Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Majorare CIC


marius

Recommended Posts

A fost aprobata legea privind modificarile CIC.

1. Nivelul minim garantat 1.000 lei net/luna de la 600 actual

2. Eliminarea pragului maxim de 3.400 lei

3. Acelasi nivel de plata indiferent de perioada aleasa 1/2 ani

4. Cresterea valorii stimulentului de reinsertie la 50% din venitul` salarial realizat dar nu mai putin de 500 de lei /luna

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua, stiti cumva daca acest nivel minim garantat de 1000 lei net/luna se aplica si la a doua indemnizatie de concediu crestere copil daca trec direct din primul concediu in al doilea ? (asta in caz ca procentul din media veniturilor nete din ultimele 12 luni ale primului concediu este mai mica decat venitul minim garantat?) Multumesc anticipat pentru raspuns!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost aprobata legea privind modificarile CIC.

1. Nivelul minim garantat 1.000 lei net/luna de la 600 actual

2. Eliminarea pragului maxim de 3.400 lei

3. Acelasi nivel de plata indiferent de perioada aleasa 1/2 ani

4. Cresterea valorii stimulentului de reinsertie la 50% din venitul` salarial realizat dar nu mai putin de 500 de lei /luna

 

Stimulentul nu este din venitul salarial realizat ci din salariul minim brut pe tara garantat. Asa am citit si eu prima data dar ar fi fost prea frumos sa fie adevarat. Pentru anul 2016, stimulentul este de 531 ron aprox.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

d-na AmiraOana,eu zic ca puteti trece dintrun concediu in al doilea deoarece si eu am fost in aceeasi situatie,dupa indemnizatia celui de al 2-lea copil care este nascut pe 7 feb a trecut la indemnizatia celui de al 3 lea copil care este nascut la 2 ani diferenta,dar pe 8 feb,diferenta fiind doar de o zi,dar,fiindca eram internata in spital pt a naste,s-a acoperit si ziua aceea,iar de la al 3-lea copil la al 4-lea care s-a nascut in mai(la 2 ani si 3 luni diferenta) a fost o diferenta de 3 luni care le-am acoperit cu un venit cu jumatate de norma si apoi am intrat in concediu de indemnizatie crest.copil care se termina in anul aceste in mai si eu nasc in luna oct,tot anul acesta pe al 5-lea copil,ma voi reintoarce la jumatate de norma si voi intra iar.Acum,parerea mea eu zic ca veti lua acea indemnizatie chiar daca venitul dvs este mai mic decat venitul minim,totusi este un venit,adica asigurat la pensii si sanatate,asta conteaza,cel putin asa m-au spus mie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...