Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre sex si filme tematice


Recommended Posts

Nu stiu ce filme sa sugerez.

 

Dar stiu ca daca ai discutii discutii cu copilul despre BTS, despre protectie, despre a face sex atunci cand este pregatit si nu din curiozitate, la presiunea grupului sau a prietenului, fara sa-l bati prea mult la cap, fara sa-l saturezi cu consecintele nefaste trebuie sa ai incredere ca totul va fi bine.

 

Apoi lasi natura sa-si urmeze cursul. Face sex la 15-16-17 ani face si gata. Nu e nici o nenorocire, nici o boala  e doar sex.

Iti iei copila de mana o duci la ginecolog, mai discuta si acolo si cu asta basta.

 

Case close. E natural si firesc. Nimic de speriat, nimic de blamat. E doar sex. Pentru unii o nevoie mai mica, pentru altii mai mare. 

==

Apoi ii explici ca trebuie sa aiba grija sa tina balanta corecta intre invatatura, viitorul ei sii iubire si sex 

Invatatura si viitorul sunt mai importante decat iubirea si sexul. Viata adevarata incepe pe la 20 de ani si e destul timp pentru toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Unde duce si psihologia asta "pentru toti"! Am ajuns sa consideram ca daca un adolescent se indragosteste inseamna ca nu are parte de destula dragoste si atentie in familie!

 

Buna dimineata! E cat se poate de firesc!

 

Dupa cum e cat se poate de firesc, la orice varsta, pentru fete sa caute atentia baietilor si invers. E scris in patrimoniul nostru genetic, asa s-a asigurat supravietuirea speciei de cand exista oameni.

 

Ti-am citat doar prima parte a mesajului. Restul nu se incadreaza la subiect. Vorbim despre adolescenti indragostiti, nu despre copii de gradinita.

 

Da, este cum ai spus tu.

Este firesc pentru fete sa caute atentia baietilor si invers, dar nu la orice varsta.

Este firesc sa caute apropierea fizica din dorinta de a asigura supravietuirea speciei, dar abia atunci cand tinerii sunt constienti de ceea ce simt si ceea ce li se intampla. Daca sunt inclinati la asa ceva la varste foarte fragede ceva acolo nu functioneaza cum trebuie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, este cum ai spus tu.

Este firesc pentru fete sa caute atentia baietilor si invers, dar nu la orice varsta.

Este firesc sa caute apropierea fizica din dorinta de a asigura supravietuirea speciei, dar abia atunci cand tinerii sunt constienti de ceea ce simt si ceea ce li se intampla. Daca sunt inclinati la asa ceva la varste foarte fragede ceva acolo nu functioneaza cum trebuie. 

 

Si ce anume nu functioneaza cum trebuie la varsta de 15 ani ?

Hormonii, curiozitatea ?

Sau e ceva anume in subiectul de fata ?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am citat doar prima parte a mesajului. Restul nu se incadreaza la subiect. Vorbim despre adolescenti indragostiti, nu despre copii de gradinita.

 

Da, este cum ai spus tu.

Este firesc pentru fete sa caute atentia baietilor si invers, dar nu la orice varsta.

Este firesc sa caute apropierea fizica din dorinta de a asigura supravietuirea speciei, dar abia atunci cand tinerii sunt constienti de ceea ce simt si ceea ce li se intampla. Daca sunt inclinati la asa ceva la varste foarte fragede ceva acolo nu functioneaza cum trebuie. 

Pai defineste varsta frageda.

 

E firesc ca fetitele si baietii sa-si caute reciproc atentia inca de la varstele mici, prescolare. Asa isi definesc si isi formeaza reprezentarea despre sex.

 

Si totul functioneaza cum trebuie si cum e normal. Fetitele ii plac pe baietei si invers inca din gradinite si asta functioneaza iarasi asa cum trebuie nu inseamna ca ceva e neregula. E vorba de prietenie nu de ceva cu conotatii sexuale sau ceva ce poate fi definit prin lipsa iubirii parintesti.

 

Si apoi trebuie tinut cont de varsta intrarii la prepubertate si apoi la pubertate care difera de la persoana la persoana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce anume nu functioneaza cum trebuie la varsta de 15 ani ?

Hormonii, curiozitatea ?

Sau e ceva anume in subiectul de fata ?!

 

 

Pai defineste varsta frageda.

 

E firesc ca fetitele si baietii sa-si caute reciproc atentia inca de la varstele mici, prescolare. Asa isi definesc si isi formeaza reprezentarea despre sex.

 

Si totul functioneaza cum trebuie si cum e normal. Fetitele ii plac pe baietei si invers inca din gradinite si asta functioneaza iarasi asa cum trebuie nu inseamna ca ceva e neregula. E vorba de prietenie nu de ceva cu conotatii sexuale sau ceva ce poate fi definit prin lipsa iubirii parintesti.

 

Si apoi trebuie tinut cont de varsta intrarii la prepubertate si apoi la pubertate care difera de la persoana la persoana.

Probabil nu ati citit cu atentie ce am scris anterior.

 

Eu as indrazni sa abordez problema relatiilor intre adolescenti foarte tineri din alt unghi. Sper ca acest lucru sa nu fie luat personal de nimeni, nu asta intentionez. Vreau sa va arata doar cum vad eu aceste relatii, raportandu-ma la ceea ce am observat eu la cunostintele mele si nu in ultimul rand din postura de mama de fata (17 ani).

 

Sunt de parere ca relatiile astea, incepute foarte de devreme, apar din dorinta copiilor de a acoperi o lipsa emotionala. Acolo unde relatiile intre parinti si copil nu sunt complete, copilul tinde sa caute afectiune in afara familiei. Acesti copii vor si pleca de acasa foarte de timpuriu, casa parinteasca neoferindu-le ceea ce ei au nevoie.

Un copil care-si traieste copilaria, nu simte nevoia de "relatii amoroase" la 12 sau 13 ani, oricat de tare-ar tropai hormonii in interiorul lor. 

 

La asta m-am referit...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ce aud pe la alte mamici ca procedeaza cu tinerii:

 

nu au voie cu prieteni de sex opus in dormitory sau cu usa inchisa

nu ii lasa la sleep over

petreceri numai in prezenta parintilor

stat de vorba periodic pe tema asta

fara droguri, alcool

nu au voie la prieteni can un adult nu este acasa.

cat mai mult timp petrecut in tot felul de activitati sportive /extrascolarre...voluntariat.

la biserica crestina au grup de tineri (pe virsta0 , se intilnesc o data pe sapt....au fun dar si invata sa traiasca o viata crestina departe de temptatiile virstei, societatii... 

 

 

sincer mi se face rau cind va aud de sex la 15 ani....sau mai devreme.

 

:))

Mai, daca vrea sa faca sex va face. Toata cramponarea asta face un copil curios, creste adrenalina atunci cand e fata in fata cu 'interzisul'.

Mie nu mi s/au interzis tigarile, alcoolul, sexul, drogurile, stiam ce presupune fiecare si ce urmari pot avea, parintii mi/au explicat intotdeauna la fiecare lucru aspectele pozitive si negative spunandu/mi ca pana la urma eu aleg.

Am stat cu marijuana sub nas si nu am incercat, alcool beau extrem de rar iar de fumat nu am fumat si nu fumez desi ambii parinti au fost fumatori, sotul e fumator si dintre toti prieteniii mei doar eu si inca unul eram nefumatori la vremea aia.

 

la polul opus, Michelle, am o fosta vecina si prietena, parintii urmau cu sfintenie ce ai scris tu mai sus, nici macar nu avea voie in curte atunci cand erau baieti mai mari prezenti, avea voie cu noi la cofetarie desi era mai mare cu 2 ani iar singurele sleep over erau cu verisoara ei sau cu colega ei de clasa.

Cu care facea sex printre altele. A avut in adolescenta mai multe relatii sexuale si threesome si ce mai vrei, bea, fuma, iar parintii putea sa bage mana in foc pt ea si imi spuneau ca nu are voie sa aiba prieten decat atunci cand e la facultate.

Si nu, nu era ceva cu parintii care nu au vazut,  pe oricine intrebai spunea acelasi lucru despre ea. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu v-am spus, ce am auzit ca fac unii parinti pe aici...ramine la atitudinea fiecaruia ce/si daca  se poate aplica  in familia lor.

 

daca unii tineri sunt mai maturi si inteleg graviatea situatie si nu se iau de droguri...sex si bautura...pe cind altii imaturi si inconstienti o fac...ca unii  platesc,si altii nu pt greselile facute...sau ca unii se tin de carte chiar dc aau o viata amoroasa ...toate astea difera de la persoana, la persoana...

 

eu ramin la parerea ca , cu cit mai tirziu, cu atit mai bine...si toate la timpul lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...