Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgărași drăgălași de Februarie 2016


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,7k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cosmina, si la noi e la fel: de cateva zile da din picioare cand suge, e ff agitata, da sanul afara de multe ori (chiar imi provoaca si dureri), intepaturi am simtit mai mereu in ambii sani (cand nu suge) - asta cred ca-i normal, se "face" lapticul. Eu cred ca-i de la stomacelul ei (colici), desi a avut si pana acum si reusea sa suga continuu, fara agitatie. Nu vreau sa ma sperii inca, tot astept sa-si revina. Acum papam ultima masa noaptea - de obicei greu mai adoarme dupa ea... Sper totusi sa mai atipim 1-2 ore...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Monika de laude speram sa ramana tot asa ,azI noapte sa trezit la 3:30 a papat si somn pana la 7:30cand nea dat trezirea razand si noi o tinem in brate pe picioare dar nu foarte mult e o grea daca o ti 5min se simte [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Părerea mea este mămica stresată= copil stresat. In opinia mea singurul reper pe care bebe il are este mami lui, ei ii știe mirosul , ei ii știe bătăile inimii, ei ii știe vocea etc etc etc im situația in care mami este macinată de gânduri de griji, este nesigura ii se pare ca tot ce face face pe dos, ii se pare ca nu e capabilă sa își "asculte copilul" toate aceste incertitudini si temeri se transmit la bebe si atunci el devine speriat de lumea asta mare in care tocmai a ajuns. Asa se explica de ce al 2 le-a copil este întodeauna mai cuminte ca primul, nu, nu este mai cuminte este mami mult mai sigura pe ea :). Cat despre învățat copilul in brațe....dezvoltarea emoțională este cea mai importantă, copii sunt făcuți sa ii iubești, sa ii adori, ei sunt suflete curate sincere care nu stiu nimic despre manipulare, ei au doar nevoi si daca nevoia lor este de a fi iubiți de ce le/am refuza asta???

Sper ca nu am supărat pe nimeni, este doar un punct de vedere:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Părerea mea este mămica stresată= copil stresat. In opinia mea singurul reper pe care bebe il are este mami lui, ei ii știe mirosul , ei ii știe bătăile inimii, ei ii știe vocea etc etc etc im situația in care mami este macinată de gânduri de griji, este nesigura ii se pare ca tot ce face face pe dos, ii se pare ca nu e capabilă sa își "asculte copilul" toate aceste incertitudini si temeri se transmit la bebe si atunci el devine speriat de lumea asta mare in care tocmai a ajuns. Asa se explica de ce al 2 le-a copil este întodeauna mai cuminte ca primul, nu, nu este mai cuminte este mami mult mai sigura pe ea :). Cat despre învățat copilul in brațe....dezvoltarea emoțională este cea mai importantă, copii sunt făcuți sa ii iubești, sa ii adori, ei sunt suflete curate sincere care nu stiu nimic despre manipulare, ei au doar nevoi si daca nevoia lor este de a fi iubiți de ce le/am refuza asta??? Sper ca nu am supărat pe nimeni, este doar un punct de vedere:)

 

sa stii ca nu ai dreptate acolo, intrutotul. Eu sunt la al doilea copil, si nu e deloc asa...si nu sunt nesigura sau am temeri(de fapt, am..ca orice mamica, oricati copii ar avea inainte).

Sunt de acord cu dezvoltarea emotionala [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor fiecare mama e diferita si fiecare copil e diferit nu exista 2 la fel asa ca eu nu imi cresc copilul dupa ce carti scrie unu si altu sau dupa internet e logic ca un copil are nevoie de masa ca doar nu o avea nevoie de vecin :)) doar xa eu sunt o mamica mai calculata caci nu vreau sa trebuiasca sa ma lupt mai tarziu cu puiuty meu ca nu vreau sa doarma cu noi in pat etc eu imi fac viata mai usoara si il cresx si educ mai bine decat alta care are 5 facultati sau 10 copii :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca nu ai dreptate acolo, intrutotul. Eu sunt la al doilea copil, si nu e deloc asa...si nu sunt nesigura sau am temeri(de fapt, am..ca orice mamica, oricati copii ar avea inainte).

Sunt de acord cu dezvoltarea emotionala [:)]

Si la mine al doilea copil a fost mult mai dificil decat primul. Cred ca daca era primul asa ramanea singur la parinti:-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor fiecare mama e diferita si fiecare copil e diferit nu exista 2 la fel asa ca eu nu imi cresc copilul dupa ce carti scrie unu si altu sau dupa internet e logic ca un copil are nevoie de masa ca doar nu o avea nevoie de vecin :)) doar xa eu sunt o mamica mai calculata caci nu vreau sa trebuiasca sa ma lupt mai tarziu cu puiuty meu ca nu vreau sa doarma cu noi in pat etc eu imi fac viata mai usoara si il cresx si educ mai bine decat alta care are 5 facultati sau 10 copii :)

Monika draga asa e fiecare mama isi cunoste cel mai bine copilul si stie ce e mai bine pentru el, iar cele 10 facultati nu te fac o mama mai buna, poate chiar dimpotriva. Eu zic ca e mai bine sa ne axam pe discutii care sa nu raneasca sau deranjeze pe nimeni. Ar fi pacat. Si sa stii ca nu acum ci muuult mai tarziu vom culege roadele si vom vedea daca I-am crescut bine sau nu. Pupici! [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...