreptate 100%. Iti spune o mamica care a avut parte de o "high need baby"  (dati pe google ca sunt ff multe informatii si discutii despre [il] ) care acum face 5 ani.

Toata lumea mi-a sarit in cap ca e vina mea ca asa ai invatat-o asa o ai. Eu nu aveam absolut pe nimeni cui sa o mai las ziua, asa ca doar eu am tras cu pretentiile ei ...si tot eu eram "de vina".

Apoi am citit despre ei si am vazut ca exact asa era si a mea...ma storcea efectiv de energie, imi voia toata atentia, nu adormea decat la san nu mergea la nimeni in brate nu o interesau decat putin jucariile, nu-I placeau copiii...eu eram totul. Apoi pe la 1.5-2 ani si-a dat drumul si a devenit o minune ..stiu cu totii sunt dar la ea schimbarea a fost f mare...si nu am regretat toate firele albe pe care mi le-a scos si tot prin ce am trecut cu ea. Eu nu vreau sa-mi laud copiii, chir evit asta  dar a devenit dintr-o data f stapana pe ea si curajoasa, ne-a surpins de multe ori in sens pozitiv.

 

Da e greu cu unul din asta dar veti vedea ce zic toti....sunt sclipitor de destepti cand vor fi mai mari....nu ca restul nu ar fi, dar astia vor fi garantat. [soricel]

 

Sper ca nu am suparat pe nimeni dar eu prin asta am trecut si pot spune fetelor ca nu faceti nimci gresit. asa sunt ei si trebuie sa aveti multa rabdare.

 

Ceam acum e complet opusul: mai  sta singurica, adorma fara sa fiu langa ea etc...sper sa nu isi schimbe obiceiul ca e trare bine asa cum e acum [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuela, syrene, cum s-a manifestat candida la bebei vostrii? Si eu suspectez la a mea bebelina o candida bucala...are pe cerul gurii (mai mult pe gingii) niste pete galbui, iar limbuta si buzele mi se par usor vinetii. Pe langa asta, uneori e usor agitata la san, ii da drumul de mai multe ori, iar apoi il cauta nervoasa. In plus, de multe ori si eu simt niste intepaturi prin sanul drept. Am citit ca si astea ar fi simptome pt candidoza [fri] ... Saptamana viitoare avem si noi programare la medic, om vedea ce este, sper ca nu ceva grav.

 

O seara linistita va doresc! (la noi e ca la loterie, ba doarme 7-8 ore fara papa, ba se trezeste super des si sta cu orele la san... luni face 2 luni si inca nu are program de papa/somn )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuela, syrene, cum s-a manifestat candida la bebei vostrii? Si eu suspectez la a mea bebelina o candida bucala...are pe cerul gurii (mai mult pe gingii) niste pete galbui, iar limbuta si buzele mi se par usor vinetii. Pe langa asta, uneori e usor agitata la san, ii da drumul de mai multe ori, iar apoi il cauta nervoasa. In plus, de multe ori si eu simt niste intepaturi prin sanul drept. Am citit ca si astea ar fi simptome pt candidoza [fri] ... Saptamana viitoare avem si noi programare la medic, om vedea ce este, sper ca nu ceva grav.

 

O seara linistita va doresc! (la noi e ca la loterie, ba doarme 7-8 ore fara papa, ba se trezeste super des si sta cu orele la san... luni face 2 luni si inca nu are program de papa/somn )

 

 

Cosmina draga, pe mine nu m-a dus capul [batcap]  A vazut asistenta si apoi am facut legatura ca si a mea se agita si nu voia sa suga de vreo saptamana se enerva numai cand voiam sa ii dau sa manace, in plus a inceput sa-si roada pumnisorii (cred ca o manca) si are o iritatie de scutec care nu ii trece chiar e tare urata, azi a stat numai la funduletul gol si tot nu vad imbunatatiri. Asistenta a zis ca e tot de la candida. E un chin, imi pare tare rau de ea.

Acum ea are un siropel cu nistatina si eu miconazol crema pe sani. Ar trebui sa treaca intr-o saptamana.

E ceva destul de des intalnit la bbi dar e neplacut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei acumfetelir fiecare le stie pe a lui eu imi sustin teoria caci al meu e un mic terorist si nu plange cu lacrimi doar cand are vreun bai in res e caraiala de ia-ma in brate ca nu vreau in leagan sau in patut sau pe lat eu stau 24 din 24 cu el ma joc gangurim zambim papam ne mangaiem masam etc dar nu am de gand sa il tin non stopin brate sa nu pot face o mancare sau azi maine sa sed cu el pe wc cunosc multe dar muuumte cazuri asa ca nu vorbescprostisau din auzite

Am o prietena cu mine aici in Germania are o fetita de 8 luni acuma si sotul ei la munca toata ziua iar ea singura cu copil ca si mine dealtfel insa ea non stop cu copila in brate de a ajuns sa stea cu ea pe wc sa gateasca noaptea si sa faca curat iar ziua cand copila sta si se joaca si ea isi permite luxul sa dwa o fuga la bucatarie sa isi faca un sendvis urla aia mica de numa numa sooo thanx but no thanx eu am alte concepti si stiu sigur cat de inteligenti sunt bebelusi te pot contrazice non stop :) daca ma lasam la Dominik era dependent de mine ei uite ca nu m-am lasat si de aia nu sta singur in patut sa planga cu lacrimi amare nu e nici un copil linistit cum e Carla lui Ale ....papa rade doarme plange creste etc nb sper ca nu am suparat penimeni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...