Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Somnul bebelusului si "galagia" moderna... cum doarme la voi?


Recommended Posts

  • Administrators

Cand vine vorba de cum doarme bebelusul cred ca putem sa impartim parintii in 3 categorii:

- parintii relaxati, care isi pun bebelusul la somn si isi vad de viata lor. Vorbesc tare, se uita la televizor, spala vasele, etc.

- parintii stresati - care umbla in varful picioarelor, vorbesc in soapta, ca nu cumva sa se trezeasca bebe.

- parintii superstresati = parintii stresati dar la care bebe adoarme numai in brate si trebuis sa stea langa bebe cat doarme ca nu cumva sa se trezeasca

 

In general parintii evolueaza de la primul la al 2-le copil din categoria 2 catre categoria 1.

 

Bebelusii din ziua de azi au aceleasi nevoi ca si bebelusii de acum 1000 de ani. Stilul de viata al parintilor s-a modificat insa major:

 

- parintii au o viata mult mai aglomerata, deseori fiecare cu cate un job. Trebuie sa se trezeasca mai devreme, trebuie sa isi alinieze agendele: tu il pui la somn ca eu ma trezesc maine foarte devreme, tu il iei de la gradinita eu fac cumparaturile, etc.

- lumina electrica si mai nou lumina digitala (a ecranului) au facut ca oamenii sa se culce din ce in ce mai tarziu. Programul lor de somn are evident un impact si asupra programului de somn al bebelusului.

- temperatura in casa - pe vremuri iarna in casa era frig. Oamenii se strangeau langa foc dar bebelusii adormeau la temperaturi de 16-18 grade. Parintii moderni nu numai ca pastreaza in camera bebelusului temperaturi ridicate (ca nu cumva sa raceasca) il mai si infofolesc in haine.

 

Exista si lucruri pozitive care ajuta bebelusul sa doarma mai bine:

- medicamente mai avansate care combat diverse dureri ale bebelusului, astfel ca el sa poata sa doarma mai bine (Evident pentru cazuri extreme in care chiar este nevoie de ele)

- formulele de lapte care compenseaza lipsa laptelui la mamica.

 

Voi in ce categorie de parinti va incadrati? Cum doarme bebelusul vostru?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ba eu as adauga si o clasificare a bebelusilor, pur si simplu unii sunt mai somnorosi decat altii, plus o etapizare a perioadelor "colici", "dinti"..

Cu atatea variabile d luat in calcul, aproape ca o zi/seara nu seamana cu alta, cel putin pana pe la varsta de 1,5 -2 ani, asa ca eu una, ca parinte, ma regasesc oe rand in toate situațiile. ..:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima fetita eram foarte stresata cu somnul. Stiam unde scartaia parchetul si ocoleam zona respectiva. Ma enervau cainii dupa strada care latrau, totul trebuia sa fie in soapta. Asta cam pana la un an cand a inceput sa doarma toata noaptea si avea si somnul profund. Dar nu va imaginati cat de epuizata si irascibila eram daca cumva cineva facea un zgomot si o trezea.

Acum la cea de-a doua fetita am fost mult dar mult mai relaxata. Cu inca o fetita de 5ani era aproape imposibil sa fie liniste maxima in casa.

Asa ca traiasca tehnologia moderna. Punem white noise pe tv si doarme fata in timpul zilei pe o ploaie torentiala mama-mama [:-)))] iar seara adoarme pe zgomot de aspirator pana termin eu de trebaluit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ii puneam fetitei muzica in surdina in camera (mozart pentru bebelusi, erau la moda cd-urile astea prin 2007-2008). cat dormea, puneam masina de spalat rufe "in actiune", uneori ma uitam la tv dar nu cu sonorul la maxim. nu-i inchideam usa de la dormitor, o lasam putin intredeschisa, sa pot auzi cand se trezeste.

singura interdictie a fost cu soneria de la intrare. pusesem pe usa un afis "va rugam nu sunati, doarme bebelusul". nenea postasul ciocanea grijuliu in usa atunci cand aducea alocatia, se invatase cu afisul.

asadar, categoria 1.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Phii, in prima instanta am fost categoria 2, am stat acasa cu fata  putin (cele 2 luni de medical si inca 2 de concediu neplatit FMLA) dar atunci cand ea adormea nu mai faceam activitate si tineam liniste. Apoi a trebuit sa o las la day-care, si mi-a fost extrem de frica, ca nu se va adapta. Erau 8 copii in camera de infants, cu varste variate de la 4 luni la 1 an. Era zgomot, chiuieli, plansete, rasete si doar doua doamne care aveau grija de ei.

Am plecat cu ochii in lacrimi, mi-am facut  mii de griji iar la 5 cand m-am dus sa o iau ma asteptam sa o vad mov de plans dar ... 

Fata mea era asezata ca o placinta pe un boppy pillow, facea balonase de saliva si incerca fara succes sa-si bage mana in gura.

Doamna care avea grija de ea mi-a zis ca e copilul cel mai usor de ingrijit, o pusese in pat si adormise singurica uitandu-se la mobilul de deasupra patutului, a asteptat rabdatoare masa si tot asa. Dupa aceea am incercat si eu, si chiar asa era, copilul meu se adormea singurica uitandu-se la jucariile care se invarteau deasupra ei, iar zgomotele nu o deranjau de fel.

 

Cu baietelul am stat doar 2 luni, si nu m-am mai chinuit sa tin liniste. Cand l-am dus la daycare putea dormii cu alt copil urlandu-i in ureche. A fost extrema faza cand a adormit luptandu-se pentru o jucarie si celalat baietel urla ca nu putea sa o scoata de sub el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

hmm..ce sa zic..eu inca ma aflu in categoria a doua, si a treia de multe ori. Dar la fel cum am citit mai sus, si bebelusii pot fi clasificati :)

Piciul meu adoarme greu, alaptat, deci e obisnuit cu prezenta mea si fara mine nu adoarme. Media timpului de "chin" pana adoarme este de o ora, iar cazurile super fericite de jumatate de ora :))

Idem, stiu exact in ce zona scartaie parchetul si evit sa calc acolo. dar este foarte ciudat, uneori un zgomot puternic ca de exemplu telecomanda ce cade pe parchet nu il trezeste dar o mica galagie precum fosnetul unei perne il face sa deschida ochii...ramane un mister...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

hmm..ce sa zic..eu inca ma aflu in categoria a doua, si a treia de multe ori. Dar la fel cum am citit mai sus, si bebelusii pot fi clasificati :)

Piciul meu adoarme greu, alaptat, deci e obisnuit cu prezenta mea si fara mine nu adoarme. Media timpului de "chin" pana adoarme este de o ora, iar cazurile super fericite de jumatate de ora :))

Idem, stiu exact in ce zona scartaie parchetul si evit sa calc acolo. dar este foarte ciudat, uneori un zgomot puternic ca de exemplu telecomanda ce cade pe parchet nu il trezeste dar o mica galagie precum fosnetul unei perne il face sa deschida ochii...ramane un mister...

Asa o sa ramana. Mama e asa. Daca faci zgomot doarme linistita, daca mergi in varful picioarelor atunci deschide ochii. Nu pot intelege si pace asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...