Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 3 weeks later...

Aceste "entităţi" sunt, de regulă, fundaţii deoarece aşa scapă de impozite către stat. Nu se supun Legii educaţiei în ceea ce priveşte statutul personalului didactic şi eludează, pe cât posibil, toate legile. Dacă nu sunt acreditate ar trebui să fie autorizate. Dacă nu sunt nici una, nici alta, nu ne ducem acolo copiii. Si dacă sunt, tot trebuie verificate. Când îţi înscrii copilul, trebuie să ceri actele doveditoare de autorizare şi acreditare, un CV al educatoarei sau învăţătoarei, poate şi dosarul personal unde sunt actele de studii. Părinţii nu sunt idioţi ci doar necunoscători şi neinformaţi. După ce copilul a început să frecventeze grădiniţa sau şcoala (privată sau de stat), este bine să îl verifici, să vezi ce povesteşte, cum se simte, să treci pe la şcoală să îl vezi etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in ce masura "scapa de impozite catre stat". Din cate stiu eu, invatamantul preuniversitar privat este scutit de taxe.

 

Pe de alta parte, fetita mea merge la o gradinita (acreditata) patronata de o fundatie si in fiecare luna primesc bon fiscal pentru taxa achitata. Deci nu cred ca o fundatie inseamna automat evaziune fiscala.

 

 

Later edit : autorizarea si / sau acreditarea pot fi verificate direct online, in fisierele de pe edu.ro.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...