Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase (81)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 322
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Radu, iti tinem pumnii!!! Sa fie totul bine si sa revii cu vesti minunate!

 

Rosesarbu, nu te stresa, hematomul asta e destul de frecvent si se resoarbe in timp. O sa fiti bine!

 

Eu sunt acasa dupa o noapte epuizanta cu maraila.... Azi am descoperit insa secretul somnului: il las sa suga pe cel mic pe canapea langa mine si adormim amandoi bustean unul lipit de altul :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Radu, iti tinem pumnii! Refacere rapida ai te asteptam cu vesti!

Rose, bravo, macar nu e grav.

Bogdana, e super bine. Noi dormim fara probleme, cam 4 ore, insa ne trezim cu plansete, ca tot o doare burta. Cum va descurcati, va ajuta cineva? La mine e prima zi singura cu fata, a fost mai bine decat ma asteptam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gaby, suntem singuri, nu avem ajutor. Tati si-a luat concediu 2 saptamani dupa care raman doar eu cu el. Deocamdata inca ne adaptam. Tot incerc sa vad daca pot sa merg exclusiv pe alaptat, inca nu imi dau seama daca am suficient lapte. Azi am incercat si in mod evident e mai linistit si mai pasnic daca merg doar pe alaptat insa mananca mai des (cam la 2h) deci sunt prizoniera lui toata ziua :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor, de acord cu Alia [flo2]

 

 Citeam o chestie draguta referitoare la puseele de crestere si alaptat: cik sa nu te mai uiti la ceas cand alaptezi in timpul puseelor ca sa nu te sperie/enerveze/debusoleze cat de mult a durat o sesiune de alaptat sau cat de des ai alaptat  [:)] Iti iei o carte, urmaresti un film...orice ...si privesti asta ca pe momentul vostru special de relaxare.

 

O noapte buna, doamnelor!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

p.s. Ghiciti ce fac eu acum? ALAPTEZ! [:-)))] Da, baietelul meu inca mai cere san noaptea  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinush  [flo2] stai, nu te amari.

Daca ai vrea sa mai incerci cu alaptatul, eu zic asa:

- stimuleaza lactatia cu ceaiuri (fenicul+chimen+anason) si/sau pastile More Milk Plus ( se gasesc si la Farmacia Tei, se pot comanda sau, daca vrei, te pot ajuta eu: le cumpar si ti le trimit). Sunt ft bune

- mai incearca sa folosesti mameloane de silicon dar cauta unele potrivite atat ca forma cat si dimensiune. Eu am folosit pt ca, la fel, nu aveam mameloane formate.

- faptul ca scoti la pompa 20-30 ml nu e relevant pt cat lapte ai. Nu poate o pompa sa stimuleze asa cum stimuleaza bebe. 

- pune bebele la san cat de des poti si vrea. Incearca diverse tertipuri: pune l la san cand te plimbi prin camera, in intuneric sau semi-intuneric, pe perna de alaptat sau pe alta perna, in pat langa tine...etc. Vezi cum ii place mai mult si cum e mai comod pt amandoi

- poti incerca sa chemi un consultant in alaptare ( in Bucuresti este asociatia Pro Mama si stiu ca fetele de acolo sunt ft bune)

- poate aparea menstruatia si tu sa alaptezi in continuare. In perioada menstruatiei fluxul si productia scad, dar treaba merge inainte

- la urma urmei, fata draga, daca nu si nu...nu merge..nu mai poti/vrei etc...Nu-i un capat de tara. Cresc bebeii mari si cu formula. Important este confortul si starea de bine psihica si fizica atat a copilului cat si a ta, mamico!  [flo2]

 

Pupici :-*

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavinia si mie mi s-a diminuat productia din cauza ca fata nu suge la san. Adica suge cam 10 min si adoarme, insa datorită ei întrețin lactatia. Incearca sa il pui cat mai des, cum zice si Sara, chiar daca se frustreaza. Stiu cum e, bănuiesc ca il pui, el nu știe să sugă si începe sa plângă...asa face a mea.

Eu am zis asa: chiar daca nu o sa alăptez exclusiv, nu e problemă, ii dau măcar o masa de la mine, restul formula. Sunt bebei care cresc numai cu formula de la început.

Când nu aveam lapte, cineva mi-a zis ca "alăptarea e o stare de spirit, gândește te ca vei alapta si va veni de la sine, dar fara stres"

 

Azi aveam glera bizara, asa ca am făcut un test de ovulație, e pozitiv. Bizar, mâine fac o lună fix de cand am născut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Radu felicitari pentru bebe! Recuperare usoara! Cum merge treaba fetelor cu bebeii?:) Noi mergem in parc in fiecare zi acum si dormim dupa aia ca un ingerash....mai greu seara intre 5 si 8 suntem tara maraiti.....trece odata cu baita in general. Ii place in apa calda:) Laptic avem suficient deocamdata. Azi mergem la dr sa vedem ce si cum:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...