Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Buna dimineata  !

Eu sunt asa de demoralizata :(  Ieri am primit vizita celor de la Directie . 

Am incercat sa le servesc cu apa, cafea, suc...si nu au vrut nimic .

As sociala era draguta dar psiholoaga nu :(  nici nu a prea vb cu mine psiholoaga. 

Oare e o strategie sa vada daca esti hotarat sa adopti ? Mi-a zis in repetate randuri nu toata lumea primeste atestatul si ca trebuie sa stim asta de la inceput. 

Ma asteptam la o intalnire mai placuta.

Astia in loc sa te incurajeze sa adopti, parca prin comportamentul lor, te descurajaza. 

Voi ati simtit asa ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele, nu am mai scris de mult pe forum.

In primul rand felicitari pt floren si qiao bing.

Lucrurile se misca extrem de greu pt cei care au exclus etnia roma; eu sunt la al treilea atestat cu varsta de maxim 6 ani si nu am intrat in potrivire cu niciun copil.

In contextul in care nu va deranjeaza sa aveti un copil usor bronzat, nu excludeti etnia roma pt ca am vazut copilasi foarte frumosi adoptati de catre niste cunostinte.

Mie imi pare rau ca nu am optat pt indiferent etnie, deoarece pana acum as fi adoptat un copil, dar asta este....acum este tardiv...

Probabil ca am inceput sa aparem pe liste, dar pana nu suntem cap de lista nu suntem anuntati de la directie.

Daca vreti sa adoptati f repede optati pentru indiferent etnie, indiferent sex, doi copii si varsta 1-5-6-7 ani. Daca optati pt 2 copii de 1-4 ani asteptati mult.

Eu astept luna august pt a avea acces la lista cu copiii greu adoptabili. Daca gasesc 2 copilasi care sa-mi placa intre 2-6 ani, fata si baiat, voi adopta 2. 

 

Daca ar fi existat lista cu copiii greu adoptabili cand am adoptat eu, fiu-meu ar fi fost pe lista. Dar nu dim cauza ca ar fi avut vreo problema serioasa, ci pur si simplu au fost o serie de evenimente care au blocat adoptia. Ce vreau sa spun este ca in acea lista pot fi copii foarte ok, dar care nu au fost adoptati din motive mai mult sau mai putin obiective.

 

Noi am fost a 10-a familie pe lista :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  !

Eu sunt asa de demoralizata :(  Ieri am primit vizita celor de la Directie . 

Am incercat sa le servesc cu apa, cafea, suc...si nu au vrut nimic .

As sociala era draguta dar psiholoaga nu :(  nici nu a prea vb cu mine psiholoaga. 

Oare e o strategie sa vada daca esti hotarat sa adopti ? Mi-a zis in repetate randuri nu toata lumea primeste atestatul si ca trebuie sa stim asta de la inceput. 

Ma asteptam la o intalnire mai placuta.

Astia in loc sa te incurajeze sa adopti, parca prin comportamentul lor, te descurajaza. 

Voi ati simtit asa ? 

 

Ramona, scopul tau este sa adopti. Asa ca nu mai pune la suflet cum se comporta cei de la directie. Dimpotriva, incearca tu sa ii urmaresti pe ei astfel incat sa iti dai seama cum trebuie sa fie abordati astfel incat lucrurile sa se indrepte in directia care te intereseaza pe tine.

 

La comentariul lor despre atestat, nu te speria, poti sa le raspunzi ca esti constienta de asta, dar ca voi sunteti foarte hotarati sa adoptati si ca sperati ca veti indeplini toate criterrile astfel incat sa obtineti atestatul.

 

Nu te lasa intimidata de ei, blocheaza eventualul santaj emotional. Va vor spune si ca multi copii au probleme, etc, etc. Ceea ce este adevarat, datoria lor este uneori si de a taia elanul deoarece nu toti potentialii parinti sunt corect informati. Dar daca voi sunteti hotarati trebuie sa le aratati asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetitele noastre sunt declarate adopabile de anul trecut, dar pana acum nu a vrut nimeni sa se duca sa le vada si sunt niste copii cat se poate de ok, frumusele foc (fara trasaturi specifice etniei), dezghetate, bine crescute, sanatoase. D-nele de la directie au zis ca probabil din cauza distante sau pt ca sunt usor creole. Si noua ne tot spuneau ca au pielea usor mai inchisa, mi se parea ca insista chiar prea mult pe ideea asta, de la prima intalnire chiar ni s-au parut creole bine si am stat pe ganduri putin daca sa continuam sau nu. Cand le-am vazut a 2-a oara, afara la lumina nu mai pareau. Mama lor e de etnie, de tata nu stim, nu ne-au zis nimic, atata doar ca parintii lor nu au venit sa dea declaratii si atunci la etnie e specificat nedeclarata (asa am si intrat in potrivire, noi excluzand etnia chiar inainte de emiterea atestatului). La o sora mai mica (al 3-lea copil) la care au renuntat din maternitate mama si-a declarat etnia, dar nu se poate trece implicit si la ele.

briella si fetitele noastre tot la aproape 500 km sunt si am facut 3 drumuri pana acum la ele. In varianta de mers cu tren de noapte si intors ziua + cazare + masa toti 4 + ceva cadouri ne duce cam la 1.000 ron vizita.

eu sunt putin in criza de timp. am fost sa vorbim la gradinita din spatele blocului si inscrierile se termina pe 22, pana atunci nu o sa avem nici o forma legala ca sa putem inscrie fetita cea mica. De scola nici nu ne-am putut apropria fiind nebunia cu bacul - cea de langa casa are clase de la 0-12. Doar la afterschool am reusit sa facem rezervare, fiind privat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(...). Ce vreau sa spun este ca in acea lista pot fi copii foarte ok, dar care nu au fost adoptati din motive mai mult sau mai putin obiective. (...)

 

 Apropo's de copii greu adoptabili. Noua lege prevede aşa, cu privire la copii greu adoptabili:

 

SECȚIUNEA a 3-a
Potrivirea în situaţia copiilor greu adoptabili
Art. 54. – (1) R.N.A. conţine o secţiune distinctă pentru următoarele categorii de copii greu adoptabili:
a) cei pentru care în termen de 9 luni de la rămânerea definitivă a sentinței de deschidere a procedurii de
adopție, nu s-a reuşit iniţierea potrivirii practice;
b) cei pentru care în termen de 9 luni de la rămânerea definitivă a sentinței de deschidere a procedurii de
adopție, deşi a fost iniţiată etapa potrivirii practice, aceasta a eşuat;
c) cei pentru care în termen de 9 luni de la rămânerea definitivă a sentinței de deschidere a procedurii de adopție, deși a fost pronunțată o sentință de încredințare în vederea adopției, aceasta a fost revocată.
(2) În cadrul secţiunii prevăzute la alin. (1) se introduc şi copiii pentru care lista generată de R.N.A., conform criteriilor prevăzute la art. 41, nu conţine timp de 3 luni consecutiv, nici un adoptator/familie adoptatoare atestată.
Art. 55. – (1) În situaţia copiilor greu adoptabili se realizează demersuri suplimentare pentru identificarea unui adoptator/familie adoptatoare prin continuarea procedurilor de potrivire iniţială prevăzute în cadrul procedurii adopţiei interne concomitent cu crearea şi utilizarea profilului copilului greu adoptabil, procedurile de potrivire
fiind realizate ţinând cont de nevoile particulare ale acestor copii. Accesarea listei de către responsabilul de caz al copilului se realizează cel puţin odată la 30 zile.
(2) Responsabilul de caz al copilului crează în termen de maximum 5 zile de la momentul în care copilul intră în categoria celor greu adoptabili un profil al acestuia.
(3) Profilul copiilor greu adoptabili conține o fotografie actuală a copilului sau după caz, o imagine reprezentantivă aleasă împreună cu acesta, precum şi următoarele informaţii :
- prenumele copilului
- judeţul de domiciliu al copilului
- vârsta copilului şi dacă vârsta cronologică este diferită de vârsta de dezvoltare
- descrierea succintă a nevoilor de sănătate, emoţionale, educaţionale ale copilului
- principalele trăsături de personalitate şi interesele/abilităţile/aptitudinile copilului
(4) Profilul poate include și mesaje vocale sau imagini video cu activităţi ale copilului. Opinia copilului va fi
luată în considerare la crearea profilului, în funcție de gradul său de înțelegere și maturitate.
(5) În cazul fraţilor care nu pot fi separați în cadrul procedurii de adopție, profilul este comun. Crearea profilului
comun este obligatorie şi în cazul fraţilor inseparabili la momentul la care cel puţin unul dintre aceştia
îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 54 alin. (1) sau (2).
Art. 56. – (1) În vederea identificării unor adoptatori/familii adoptatoare pentru copiii greu adoptabili, direcţiile pot organiza campanii publice de informare/promovare precum și activități desfășurate în comun de către adoptatori/familiile adoptatoare atestate și copiii greu adoptabili.
(2) În scopul conştientizării problematicii şi nevoilor copiilor greu adoptabili, A.N.P.D.C.A. poate organiza campanii de informare şi promovare a adopţiei interne a acestor copii.
Art. 57. - (1) Profilul copilului greu adoptabil poate fi accesat de către direcție. Accesul se face pe baza unui nume de utilizator și parolă ce vor fi gestionate de către A.N.P.D.C.A.
(2) Persoana/familia atestată poate vizualiza informaţiile conţinute în profilul copiilor greu adoptabili la sediul direcţiei de la domiciliu. În cazul în care responsabilul de caz al familiei constată că persoana/familia a fost selectată într-o procedură de potrivire inițială în cadrul listei unui copil adoptabil, solicită acesteia să opteze între a fi continuată procedura de potrivire inițială pe listă sau a fi demarată procedura de potrivire cu un copil greu adoptabil.
13
(3) Dacă adoptatorul doreşte să continue procedura de adopţie cu un copil greu adoptabil, indiferent de mențiunile referitoare la numărul de copii și caracteristicile acestora conținute în raportul final de evaluare, responsabilul de caz al familiei face menţiunea în acest sens în R.N.A. În maximum 7 zile de la efectuarea mențiunii în R.N.A responsabilul de caz al copilului comunică responsabilului de caz al familiei toate
informațiile referitoare la copil pentru a fi prezentate adoptatorului.
(4) Procedura de potrivire practică se realizează cu aplicarea dispozițiilor art. 47-51 acordându-se o atenție suplimentară modului în care adoptatorii reușesc să răspundă nevoilor particulare ale copiilor greu adoptabili. Reluarea demersurilor de potrivire iniţială, dacă este cazul, se realizează atât prin generarea de către R.N.A. a
listei prevăzute la art. 41 cât şi prin accesarea profilului copilului greu adoptabil.
(5) Raportul de potrivire va evidenția nevoile particulare ale copilului greu adoptabil, capacitatea adoptatorului/familiei adoptatoare de a răspunde acestora, eventualele puncte slabe ale adoptatorilor necesar a fi monitorizate în perioada de încredințare în vederea adopției, precum şi serviciile/activităţile de sprijin şi suport necesare. Activităţile post-adopţie prevăzute de lege pot fi asigurate şi pe durata încredinţării în vederea adopţiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astia in loc sa te incurajeze sa adopti, parca prin comportamentul lor, te descurajaza. 

Voi ati simtit asa ? 

Nu am simtit asta la vizita acasa, dar pe parcurs, la interviuri si la cursuri tineau mortis sa arate toate aspectele negative si sa scoata in evidenta ca poate noi nu ne-am gandit  la aspectele acestea.

Intr-un fel ne-au intins nervii la maxim cat de mult s-a putut si poate chiar e strategie de a te face sa renunti. Dar nu rau intentionat ci chiar sa ramana in sistem cei care isi doresc cu orice pret sa ia un copil acasa. :) Eu am inteles ca pt ei, cei de la directie, e un esec o adoptie nereusita. Asistenta sociala era mai degajata. Psihologul a fost meticulos si pus pe scenarii traumatizante. :) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

b) cei pentru care în termen de 9 luni de la rămânerea definitivă a sentinței de deschidere a procedurii de
adopție, deşi a fost iniţiată etapa potrivirii practice, aceasta a eşuat;
 

 

Copilul meu se incadra in aceasta categorie. Era de aproape 2 ani cu procedura de adoptie deschisa si esuasera toate tentativele de adoptie. Mai avea 2 luni si ii expira deschidera procedurii de adoptie (pe vechea lege aceasta expira odata la 2 ani si trebuia reluata). A prins, cum s-ar spune, ultimul tren.

 

De ce a stat asa de mult: o eroare in acte (dar timpul din pacate a curs pentru el), a fost refuzat de 1 familie foarte tarziu in procesul de potrivire practica, a prins schimbarea legii care a dus la o blocare a adoptiilor timp de 6 luni, s-a incercat initierea altor potriviri practice insa acestea au esuat.

 

Noi am fost a 10-a familie pe lista, toti cei din fata noastra l-au refuzat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am simtit asta la vizita acasa, dar pe parcurs, la interviuri si la cursuri tineau mortis sa arate toate aspectele negative si sa scoata in evidenta ca poate noi nu ne-am gandit  la aspectele acestea.

Intr-un fel ne-au intins nervii la maxim cat de mult s-a putut si poate chiar e strategie de a te face sa renunti. Dar nu rau intentionat ci chiar sa ramana in sistem cei care isi doresc cu orice pret sa ia un copil acasa. :) Eu am inteles ca pt ei, cei de la directie, e un esec o adoptie nereusita. Asistenta sociala era mai degajata. Psihologul a fost meticulos si pus pe scenarii traumatizante. :) 

Saptamana viitoare avem si noi primul curs, Sper sa fie bine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul meu se incadra in aceasta categorie. Era de aproape 2 ani cu procedura de adoptie deschisa si esuasera toate tentativele de adoptie. Mai avea 2 luni si ii expira deschidera procedurii de adoptie (pe vechea lege aceasta expira odata la 2 ani si trebuia reluata). A prins, cum s-ar spune, ultimul tren.

 

De ce a stat asa de mult: o eroare in acte (dar timpul din pacate a curs pentru el), a fost refuzat de 1 familie foarte tarziu in procesul de potrivire practica, a prins schimbarea legii care a dus la o blocare a adoptiilor timp de 6 luni, s-a incercat initierea altor potriviri practice insa acestea au esuat.

 

Noi am fost a 10-a familie pe lista, toti cei din fata noastra l-au refuzat.

 Câţi ani avea băieţelul tău, când l-aţi văzut?

Oare de ce l-au refuzat familiile de dinaintea voastră? Sau, mai bine spus..oare de ce, după ce era în potrivirea practică cu o familie, aceştia renunţau?

Cum sunteţi acum? V-aţi adaptat? Este de mult timp la voi?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...