Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce-ati face daca ati gasi la adolescentul vostru ...?


Recommended Posts

  • Administrators

Off-topic: Apreciez foarte mult curajul ca ai deschis acest subiect. Des apar mesaje de genul "am o prietena care ..." Cred ca un parinte matur poate sa vorbeasca deschis de problemele cu care se confrunta la fel de deschis ca atunci cand isi lauda copilul. Aceasta este atitudinea normala si sper ca discutia sa te ajute sa gasesti cea mai buna solutie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din cate stiu eu consumul nu e infractiune. Nici in SUA consumul nu e infractiune.

 

Daca consumul ar fi infractiune nimeni nu s-ar mai duce la dezintoxicare de frica sa nu faca puscarie.

la dezintoxicare ajung cei care au trecut de la marijuana la drogurile tari,  adica exact cei care , cum ai spus tu, au intrat pe  usa deschisa.

 

la mine in stat nu e legal sa fumezi marijuana, inca, decat din considerente medicale.  asta nu inseamna ca daca fumezi intr-un hotel de exemplu ajungi la puscarie.

 

dar , repet , un om care are nevoie de  o adictie , o va gasi , indiferent daca e drog, alcool, sex, minciuna sau toate luate la un loc. 

 

edit : din punctul meu de vedere adictia are si multe fatade invizibile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, stie si fi-miu. Ba imi aduce si argumente de genul ca e indicata in scop medical si, deci, nu-i asa daunatoare. Eu sper sa nu faca asta foarte des, pentru ca, oricum,  nu am cum  sa controlez fenomenul si sper in adancul sufletului sa nu mai fumeze niciodata(nici macar tigari obisnuite).

 Tot ce pot sa fac e sa-l sperii cat pot de tare cu consecintele si, mai ale, cu faptul ca traficul e o infractiune. Si ca, daca sunt filati cei care fac trafic, sa nu fie victima colaterala.

 De aceea, insist sa postati link-uri cu documentare , mai ales despre cum se incepe cu ceva aparent inofensiv si cum se poate ajunge la chestii grave.

crisseis, nu cred ca merge cu sperieturi . discutia ta cu el trebuie sa fie ca de la un adult la un alt adult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

documentarul ...e despre heroina nu mariana,  l-am vazut (dar pe bucatele ) ca nu am suportat imaginile, pur si simplu m-a scarbit sa vad cum se injectau in git...etc.

 

aratau cum copii/mame din familii bune.,..zone bune...de la droguri usoare au ajuns la cele puternice si in adictie care dupa spusele oamenilor de stiinta e incurabila.

 

unii care vroiau sa scape, sa nu mai consume droguri, trebuia zilnic sa mearga sa isi ia doza de medicamente.

 

http://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/chasing-heroin/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subiectul despre mariana (intentionat scriu asa...) e inca foarte controversat...studiile arata ca in anumite persoane, consumul mai ales inceput la virste fragede duce la dependenta si la droguri mai puternice...afecteaza creierul etc.

 

personal, nu am incercat niciodata nici asta nici altele , nici macar un fum...absolut nimic. dar am trait printer persoane care erau f implicate etc...si care au inceput cu asta...si a dus la altele...nu dau detalii.

dar am trait si am  vazut cu ochii mei cum drogurile distrug vieti, familii si viitorul celor care folosesc.

 

ideea e , cu experienta care eu o am...daca mi-as gasi baiatul (Doamne fereste!) ca fumeaza chiar si ocazional...cred ca l-as duce la counseling imediat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ce spune crisseis, liceenii fumeaza asa ceva in numar destul de mare. Stiu asta de la fetele mele cele mari, care amblele mi-au spus ca au incercat si ele. Cat de des incearca, evident ca nu-mi spun [:)]

Inclin sa cred ca nu se fumeaza foarte des, sunt scumpe pentru buzunarul lor si nu se gasesc chiar oriunde, fiind ilegale. Ceva de genul au o tigare si o postesc 5-6 fumatori.

Nu ai control, evident, si nici nu li se pare ceva iesit din comun.

La varsta lor este exclus sa-i duci la counseling pentru asa ceva...

Este de urmarit cu atentie, dar fara paranoia si mai ales cearta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, stie si fi-miu. Ba imi aduce si argumente de genul ca e indicata in scop medical si, deci, nu-i asa daunatoare. Eu sper sa nu faca asta foarte des, pentru ca, oricum,  nu am cum  sa controlez fenomenul si sper in adancul sufletului sa nu mai fumeze niciodata(nici macar tigari obisnuite).

 Tot ce pot sa fac e sa-l sperii cat pot de tare cu consecintele si, mai ale, cu faptul ca traficul e o infractiune. Si ca, daca sunt filati cei care fac trafic, sa nu fie victima colaterala.

 De aceea, insist sa postati link-uri cu documentare , mai ales despre cum se incepe cu ceva aparent inofensiv si cum se poate ajunge la chestii grave.

 

da e indicate in scop medical dar in ce conditii, cine foloseste? ...asta nu a mai citit...

 

majoritatea celor care le folosesc in scop medical sunt in dureri zilnice(...cum ar fi cei care au cancer), si care treb sa ia medicamente zilnic pt asta...asa ca recurg la drogul asta mai usor...ca sa-si mai aline suferintele.

 

multi tineri au intrat in belele ca doar s-au aflat in posesie, sau doar fumind...pe langa altii care comercializau...si daca in tara respective e ilegal...sunt pasibili de puscarie, le intra in record...si asta nu se mai spala forever.

vor sa-si ia un job...recordul le e verificat de angajatori...vad ca au fost la puscarie, ori condamnati pt posesie...adio, job bun!

...nu stiu in rom. daca e asa...dar nu se stie cum vva fi in viitor.

 

intreaba-l e asta calea care vrea sa o apuce?

 

aici de fapt inainte de a fi angajat peste tot se fac teste...la multe companii se fac annual.

 

am vazut, dar nu am dat atentie ..ca aici la farmacie se gaseste un fel de kit...ceva...si de  care am auzit si de la parinti...ca isi testeaza copii daca au consumat droguri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma gandesc ca este riscant totusi sa-si procure marijuana de la te miri cine, pentru ca au fost numeroase cazuri in care traficantii au amestecat iarba cu etnobotanice, de au ajuns copiii aia la urgente sau legume...

 

Evident ca e riscant, absolut totul e riscant legat de subiectul asta.

Si iti bati gura, spui, vii cu exemple...si daca vrea, bine. Daca nu, nu.

Ce sa faci?

Mai tine si de liberul arbitru...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...