Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Procura sau nu?


dianama

Recommended Posts

Sunt si niște ratiuni de siguranță. E ilogic sa se renunte la declaratie. Iti dai seama ca traficul de copii, proxenetismul ar fi in floare. Parintii divortati cu scandal, ar putea scoate copilul din tara fara acordul celuilalt parinte si fara ca acesta sa-l mai vada vreodată. Deci, de ce ar face cineva asa ceva? Cetatenii ar trebui să se mai informeze si sa gândească singuri.

Mie mi s-ar parea normal sa se renunte la declaratiile intre parinti.

 

Nesansa de a nu-ti mai vedea copilul exista si acum bine mersi.

 

Exemplu: eu iau declaratie pentru Bulgaria/Gecia/Germania etc si zic ca iau copilul in vacanta. Dupa aia, pot sa ies si sa ma duc unde vreau eu, ca nu ma mai intreaba nimeni nimic, daca al meu copil e cetatean roman.

 

Insa alta e situatia cu stabilirea in strainatate, daca n-ai acordul celuilalt parinte, te poate da in judecata oricand pt rapire internationala.

 

Asa ca, nu vad de ce declaratiile intre parinti sunt folositoare, poate doar sa te aiba la mana celalalt mereu si sa te sicaneze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Drepturile si obligatiile parintilor sunt egale in raport cu copilul lor deci nu se poate emite o dispozitie legala care sa prejudicieze acest raport parinte/copil.

Controlul statului la frontiera in ceea ce priveste tranzitul minorilor este categoric bine venit.

Cunoasterea si respectarea procedurilor legale in acest sens in afara de obligativitate nu este intamplatoare este binevenita si nu reprezinta un inconvenient special.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drepturile si obligatiile parintilor sunt egale in raport cu copilul lor deci nu se poate emite o dispozitie legala care sa prejudicieze acest raport parinte/copil.

Aha, de-aia in alte tari nu exista necesitatea declaratiei?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mie mi s-ar parea normal sa se renunte la declaratiile intre parinti. Nesansa de a nu-ti mai vedea copilul exista si acum bine mersi. Exemplu: eu iau declaratie pentru Bulgaria/Gecia/Germania etc si zic ca iau copilul in vacanta. Dupa aia, pot sa ies si sa ma duc unde vreau eu, ca nu ma mai intreaba nimeni nimic, daca al meu copil e cetatean roman. Insa alta e situatia cu stabilirea in strainatate, daca n-ai acordul celuilalt parinte, te poate da in judecata oricand pt rapire internationala. Asa ca, nu vad de ce declaratiile intre parinti sunt folositoare, poate doar sa te aiba la mana celalalt mereu si sa te sicaneze.

 

Tocmai ca exista aceasta declaratie,  nu poti face ce vrei cu copilul. Daca tatal /mama nu isi da acordul pentru plecat in străinătate, nu iesi nici pana la bulgari.

Da, iti poti insela fostul sot,  după cum si el se poate duce la politie ca ai menționat  in declaratie ca vei fi la o anumită adresa si nu esti. Sau ca "uiti" sa te întorci cu copilul. Eventual si el il poate lua in weekend si de fapt il duce in cine stie ce tara,  fara sa-l mai vezi vreodată. 

Mi se pare foarte bine ca in prezent autoritatea părintească se exercită in comun si ca parintii nu pot face nimic unul fără celălalt. Daca ai copii mi se pare foarte ciudata o astfel de gandire. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca exista aceasta declaratie,  nu poti face ce vrei cu copilul. Daca tatal /mama nu isi da acordul pentru plecat in străinătate, nu iesi nici pana la bulgari.

Da, iti poti insela fostul sot,  după cum si el se poate duce la politie ca ai menționat  in declaratie ca vei fi la o anumită adresa si nu esti. Sau ca "uiti" sa te întorci cu copilul. Eventual si el il poate lua in weekend si de fapt il duce in cine stie ce tara,  fara sa-l mai vezi vreodată. 

Mi se pare foarte bine ca in prezent autoritatea părintească se exercită in comun si ca parintii nu pot face nimic unul fără celălalt. Daca ai copii mi se pare foarte ciudata o astfel de gandire. 

 

Am copii, doi.

 

Si tatii lor imi dau fara probleme acordurile si eu lor, pentr ca am avut sa zicem noroc de oameni cu care te poti intelege.

 

INSA, am in jurul meu doo cazuri in care mamele fac ordonante cam de trei ori pe an sa poata iesi cu copiii din tara, una/vara, una/Craciun si inca una aleator.

Si asta mi se pare inadmisibil.

 

Cine vrea sa FUGA cu copilul din tara, tocmai ca o poate face si acum, ca e parintele rezident sau nerezident.

Ia acordul celuilalt sau il suplineste in instanta ca si cum ar pleca in vacanta si gata.

 

 

Insa pe noi, parintii de buna credinta ne incurca sa mergem pe la notari de cateva ori pe an.

Acum poate m-am exprimat mai clar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procura insotire minori este valabila 6 luni. Daca copilul este insotit de aceeasi persoana, folosind aceeasi ruta, procura este valabila aceste 6 luni (daca parintii au precizat asta in procura, binenteles). Pentru cetatenii romani cu resedinta/domiciliul in strainatate, aceste procuri se fac la consulatele din tara unde se afla si costa 60 euro. (In Romania e mult mai ieftin.) Procura se face in limba romana, evident, este legalizata, se primesc doua duplicate. Uitati de apostila aia... Sunt convinsa ca fiecare consulat are o pagina web unde se gasesc absolut toate informatiile referitoare la iesirea din tara a minorului neinsotit de ambii parinti sau diverse alte variante. Copiii cetateni romani aflati in situatiile de mai inainte au nevoie de aceasta procura doar la iesirea din Romania.

 

Mai multe detalii, pentru diferite situatii, in link-ul urmator: www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

 

sau pagina consulatului de la Milano, de ex:  http://milano.mae.ro/node/930

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am copii, doi.

 

Si tatii lor imi dau fara probleme acordurile si eu lor, pentr ca am avut sa zicem noroc de oameni cu care te poti intelege.

 

INSA, am in jurul meu doo cazuri in care mamele fac ordonante cam de trei ori pe an sa poata iesi cu copiii din tara, una/vara, una/Craciun si inca una aleator.

Si asta mi se pare inadmisibil.

 

Cine vrea sa FUGA cu copilul din tara, tocmai ca o poate face si acum, ca e parintele rezident sau nerezident.

Ia acordul celuilalt sau il suplineste in instanta ca si cum ar pleca in vacanta si gata.

 

 

Insa pe noi, parintii de buna credinta ne incurca sa mergem pe la notari de cateva ori pe an.

Acum poate m-am exprimat mai clar.

Asa cum in cazul tau tu si ex va intelegeti si ajunget la un acord, pentru alte ex cupluri "ambii isi baga pumni in stomac" atat cat pot duce fiecare. Nimic nou.

Asta nu inseamna ca trebuie generalizat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea sa FUGA cu copilul din tara, tocmai ca o poate face si acum, ca e parintele rezident sau nerezident.

Ia acordul celuilalt sau il suplineste in instanta ca si cum ar pleca in vacanta si gata.

 

 

Cred ca ceva imi scapa.

Cum poate fugi cu copilul daca nu poate iesi din tara cu el? Clandestin?

Daca nu are acordul nu iese.

Daca are acordul, inseamna ca nu fuge.

Daca ia copilul pentru o perioada, intr-o locatie anume (specificata pe procura) si nu mai vine, se numeste rapire. Nu cred ca se risca cineva...

Deci care-i problema de care vorbesti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Procura insotire minori este valabila 6 luni. Daca copilul este insotit de aceeasi persoana, folosind aceeasi ruta, procura este valabila aceste 6 luni (daca parintii au precizat asta in procura, binenteles). Pentru cetatenii romani cu resedinta/domiciliul in strainatate, aceste procuri se fac la consulatele din tara unde se afla si costa 60 euro. (In Romania e mult mai ieftin.) Procura se face in limba romana, evident, este legalizata, se primesc doua duplicate. Uitati de apostila aia... Sunt convinsa ca fiecare consulat are o pagina web unde se gasesc absolut toate informatiile referitoare la iesirea din tara a minorului neinsotit de ambii parinti sau diverse alte variante. Copiii cetateni romani aflati in situatiile de mai inainte au nevoie de aceasta procura doar la iesirea din Romania. Mai multe detalii, pentru diferite situatii, in link-ul urmator: www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php sau pagina consulatului de la Milano, de ex: http://milano.mae.ro/node/930

 

6 luni....Inca o legendă urbana. Mai avem puțin si transformam declaratia asta in ipoteca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...