Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV cu dr. Dragos Albu 127


Recommended Posts

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Am 34 de ani, am facut primul FIV, cu dr Albu, din 9 foliculi am obtinut doar 2 embrioni (unul de calitate 2.5 si unul de calitate 3), si astazi am aflat ca este esuat :(

Pana la urmatorul FIV sunt hotarata sa fac tot posibilul sa imi cresc sansele... acupunctura... homeopatie...whatever.

Ce ma sfatuiti? Stiti vreun cabinet de acupunctura in Bucuresti? Si/sau alte tipuri de terapii alternative?

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Am reusit si am facut ieri analizele de secretii si culturi ..yupyy!

 

DeeDee07 imi pare ff rau [:(] . Care sunt cauzele pt care nu ati reusit natural?

 

PS: eu merg la Bowen. Imi face f bine in sensul ca nu mai am dureri menstruale, simt ovarele cum lucreaza luna de luna plus alte chestii care nu tin de aparatul reproductiv.. ..altceva inca nu s-a intamplat in cazul meu insa eu am probleme cu trompele si nu prea cred ca se pot desfunda prin terapie...Oricum continu sa merg la terapie pt ca imi face bine si psihic :). Mult succes!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DeeDee07, imi pare rau pentru nereusita, data viitoare trebuie sa fie bine!

 

Eu am facut vreo 6 luni acupunctura (3 sedinte pe saptamana) la cabinetul de mai jos, dar in cazul meu nu a functionat, desi erau fete care reusisera (si au continuat sa faca acupunctura insarcinate fiind). Merita sa incerci.

 

http://www.piqclinic.ro/

 

Multa bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunduri, fetelor!

Am inteles ca problema e calitatea ovocitelor, care e slaba. Alte probleme fizice nu avem.

Am avut de dimineata consultul cu dl doctor si mi-a zis ca as putea sa incerc Ovoenergen, care se gaseste doar in New York, si care nu se poate comanda, doar sa mearga cineva sa il cumpere.

Ati incercat asta sau stiti pe cineva care a incercat? Cum ati reusit sa il procurati?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Rox. Pentru inceput dr A iti va da un set de analize, important este sa te duci cu tot dosarul pe care il ai, se va uita pe el si veti avea o discutie. Dupa rezultatul analizelor, vei face si o ecografie. Si sotul va face niste analize. In functie de rezultate, dr va propune o schema de tratament, care pe parcurul stimularii se va schimba in functie de cum raspunde organismul. Asta in cazul in care va considera dansul ca este necesar FIV. 

Vei face 4 monitorizari in principal, si daca e nevoie vei mai face. La monitorizari vei face ecografie si dozari de estradiol si progesteron, din sange. In functie de rezultatele acestora ti se va modifica schema de tratament, adica ti se vor modifica dozele de injectii. De exemplu eu am raspuns foarte foarte greu la tratament si a trebuit sa ma stimulez mai mult, in sensul ca mi s-au marit dozele. Daca raspunzi bine, iti va scadea din ele sau ti le va scoate de tot. Pentru completari rog fetele sa scrie. Succes!

Buna Lavinia. Multumesc frumos pentru toate informatiile, imi sunt de mare ajutor. Avem mari sperante pentru ca pana acum nu am reusit decat sa ramanem cu un gust amar, amar rau.

Ambele IUI pe care le-am facut la Columna ne-au dezamagit cumplit. Cel putin, la a doua inseminare, cand am avut si tratament injectabil de facut. Exemplu: schema de tratament am primit-o pe sms de la asistenta dnei doctor, cand seara (dupa ce se gandea dna doctor la o schema de tratament), stateai si asteptai daca o sa primesti sau nu sms-ul in seara respectiva. La fel si dupa dozarile hormonale, primeam sms la 8 seara cu "o fiola de Menopur in seara aceasta". Nu mai spun de asteptarile cu orele sa intri la consult (sunt realista si stiu ca dureaza, in asemenea situatii stiu ca programarile nu pot fi ceas niciodata, insa nu a existat o singura data in care sa nu stam minim 1.5 h pana intram). Iar la ultima inseminare, am intrat la mai mult de 2 ore dupa pregatirea probei.

Ca si concluzie, am decis sa schimbam, pentru ca nu se poate in felul acesta.

Ah, si mesajele in care intrebi daca e in regula sa te doara atat de rau si nu primesti niciun fel de raspuns...

Si mai aveam o intrebare: dr Albu recomanda intotdeauna histeroscopie? Eu am o sonohisterografie facuta in decembrie. Pot spune ca si de acea experienta am ramas marcata si parca nu as mai vrea sa trec prin asa ceva...

va multumesc inca o data pentru raspunsuri :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai e nimic Lavi de completat. Ai punctat ft bine. Te vei indragosti de stilul lui la prima vedere Rox. Gandeste-te ca eu sunt la al treilea fiv toate facute cu dansul. Iti poti da seama cata incredere am in dansul. Spre sf sapt viitoare fac beta...offf ce emotii am...desi simt ca de data asta va fi cu ochisori ;)

Multumesc frumos, Carla. Sper sa fie el doctorul care sa ne ajute sa facem mult doritul copilas :)

Iar de incredere, da, vad si imi dau seama. Si, din fericire, nu esti singura. Foarte, foarte multa lume iti impartaseste parerea.

Iti doresc mult succes sa fie bebelas de data aceasta :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...