Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde am gresit si ce se mai poate repara ?


Noa

Recommended Posts

In primul rand o spun cu regret: am auzit/vazut scris fete vorbind cu cuvintele acelea...si inca multe altele. Inclusiv fetele mele.

In al doilea rand, am practicat si eu sportul cu cititul telefonului/contului de fb sau altceva. Mi-a trecut pentru ca ma imbolnavea la cap, asa ca am renuntat si sfatuiesc pe oricine sa nu faca asa ceva. Stiu ca unii vor zice ca supravegherea e benefica, ca ar putea preveni cine stie ce grozavii...da, teoretic poti impiedica vreo treaba naspa...dar e asa de putin probabil sa se intample asta... cam cum e aia cu "a scapat pentru ca NU avea centura de siguranta- ia uite dom'le, mai bine n-o pun, vezi ca se intampla si invers?" Asa ca nu te mai uita/asculta...iti explodeaza capul. Simpla remarca "esti constienta ca nici o fata nu poate vorbi asa si sa se astepte la un raspuns de calitate, de la oricine ar fi" este suficienta. Nici aia nu-i trebuie ca sa stie cat e de penibila, stie prea bine. Dar trebuie sa vada si ca stii si nu agreezi asta. Mai mult n-ai ce face.

Dar netul pe telefon poti sa-l tai cu voiosie. Partial, temporar sau definitiv. Nu este un must, nu ajuta la scoala.

Si baschetul n-are nici o vina. Lasa-l la locul lui. Si daca prietenele-s ok, lasa-le sa-si bage pana se satura, ca tot n-au ce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oh, noa, ce rau imi pare!

 

dar sa stii ca ma alatur celor care spun sa lasi baschetul. du-o la inceputul antrenamentului, ia-o la finele antrenamentului. inca daca aveti timp si energie, mai poate o mai inscrieti la un sport.

 

cu telefonul si internetul, alta treaba. le-as lua, le-as limita strict la folosinte "aprobate" iara what's up, mesaje, minuni si balarii trebuie castigate. si nu e normal sa aiba parole si tu sa nu ai acces. e o chestiune care tine de siguranta personala, nici vorba de democratie aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noa, nu s-a intamplat nimic atat de ingrozitor.

1. Crezi ca daca dupa ce te-ai uitat in telefon (si ti s-a urcat sangele la cap, firesc) ai fi tras aer in piept si nu ai fi spus nimic ar mai fi avut loc conflictul?

 

2. Crezi ca daca, asta seara dupa ce v-ati fi intors din ale voastre i-ai fi spus ca antrenorul, un alt parinte etc ti-a atras atentia ca gemenele vorbesc urat si ca tu nu crezi asta pentru ca atunci ea copila ta e prea bine crescuta sa accepte un astfel de limbaj ai fi avut mai multi sorti de izbanda si ar fi fost ceva mai educativ?

 

3. Ati tipat una la alta?

====

 

In rest vorbele astea urate, le-am auzit si eu ani la rand. *ula asta e multilateral dezvoltata, functionala si se gaseste in orice curte de scoala. E o faza care trece. 

 

Limiteaza-i netul, i-ai telefonul, ca totusi 12 ani e cam mica pentru atata libertate de care profita si nu stie cum sa dispuna in mod corect. Si poti sa-i si spui asta - ca nu ti-a dovedit ca poti avea incredere in ea.

A intrat pe usa casei o rogi sa-l inchida si cu asat basta daca chiar ti se pare in neregula.

==

 

eu am stiut intodeauna parola fii-mii. I-am spus ca trebuie sa o stiu ca in caz de ceva (de orice bun sau rau) sa am acces la agenda si prietenii ei.

Suntem si prieteni pe FB.

Nu am scotocit niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La telefon si a mea are parola si eu nu i-o stiu mereu, ca si le schimba des. Daca i-o cer, mi-o da, dar nu prea i-o cer. (e adevarat ca nici n-am prins ceva grav pana acum).

 

La FB am parola, ca eu i-am facut contul, ma mai joc  Farmville [ups] , ii vad toate chaturile si postarile (INCA, ca n-a implinit 12 ani :D).

 

Nu stiu nici eu cum e mai bine....ma enervez uneori de-mi vine sa-i crap capul de pereti, cand de ex vine factura de tel enorma, ca ea a facut nenumarate apeluri video si fac urat rau, nu mai tin cont de saraca pubera [il] care vaaaai, n-a stiut ca alea se platesc...ea plange, se crizeaza la randul ei ca eu nu inteleg in  idiotenia mea ca ea n-a stiuuuuut si n-a stiuuut si ca n-a vruuuuut si mai ales NU E VINA EI si pleaca din camera si are draci 3 zile.

 

Dupa care ma buseste rasul in sinea mea si dupa ce am dat cu ea de toti peretii imi dau seama ca e posibil chiar sa nu fi stiut ca apelurile video nu sunt free, ca doar nu scrie nicaieri explicit si am sarit la ea degeaba si ma apuca vinovatiile si ma duc sa ne impacam... [batcap]

 

Una peste alta, la noi e un echilibru instabil intre crize, suparari, pupaturi, laude si altele.

 

Aseara de ex imi zice plina de nervi (dupa ce i-am zis eu intai ca e rea rau si ca se poarta cu fraxu de parca ar fi dusmanul ei principal), citez aproximativ: tu nu stii decat sa ma lauzi sau sa-mi zici ca sunt rea, n-ai decat fazele astea doo [:-)))]

 

Acu' nu vorbim de aseara, ei ii pare rau, mie imi pare rau, pe alocuri imi vine sa rad, sunt sigura ca si ei...si una peste alta e un copil tare misto si sunt sigura ca si ea crede la fel despre mine (adica ca sunt mama misto :D).

 

SI pana la urma sunt copiii nostri, ii iubim si ne iubesc si trecem noi (si ei) peste toate.

(subiectul asta chiar m-a inveselit si pe alocuri, linistit), suntem absolut normali [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, ma gândesc ca toate astea sunt asumate, daca ii dau o masina la 17 ani.

Pai daca imi asum astea,vreau sa stiu si unde este...nu iese pe usa si eu stau s ama dua de ceasul mortii ca nu stiu unde este si nu vrea sa raspunda la telefon.

 

Eu da...asta consider o forma de lipsa de respect la adresa parintelui,Insa pina ajungi aici(atit adolescentul ,cit si parintele...s-a intimplat ceva,undeva,nu a functionat cum trebuie,atunci cind trebuie)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, la mine cand a venit factura mare la telefon prima oara i-am atras atentia.

A doua oara am platit din banii ei.

 

Da [:-)))]  fir-ar el sa fie de ghinion ca taman cand crezi  ca echilibrul ala e stabil, apare cate o chestie.  La mine chestiile astea apar dupa ora 23.  Cand ti-e lumea mai draga cand zici ca pfui ai scapat, iaca o iei de la capat. Ca sa nu mai spun de zilele cand se saboteaza singuri ca e in trend  sa fii nu stiu cum sa suferi, sau sa te rastesti.

 

Una peste alta de multe ori ne dam cu stangul in dreptul si ingreunam lucrurile. 

Adica noi tipam la copil si ne miram dupa aia ca ne copiaza.

Il trimitem sa ne aduca un pahar cu apa, cand e ocupat cu ale lui, si dupa aia ne miram cand si el ne deranjeaza din ale noastre.

Il obligam sa invete stand drept pe scaun la birou cand el are un stil kinetic de exemplu

Il obligam (si facem discutii inutile) sa nu invete pana tarziu in noapte cand el atunci are mai mare randament. 

Nu conteaza ca e copil bun, ca merge bine cu scoala, ca are note mari, ca ... conteaza ca daca noi am facut asa, asa am invatat, asa trebuie sa faca si el.

 

Am multe exemple din astea care ne ingreuneaza viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta de multe ori ne dam cu stangul in dreptul si ingreunam lucrurile. 

Adica noi tipam la copil si ne miram dupa aia ca ne copiaza.

Il trimitem sa ne aduca un pahar cu apa, cand e ocupat cu ale lui, si dupa aia ne miram cand si el ne deranjeaza din ale noastre.

Nu conteaza ca e copil bun, ca merge bine cu scoala, ca are note mari, ca ... conteaza ca daca noi am facut asa, asa am invatat, asa trebuie sa faca si el.

 

Am multe exemple din astea care ne ingreuneaza viata.

Exact!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, viv, toate exemplele astea imi suna.... ca ceva ce n-am facut si n-as face in veci.

 

imi intrerup copiii cand fac ceva NUMAI pentru ceva ce ar fi trebuit facut inainte si n-au facut. gen merg sus in camera la citit dar imi las rucsacul ghetele si geanta aruncate peste tot. nu am nici o remuscare sa ii trimit inapoi.

 

in veci nu i-am trimis, intrerupt sau nu, pentru ceva pt mine. imi pot purta singura de grija si lua apa aia.

 

kinestetic sau nu, exista alte optiuni decat cocosatul la masa, care are repercursiuni in viitor. si crede-ma ca stiu. am si copilul kinestetic si sotul cocarjat ca nu s-a obosit nimeni sa-l bata la cap cu pozitia in banca sau la birou 

 

randamentul noaptea de de 2 lei daca dimineatza nu se poate trezi sa mearga la scoala sau de somn e zombi.

 

toate astea is asa niste extreme ale copiiilor intalnite cu reactii extreme ale parintilor. sunt, de cele mai multe pri, mai multe solutii sa adresezi o problema nu doar sa o lasi sa evolueze sub semnul pacii intre popoare, ca razboiul nu faci decat sa-l amani.

 

"pai da, ca tie nu ti-a pasat ca spatele meu e stramb..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...