Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gastroenterolog bun contactabil prin email


Recommended Posts

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am facut colonoscopia, neplacuta pregatirea pentru procedura, neplacuta procedura in sine. Nu a dezvaluit nimic anormal. Nici nu stiu daca sa ma intristez sau sa ma bucur.

 

Cel mai bine ma simt cand nu mananc. Deloc. Doar ma hidratez.

 

Recomandarile medicului sunt generale, raman cu diagnosticul de colon iritabil, aceeasi medicatie ca pana acum. Momentan, pofta mea de mancare e zero.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta am vrut sa zic si eu.

pepco, ai urmarit vreodata serialul "the spa of embarrassing illnesses" ? cred ca il gasesti si pe net.

foarte multi dintre pacienti sufereau de "colon iritabil", pe fond psihologic.

odata identificate resorturile care puneau in miscare afectiunea, impreuna cu schimbarea dietei, sedinte de psihoterapie, curatarea colonului, tehnici de meditatie, masaj, pacientii si-au revenit spectaculos, fiind capabili sa-si reia viata normala dupa foarte multi ani de chin, de izolare.

ah, si inca ceva, foarte interesant : majoritatea celor cu colon iritabil, odata incepute dieta si procedurile de curatare a colonului, au eliminat paraziti intestinali dupa cateva zile. si acestia pot fi de vina pentru anumite simptome si probleme digestive.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am motive sa fiu anxioasa, sunt chiar prea calma. [:)]

 

Sensibilitate gastrointestinala am de foarte multa vreme, am doua episoade majore in care sistemul gastrointestinal mi-a fost dat rau peste cap, in urma celui de-al doilea s-au instalat, incet, incet, aceste probleme.

 

Dieta, am o lista cu alimente la care am renuntat, pentru ca stiu sigur ca imi fac rau.

 

Un psiholog bun am consultat vara trecuta, pentru o anumita problema. Testele si consilierea nu au aratat nicio clipa anxietate sau altceva in genul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu a fost absolut nimic organic descoperit e clar ca trebuie sa cauti in alta parte.

 

Cand am venit acum inapoi cu autocarul, era in autocar o femeie tanara care a inceput sa spuna tare la telefon ca are colica renala si ca nu mai poate. Nu prea parea sa fie colica. A vorbit dupa aceea cu sotul ei si i/a spus acestuia ca nu e un atac de panica.

Am vrut sa ii spun ca tocmai un atac de panica e si ca nu are nici o colica renala sau de alt fel.

A sunat pana la urma la ambulanta si a fost luata din vama.

Ideea e ca  ai fost consultata si s/au facut si  metode invazive de diagnostic unde nu s/a gasit nimic. La psiholog ai fost din cate am inteles din alta cauza. Mai du/te o data, ca nu strica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...