Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Trening


Recommended Posts

  • Răspunsuri 355
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si eu care credeam ca statul in alte tari civilizate, nu in (cocalara si inglodita de) Romania, ne face sa intelegem ca pur si simplu nu haina il face pe om. si acceptam ca fiecare are conceptul lui de a se imbraca (sau tunde, sau machia) si ca nu ne influenteaza cu absolut nimic. dar... se pare ca nu. mare pacat.

 

Clar ca nu haina face pe om...

 

Statul in alte tari civilizate ne face doar sa vedem mai clar diferentele culturale intre multele natii. Vrem, nu vrem, imbracamintea se inscrie si ea in aceste diferente culturale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Normal ca slip fara picior. Ce, eu port costum de baie cu gluga? Care e scopul unui costum de baie? Sa expuna soarelui corpul intr-un mod decent (functie de ce se considera decent in epoca respectiva) si dac ase poate sa fie si comod la inotat. Ori un slip e decent si comod pt inotat. Ati vazut competitii de inot in "budigai"? Eu nu.

   Fiul meu cel mare a incercat sa poarte short de baie si l-a ros plasa aia intre picioare de-a mers cracanat 3 zile... si uite-asa i-a trecut :)

 

   De ce sa nu te stergi pe parul de pe cap (sau pe chelie) cu prosopul? (E intrebare "pe bune")

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu care credeam ca statul in alte tari civilizate, nu in (cocalara si inglodita de) Romania, ne face sa intelegem ca pur si simplu nu haina il face pe om. si acceptam ca fiecare are conceptul lui de a se imbraca (sau tunde, sau machia) si ca nu ne influenteaza cu absolut nimic. dar... se pare ca nu. mare pacat.

Cam asa zic si eu.

Chiar nu ma intereseaza cu ce se imbraca oamenii, atata timp cat au bun simt si se comporta cuviincios in spatiile publice (unde i-as putea eu vedea).

 

Eu nu umblu in trening, nici nu mai am treninguri (am avut cand eram copil), nici nu merg la sala.

Dar umblu mult in blugi si in pantofi sport (adidasi). Si nu ca nu am respect fata de persoana mea, dar pur si simplu asa ma simt eu comod: cumparaturi, plimbari cu copiii, mers la activitati, mers in parc. Asta e. 

La serviciu, acolo unde nu se impune o tinuta eleganta, merg tot mai sport imbracata, diversi pantaloni, balerini sau alti pantofi mai josi in picioare, sau blugi cu ghete, in partea de sus, duverse bluze, functie de anotimp se de gradele de afara.

Cand sunt incaltata cu adidasi, nu port poseta, geabta de umar, ci rucsac. Altminteri, port posete.

La munte - tot asa, blugi si adidasi - nu fac cine stie ce trasee dificile, ca atare nu am un echipament special pt asa ceva.

 

Mult hulita borseta am avut si eu cand eram copil, si tare comoda era. O aveam mereu asupra mea, aveam banii acolo, si altele (actele cand era cazul), dar in acelasi timp, imi vedeam de joaca si alergare, plimbare sau ce faceam la vremea aia. Nu aveam grija, ca aoleu unde-s banii, ca nu mi-i fure, unde sa-i las, aveam mainile libere... Pe vreme aia nu aveam posete, mi-ar fi fost si incomod. Iar rucsac in spinare, la fel, mi-era incomod. Acum ce-i drept nu mai sunt la moda borsetele alea, asa ca n-am mai purtat de mult, dar chiar nu vad nici un minus la borsetele alea

 

Trening din ala cu 3 dungi am avut si eu la un moment dat, alea se gaseau in Ro in perioada aia... ca zgarie pe cineva pe retina, nu stiu si nici nu ma intereseaza. Nu stiu ce ierarhie aveam si ce relatii aveam cu cine.. Pur si simplu il purtam la orele de sport, sau la sportul extra (baschet, tenis etc). Si da, pana la teren, mergeam cu el pe strada, ca nu aveam chef de ma schimb de toata tinuta. Ma schimbam la vestiar si tricou dupa, si cam atat. La intoarcere tot in trening eram.

 

E o aiureala toata judecata asta cu ce se imbraca omul. Ca trebuie sa fii elegant, ca altfel nu te respecti. Respectul de sine consta in alte lucruri: comportament, limbaj, tinuta (incluzand si hainele, care trebuie sa fie curate, dar si parul, fata - si aici nu ma refer la machiaj) samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să caut prin arhivă subiectele în care ni se explica că e ok să te duci la cumpărături în pijamale  [:)]  și că nimeni nu se va uita la tine urât. Acu' văd că treningul nu e ok.

 

Eu am fost la cumpărături duminică într-un supermarket. Habar nu am în ce erau îmbrăcați oamenii din magazin, am încercat să-mi aduc aminte și n-am reținut decât un domn în etate la costum cu cravată. Poate restul erau în treling și nu i-am băgat eu în seamă? Posibil. Dar dacă nu erau despuiați sau semi-despuiați, din partea mea puteau fi îmbrăcați cu orice  [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici se poarta slip gen pantaloni scurti...nu ai sa vezi barbatii/copiii imbracati altfel...al meu inoata fara probleme cu ei (in vacante inoata in mare, cativa km pe zi), nu il deranjeaza cu nimic...dar sunt si astia de mai multe feluri...ai lui sunt putin mai scurti, nu ajung chiar pana la genunchi. 

 

Si italienii au aceleasi slipuri ca si romanii  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu stau sa ma uit cu ce umbla lumea imbracata prin oras. Doar daca-mi sare ceva in ochi...

La cat sunt si eu de banala, nici mie nu mi-ar placea sa fiu analizata pe toate partile cu sunt imbracata.

 

Cu slipul... stiu ca sunt si si , si cu crac si fara.... dar nu vad nimic dubios la nici un model. Doar sunt modele diferite si atat  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu am prea vazut lume imbracata in trening decat la sala sau cand alearga.

Eu ma imbrac in timpul liber in blugi si am pantofi sport, cat mai comozi. 

Al meu merge de ex la job in pantaloni de trening, iar acolo se schimba in uniforma; nu-i prea place sa vina acasa in uniforma militara, asa ca prefera pantalonii de trening...drumul pana la job si inapoi il face numai cu masina (nu pt ca ar fi comod din fire, masina e de la job si e obligat sa o foloseasca, are si mult de alergat in cursul zilei, asa ca fara ea nu poate).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Mai degraba mi se pare fitza purtatul de pantaloni scurti la plaja. Aduna nisipul, "se umfla" cu aer - il mai stiti pe Kevin cand a sarit in piscina hotelului? E ca si cum mi-as pune fusta cand intru in apa. Nu are logica practica.

 

  Cand am zis trening nu m-am gandit la "costumul de plastic cu pantalonii stransi la glezna si trei dungi pe lateral". Eu zic pantaloni de trening tuturor pantalonilor sport din bumbac (largi sau stransi pe picior ) sau alte materiale mai noi, cu elastic in talie.

 

  Dar la supermarket de ce n-ar fi ok in trening? Eu nu port, dar nu ma deranjeaza la altii. Mai degraba e caraghioasa o femeie cocotata pe toace si cu fusta stramta/scurta aplecata printre rafturi sau un barbat cu cravata spanzurand in lada frigorifica sau peste taraba de cartofi.

 

  Pe de alta parte, da, e caraghios sa mergi la nunta in trening.

  Ca tot m-ati incitat, am verificat acum in jurul meu, la job. Sunt aprox 100 de fete si nu e nici una in fusta. Una are pantaloni 'obisnuiti" iar restul sunt in blugi. Majoritar incaltate cu tenesi/pantofi sport. Doar cateva au gheata/pantof cu toc mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Normal ca slip fara picior. Ce, eu port costum de baie cu gluga? Care e scopul unui costum de baie? Sa expuna soarelui corpul intr-un mod decent (functie de ce se considera decent in epoca respectiva) si dac ase poate sa fie si comod la inotat. Ori un slip e decent si comod pt inotat. Ati vazut competitii de inot in "budigai"? Eu nu.

   Fiul meu cel mare a incercat sa poarte short de baie si l-a ros plasa aia intre picioare de-a mers cracanat 3 zile... si uite-asa i-a trecut :)

 

   De ce sa nu te stergi pe parul de pe cap (sau pe chelie) cu prosopul? (E intrebare "pe bune")

 

si eu m-am mirat la faza cu stersul cu prosopul. chiar n-am inteles ce a vrut sa spuna autoarea...

si mai ales, cum procedeaza cei de pe alte meleaguri, sa inteleg ca nu se sterg deloc cu prosopul atunci cand ies din apa marii/oceanului ?

 

si sotul meu a patit la fel cu plasa aia de la shortul de baie. la un short a taiat pur si simplu plasa, ca nu o mai suporta, noroc ca shortul era dintr-un material inchis la culoare, cu imprimeuri si suficient de gros/dens, l-a putut purta fara sa fie pus in situatii jenante/ridicole atunci cand iese din apa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...