Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 101


Recommended Posts

  • Răspunsuri 593
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Katy, nu stiu cine ti.a zis ca trebuie sa spui la eco ca ai facut Fiv cu donate pentru a.ti calcula correct varsta sarcinii ( sau sa spui varsta donatoarei).

 

Este sufficient sa spui ca ai facut Fiv, sa dai data punctiei si atat. Un medic priceput stie sa.ti calculeze varsta sarcinii cu informatiile astea.

 

Din data punctiei se scad 14 zile si se afla UM (ultima menstruatie). Data rezultata se introduce in softul ecografului de fiecare data cand ti se face eco si asa se afla varsta sarcinii.

 

Daca aveti peste 40+ si faceti dublu test si nu vreti sa obtineti rezultate viciate din cauza varstei, atunci e OK sa spuneti ca ati facut Fiv cu donate si sa dati varsta donatoarei.

 

Altfel, la ecografiile uzuale din sarcina, cand este masurat bebe, atunci nu trebuie declarata varsta donatoarei, ca nu este relevanta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, incercati sa stati linistite in timpul sarcinii, in privinta relatiilor intime cu sotul/partenerul.

 

 

Daca ati ajuns pana in stadiul acesta, al FIV-ului cu donate, sarcina pe care o obtineti este atat de pretioasa incat e mai important sa ajungeti cu bine la final decat sa va ganditi ca aveti si alte necesitati fiziologice.

 

Cele mai multe fete au avut hematoame, sangerari si nu cred ca au dorit sa riste.

 

Eu cel putin am avut o sarcina cu probleme, asa ca departe de mine si de sot gandul de a mai incerca ceva. Dupa nastere, se poate recupera [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daisy scuze daca am zis ceva gresit, ai dreptate la dublu test trebuie varsta donatoarei, ma luat valul de la atata estrogen. Oricum raman la parerea mea ca nu e nimic de ascuns cand te chinui sa faci un copil in fond nu il furi, te lupti sa il ai. Plecand de la premiza asta am scris mesajul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pinkie, in teorie se poate face, practic cam nimeni nu risca. Eu una am lasat-o balta, desi la un mom dat hormonii de sarcina isi faceau de cap si in directia asta [:D]  Noroc ca sotul e si el un prudent si e speriat rau sanu-i pierdem pe pinguini... am trecut prin atatea intepaturi, operatii, plansete si ani de suferinta, incat cateva luni de pauza acolo zau ca nu mai conteaza...

Katy, am fost si eu de parerea ta ca nu e treaba nimanui cum imi fac eu copiii si am mers pe ideea deschiderii totale. Da-mi voie sa-ti spun - WRONG! Am constatat cu amaraciune ca te judeca si te barfesc persoane la care nu te-ai fi asteptat in veci si pururi si ca doare rau. Inclusiv femei care s-au chinuit sau inca se chinuie si ele cu FIV-uri, dar nu au ajuns inca la stadiul de donate. Pe cat posibil, pastrati informatia asta pt voi si soti.

Alexia!!!! Am eu asa un feeling ca ai sa ne povestesti ceva... iti tii pustoaica in brate, asa e sau nu? Cand iti revii, vino si ne spune cum a fost si cum e cu bebelina iubita!

Despre mine nimic interesant, ma misc doar prin casa acum, in cateva zile, cand intru in sapt 28, fac injectia cu dexametazona, bebelusii fac valuri ca la club si ma mananca pielea de mor, maine fac niste analize de sange sa vad sa nu fie Doamne feri colestaza.

Pupici tuturor!!! [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katy, asa e, nu ai nimic de ascuns cand incerci sa faci un bebe, dar la noi lumea inca nu s-a obisnuit cu ideea fertilizarii in vitro...ce sa mai zicem de FIV cu donate.

Nu e treaba nimanui cum reusim sa avem un copil, cum ni-l crestem...dar este spre binele copilului ca lumea sa nu stie, pentru a nu-l rani mai tarziu.

 

Va spun o chestie. Sotul are niste amici, la vreo 40+, care luna trecuta au facut primul FIV, din pacate nereusit. Au zis ca au investit in fivul asta toate economiile lor si ca nu vor mai incerca. Am incercat sa-i intreb ce le-a recomandat drul de FIV. Mi-au zis ca le-a recomandat sa faca FIV cu ovo.donate, la noi in tara.

I-am intrebat ce parere au de propunerea dr-ului. Stii ce raspuns au dat? Amicul sotului a zis ceva de genul "ar fi ca si cand as face sex cu o alta femeie si aia ar ramane gravida" sau "chiar daca i-ar pune embrion sotiei ea nu ar avea nici o legatura cu copilul, nu ar fi al ei".

Ce poti sa mai zici in asemenea situatie? Prefera sa ramana singuri decat sa apeleze la varianta asta. Cat despre adoptie, refuza categoric.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daisy14, Poppy, sunt de acord cu voi...discretie totala

.Eu nici nu am incercat sa raman gravida cand am aflat ca am insuficienta ovariana prematura.

Nu am spus nimanui, va dati seama.Oricum cei din anturaj cred ca traim doar pentru noi si daca as scapa galusca cu FIV clar ar fi din cauza egoismului meu toata tarasenia.Mai ales cele care dupa ce termina liceul isi pun pirostriile si se cracesc, ele privesc cu superioritate pe oricine care nu are copii.

 

Am folosit un limbaj mai colorat, dar doar ca sa ma fac inteleasa.

 

P.S dintre acelea care s-au cracit la 20 ani habar nu au "ce e aia Beijing":)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...