Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre sex si filme tematice


Recommended Posts

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De ce OMG?

 

Dupa ce am vazut filmuletul postat de /Rufus m-am intrebat asta.

 

Din ce a scris /buflea am inteles ca multe state sunt puternic influentate de litera Bibliei. Si atunci, daca din mosi-stramosi se recomanda cu agresivitate abstinenta, m-am gandit ca discutiile sunt tributare influentei aleia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, problema nu este ca recomanda abstinenta, caci cu asta multi suntem de acord pana la un moment dat...ci ca o promoveaza si leaga strans de casatorie ... si mai apoi, promoveaza casatoria pe viata, in care trebuie sa faci sacrificii, sa tolerezi, sa pui in balanța, sa te duci la terapie ...etc.

Este efectiv ca o condamnare ...de altfel tonul duduiei suna ca o condamnare ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am ascultat recent discursul dar nu imi amintesc sa promoveze casatoria pe viata no matter what....atita timp cit nici macar in biblie nu e asta...

 

sa stii ca si in cazul divortului, lucrurile nu stau pe roze, mai ales cand sunt copii... numai cine n-a trecut prin asa ceva nu stie...

 

desigur asta e o alta discutie...nu-si are locul aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fraza asta se contrazice cu filmul, unde tocmai asta le zice. Si nu e ca si cum ar putea face 'putin sex', sa zici ca au incalcat regula cu abstinenta doar un pic...

 

cand am spus ca "nimeni nu are asteptari irealiste sa ramina abstinenti pana la casatorie la 30+ ani..." cred ca m-am referit la credinciosi....adica in sensul ca nu se intimpla.

 

cand esti in ton cu Dumnezeu,nu trebuie sa cauti, sa te zbati...sa alegi... ca sa culegi. Dumenzeu iti adduce in cale exact pe cine trebuie la momentul potrivit

 

asta inseamna sa ai credinta , sa crezi in Dumnezeu in planul llui ...si poruncile lui cca sunt bune, sa ai rabdare, sa te rogi , sa ai inima deschisa, mintea libera...si speranta ca Dumnezeu e cel care iti adduce perrsoana potrivita...nu treb tu sa o cauti , sa o alegi... 

 

pt un necredincios care are altfel de standard...cautarea e diferita...si poate de asta ia mai mult timp...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pana la ce moment tu /alte perrsoane sunteti de accord?

Nu prea stiu cum trebuie incadrata intrebarea ta,insa tu crezi ca cineva isi incurajeaza copilul sa aiba sex la 13,14 sau 15 ani?

 

Eu cred ca virsta la care cineva incepe viata sexuala nu e batuta-n cuie,scrisa-n carti sau pe wikipedia.In momentul in care ai informatiile necesare despre sex,ce presupune el,ce consecinte poate avea,cred ca fiecare isi incepe viata sexuala atunci cind este pregatit,atunci cind se simte pregatit pentru asta.

 

Nu as putea sa spun o virsta ,pentru ca unii nici la 22 de ani poate nu sunt pregatiti pentru sex,insa cred ca in jur de18 ani chiar poate fi inceputul vietii sexuale,fara traume,fara urmari neplacute...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...