Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trening


Recommended Posts

Asta cu treningul nu-s ce sa zic, nici nu mai observ. Eu port blugi si pantofi sport la munte, asa ma simt bine, fac si trasee imbracata asa, nu inteleg care e problema. Nu am bani sa dau pe echipament special, nu fac trasee pe creasta Moldoveanului, cand o s-o fac o sa-mi iau bocanci adecvati in picioare.

Asta cu barbati tunsi scurt, n-am inteles-o, de ce nu e ok?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 355
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Asta cu barbati tunsi scurt, n-am inteles-o, de ce nu e ok?

 

Nu au spus ca "nu e OK" doar ca e o chestie ce nu se prea practica oriunde. In afara romanilor mai sunt tunsi asa cu aparatul pe cap foarte scurt si bulgarii si sarbii din cate am observat si  eu.

Iar de copii (baieti) nu mai discut:) e moda sa fie atat de scurt tunsi si nu la o luna doua la frizer   . [:)]

Valentina, nu e rau , doar ca se cunosc in multime, asta se remarca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cautam o poza sa va zic la ce ma refer, si am dat peste TNR  [:-)))]

Ne pierdem tradiţia şi costumul popular! în unele zone Treningul cu două dungi albe aproape a dispărut

Altă dată o mândrie pentru români, în zilele noastre costumul popular își găsește tot mai puțin locul. Treningul cu două dungi albe este tot mai puțin purtat, doar bătrânii din cartier mai pot fi văzuți cu el în zile de sărbătoare, când se duc la biserică. 

„Treningurile făceau parte dintr-un ritual avansat de trecere”, explică antropologul Decebal Popescu. „Flăcăii erau recunoscuți drept bărbați când treceau la treningul cu două dungi. Atunci erau considerați majori, puteau să cumpere țigări de la chioșc, și băutură și să aibă aceleași drepturi ca adulții. Liderii de comunitate, tarabostes, aveau dreptul la treninguri cu trei dungi albe”. 

Etnologii spun că, deși par similare, treningurile transmiteau mesaje diferite. Grosimea dungilor, cât de albe erau, cât de bine întreținute, spuneau despre român dacă e căsătorit, dacă mai are relații sexuale cu partenera și cât de respectat este la el în casă. Din păcate, tăvălugul lumii moderne a trecut și peste această tradiție, specialiștii spunând că treningurile ar putea dispărea complet în câțiva ani, la fel cum au dispărut celebrele cingători numite „borsete”.

Sursa: http://www.timesnewroman.ro/entry/ne-pierdem-traditia-si-costumul-popular-in-unele-zone-treningul-cu-doua-dungi-albe-aproape-a-disparut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  deci daca ies in trening fara sa merg la sala sunt najpa  [:-)))]

n am observat posete la cele care poarta trening in viata de zi cu zi, am prietene profesoare de sport si ele sunt vesnic in trening, de exemplu, dar cu rucsac

in magazine cred ca merge lumea asa din comoditate

eu ies asa cu cainele si cu copila jos la bloc sau in parc, fara poseta  [soricel]

 

Ceea ce spune Lavi, o daaa, am observat si eu tinuta total aiurea, adica era mai ok un trening si incaltari sport de exemplu jos in salina, dar erau doamne pe tocuri, fuste sau in  rochite si slapi  [fri]  

 

Nununu, am zis, asa cred eu, ca alea-s pentru sala, adica eu nu ma simt confortabil sa ma imbrac de sala cand nu merg la sala. N-am zis nimic de altii, decat daca au poseta pe umar!! :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  deci daca ies in trening fara sa merg la sala sunt najpa  [:-)))]

n am observat posete la cele care poarta trening in viata de zi cu zi, am prietene profesoare de sport si ele sunt vesnic in trening, de exemplu, dar cu rucsac

in magazine cred ca merge lumea asa din comoditate

eu ies asa cu cainele si cu copila jos la bloc sau in parc, fara poseta  [soricel]

 

Ceea ce spune Lavi, o daaa, am observat si eu tinuta total aiurea, adica era mai ok un trening si incaltari sport de exemplu jos in salina, dar erau doamne pe tocuri, fuste sau in  rochite si slapi  [fri]  

Si eu am profesori de sport, si nu umbla in trening pe strada. 

Comoditate,comoditate ....dar eu cred ca este si lipsa de respect fata de sine.

 

Una este sa iesi in fata blocului si alta este sa fie tinuta de zi cu zi, nu conteaza unde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar eu cred ca este si lipsa de respect fata de sine

Eu nu cred, tine de cultura locala si de cat de mult iti pasa sa fii fashion.

Iar pasiunea pt. moda nu tine de respectul de sine [:)]

 

Eu una prefer sa vad o femeie in trening decat modelul tipic de rusoaica / tipa din Europa de Est, cu ungii extra lungi si cu ornamente aplicate pe ele, fusta scurta, dresuri, bluze sclipicioase, machiaj extra strident etc. E doar o preferinta, nu am nimic de fapt nici cu una, nici cu alta [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Din păcate, tăvălugul lumii moderne a trecut și peste această tradiție, specialiștii spunând că treningurile ar putea dispărea complet în câțiva ani, la fel cum au dispărut celebrele cingători numite „borsete”.

Sursa: http://www.timesnewroman.ro/entry/ne-pierdem-traditia-si-costumul-popular-in-unele-zone-treningul-cu-doua-dungi-albe-aproape-a-disparut

 

Vai, cum am uitat de borsete [:-)))] [:-)))]

Cel mai frumos era in vami inainte cand se astepta . Eu faceam concurs cu barbatul din ce masina va cobori soferul cu borseta  :)

 

Edit: de ce suntem la "femina intim" cu subiectul asta ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar in ce sa tina barbatii actele? La ei merge poseta la trening?

 

Eu ziceam ca am costum national de blugi. Nu stiu in iarna asta daca am pus de doua ori rochie pe mine. Am mai scapat in pantalonii de ski sau in trening (la sala) dar altfel... doar blugi. De ce? De frig si din comoditate. Cand mergi cu un tramvai neincalzit si jumate corporatisti-jumate romi... nu ai cum sa fii prea "doamna".

 

Personal nu ma simt bine in trening, dar ma uit la baietii mei. La scoala - blugi, in rest doar trening. Bine, ei au zilnic activitati sportive, dar nici nu au alte haine. O pereche de blugi pt mers la scoala si 3 perechi de pantaloni de trening. Ei se simt f bine in pantaloni moi de bumbac si nu vor altceva. AAA si dupa o varsta e musai si Conversi. Nu conteaza ca ploua afara, mergem in Conversii de panza ca e cool.

 

Cu tunsoarea, nu e numai moda. Spre exemplu, regulamentul scolar zice ca baietii nu au voie ca parul sa le ajunga la gulerul camasii sau bretonul sa depaseasca linia sprancenelor. Noroc ca nu prea-i baga nimeni in seama cu regulamentul lor.

La adulti, multi au inceput (sau sfarsit) de chelie si aleg varianta "beculet". Plus ca le e mai comod asa. Se sterg cu prosopul, nu trebuie pieptanat/aranjat. Mi se pare mai ok decat late.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La adulti, multi au inceput (sau sfarsit) de chelie si aleg varianta "beculet". Plus ca le e mai comod asa. Se sterg cu prosopul, nu trebuie pieptanat/aranjat. Mi se pare mai ok decat late.

 

O da, si de asta imi aduc bine aminte pe plaja in Romania . Stersul asta cu  prosopul pe cap si pe tot corpul  al barbatilor  in vazul tuturor ...

Si prin alte parti ii recunosti si dupa asta. Pe  langa trening si borseta [:)]

 

Edit (ultima si chiar termin :) mai ales ca autorea subiectului a fost la munte nu la mare vad [:)] ) : slipurile . Asa ceva , atatia chiloti de baie barbatesti fara picior pe plaja eu doar la barbatii romani am vazut.

Pe sub trening, of course:)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai erau la plaja, unde sa se stearga ? Sa se duca la hotel siroind? Nu inteleg care e chestia deranjanta. Aici se poarta pantofii sport f mult. Nu doar tinerii( dar mai ales ei, aproape nu ies din asa ceva) . Chiar zilele trecute ma uitam in vitrinele din oras, multi pantofi sport, nu doar la magazinele dedicate. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...