Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu dr. Dragos Albu 127


Recommended Posts

Histerosonografie sau histerosalpingografie? Eu am facut histerosalpingografie in care mi s-a introdus o substanta de contrast pentru vizualizarea permeabilitatii trompelor. Am inteles ca histerosonografia este tot pentru asta, dar mai usor de suportat de catre pacienta. Mi-a facut-o dr Stan si a fost destul de ok. Mi-a facut o injectie cu Nospa ca nu mai aveau pastile apoi a trecut la treaba. Histeroscopia este pentru vizualizarea uterului si daca ai ceva balarii pe acolo. Asta mi-a facut-o dr A.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Histerosalpingografie (HSG) este pentru a vedea permeabilitatea tubara. Se introduce substanta de contrast, se face cu anestezie locala, nu e dureroasa. Eu am facut-o in 2010 la Victor Babes. Histeroscopia este pentru a vizualiza daca uterul este ok in vederea unui FIV.

 

Dana, multumesc pentru pontul cu gheata. O sa il incerc si eu. [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt raspunsuri. Eu am facut si histerosonografie ( care este tot cu substanta de contrast pt verificarea trompelor doar ca e ecografica treaba nu radiologica) si histeroscopie pt fiv-ul din feb dar din pacate acestea nu trebuiesc sa aibe mai mult de 3 luni vechime si au expirat luna trecuta (offf) pt a putea fi aprobat dosarul si in cerinte scrie ori una ori cealalta si ma gandeam pe care sa o refac si cum este doc Stan daca este sa fac cu el.

 

pup fete d Albe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hsg nu e durereoasa daca trompele sunt permeabile. In caz de impermeabilitate...ca si in cazul meu...nu cred sa fi cunoscut durere mai mare, din pacate.

Mari, mi-e mi-au dat de la farmacie niste plasturi pe care ii puneam pe locul intepat ca sa nu mai doara sau sa nu se invineteasca. Si eu patit acelasi lucru si le-am spus, m-au trimis la farmacie sa iau plasturii astia. Incearca si tu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bana fete dalbe!!!!

Azi am ajuns si eu in sf la clinica.

Mari posibil sa ne fii vazut pe hol, eu am fost pentru analize .

Chair ma gandeam ca eram cam putine fete , fata de alta data...si m-am gindit daca una dintre ele ai putea fi tu...numele imi spunea ceva....Porti cumva ochelari??? Aveai o coffe in mana???

Despre proluton, incearca la farmacii din tara....stiu fete care au luat din Ploiesti parca....

Lavinia si Anutza cred ca stiu mai multe!

Sper sa-mi iasa analizele ok, si in curand sa ma intep si eu....

va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Proluton nu prea se gaseste la noi. Sunt aduse din afara. Sunati la 0751763752 , nu stiu daca e farmacie.. este cineva din Galati care aduce. Dureaza cateva zile pana le primesti, daca nu le are in stoc. Este de incredere, eu toata sarcina numai de acolo am luat. Se poate trimite si prin curier. Anul trecut era 35 lei fiola de 500 mg. M-a sunat si Lucia Vaduva intr-o zi sa-i dau nr asta ca ii trebuia proluton urgent.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mary80 [flo2] ,

da... sunt ochelarista si aveam o cana alba cu capac galben de cafea in mana. Eram putine intr-adevar, cred sa fii fost 5. A fost bine ca nu am stat mult si eram si fericita ca au mai aparut foliculi. Ma mai duc miercuri tot la 7.30, pentru monitorizare.

Multumesc Lavinia, o sa sun. Problema e ca doctorul nu a specificat gramajul de 500 sau de 250 ?!... Prolutonul nu trebuie sa stea la rece?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...