Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Procura sau nu?


dianama

Recommended Posts

Mulțumesc, dar nu am de ce :) Eu,  personal nu am înțeles nimic din acea postare. 

Si as aprecia daca in loc sa mi se face obsevatie pentru orice postare,  sa cititi ( si de preferat sa corectati) raspunsurile utilizatorilor care dezinformeaza si alti cititori sau folosesc cuvintele romano-italiene. 

E acceptata si "ordonanta"?:)

ORDONANȚÁ, ordonanțez, vb. I. Tranz. A dispune plata unei sume prin emiterea unei ordonanțe, a unui ordin de plată. – Din fr. ordonnancer. 

Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de LauraGellner

 

O seara plăcută! 

Punctul 9 din Regulament:

"09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul

Desi apreciem o limba de comunicare curata si corecta, comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti sunt mai putin importante pentru bunul mers al acestui forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. De asemeni, nu uitati ca de multe ori graba sau lipsa de timp este cauza greselilor de scriere si nu neaparat lipsa de la orele de gramatica. Femeile sunt persoane foarte ocupate si de aceea, unele scapari gramaticale pot trece cu vederea. Esenta conteaza, nu detaliile de decor."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

"Puteti include in aceeași declarație mai multe destinatii si se poate face si pe o perioadă de un an." Asa cum am mai scris, perioada de valabilitate a declaratiei este cea declarata de parinte/parinti dar nu mai mult de 6 luni, nici macar o zi peste cele 6 luni trecute in declaratie. Nici un notar/consul nu-ti va redacta sau semna o declaratie pe o perioada mai mare de 6 luni.

 

Eu semnez si autentific pe un an. Pana acum nu s-a întors nimeni.

 Iti dau numere de telefon si a altor colegi care o fac? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Punctul 9 din Regulament: "09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul Desi apreciem o limba de comunicare curata si corecta, comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti sunt mai putin importante pentru bunul mers al acestui forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. De asemeni, nu uitati ca de multe ori graba sau lipsa de timp este cauza greselilor de scriere si nu neaparat lipsa de la orele de gramatica. Femeile sunt persoane foarte ocupate si de aceea, unele scapari gramaticale pot trece cu vederea. Esenta conteaza, nu detaliile de decor."

 

Ei bine,  din cauza "evolutiei lor gramaticale", eu nu am înțeles postarea. Nu am inteles ce fac romancele. Vorbesc limba romana, nu italo-romana. Din cauza folosirii inadecvate a unor cuvinte, mesajul nu este perceput corect si evident nu se dau raspunsuri pe masura.  Este lamentabil ca acest site incurajeaza analfabetismul sub paravanul plecarilor prin străinătate sau a grabei. Un om care a fost la școală scrie corect,  indiferent cat de tare se grăbește. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu scrie nicăieri un termen. Nici 6 luni, nici 8, nici un an. In practica, mai mult din ratiuni de siguranță declaratiile se autentifica pe o perioadă de maximum un an. Nu am cunoscut pe nimeni care a călătorit cu declaratie pentru un an si a fost intors de la vama. Apoi, tot noi ne plângem ca facem multe drumuri la notar.

Ca sa inteleg ...esti in bransa? ??

Da ,procura mea a fost valabila  6 luni ,scrie tara  si adresa unde merg cu copilul si ca merg la tatal  copilului  care locuieste  acolo unde sa mentionat  pe procura. Daca reusesc  sa sterg  date  personale  o sa pun poza aici. 

Procura mi.a trebuit anul trecut cand am iesit din Romania  eu si copilul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...