Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

    Să aveţi parte de sănătate,Speranţa!Nici noi nu suntem prea Ok....eu am probleme cu polipii,sinuzită...iar soţul rinichii... bine că copilaşul este sănătos!La noi a decurs aşa am fost sunaţi în iulie ....că am apărut pe o listă la un băieţel ...nu ne-a dat detalii despre el...In septembrie am fost chemaţi la direcţie să vedem poze cu băieţelul...Am văzut 2 poze cu el de când avea câteva luni ....Eu când l-am văzut au început să-mi curgă lacrimile intantaneu...Am hotărât să mergem să-l vedem era la vreo 300 km...l-am văzut exact când împlinea un anişor....Acolo la Direcţie ne-a fost prezentat dosarul era foarte sufos...soţul meu a început să-l răsfoiască ...eu de abia apucam să văd copilul ...Deci simţiţi ceva....nu se poate descrie în cuvinte ... în acel moment când vă întâlniţi...minunea vieţii...puteţi renunţa în momentul în care aflaţi despre problemele de ordin psiho-fizice ale copilului sau ale celor care l-au conceput...dar dacă vă place acea mogâldeaţă de om nu vă mai interesează doar faptul să îl vedeţi acasă!Deci copilaşul meu a fost născut la 7 luni...abandonat în maternitate ...iar noi-am mai scris acest lucru am fost a x-a familie pe listă ...nouă familii nu l-au vrut ...din nnnnn....motive ...aşa a fost să fim....Deci trebuie să fiţi deschişi ....Acum avem 1si 5 luni de când ne-am atestat ...ne dorim o fetiţă şi nu am apărut pe nici o listă-.....am fost miercuri pe la direcţie ...am fost întrebaţi dacă suntem tot aşa nerăbdători ....deoarece sunt foarte multe familii şi se aşteptă 2-3 ani....Am plecat sincer cu un gust,, amar,,...dar Doamne,Doamne ştie ce ne rânduieşte tuturor!Răbdare şi iar răbdare aspirantelor şi felicitări noilor mămici ...să aveţi parte de zile senine pentru că meritaţi  tot ce este mai bun! [flo2]  [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna! Pe noi ne-au sunat de la Directie intr-o joi aproape de ora 16:00 sa ne spuna ca am fost potriviti cu o fetita de 5 ani al carei dosar il puteam vedea in lunea urmatoare deoarece vineri ele aveau teren. Am rugat sa ni se dea mai multe detalii avand in vedere ca nu se putea sa vedem dosarul in ziua urmatoare si ni s-a spus ca este vorba despre o fetita de etnie rroma, cu astm bronsic, fara alte probleme majore de sanatate, sociabila...

Dosarul fetitei continea urmatoarele tipuri de informatii (pt ca ne-au spus ca nu ne pot da o copie a dosarului, am notat eu cateva cuvinte la fiecare capitol, just in case):

 

1. Date despre istoricul copilului - cand s-a nascut, unde, cand a fost abandonat si in ce imprejurari, cand a ajuns la asistentul maternal, date despre parinti daca se cunosc (spre exemplu in dosarul fetitei era trecut numele mamei, varsta, faptul ca este sanatoasa clinic, etc), daca mai are frati, surori ....

 

2. Varsta copilului si daca aceasta e diferita de varsta de dezvoltare - in cazul nostru varsta mintala nu era diferita de cea cronologica. Aici primiti si info ref IQ copil.

 

3. Nevoi culturale - cum s-a adaptat in familia extinsa + prieteni asistenti maternali.

 

4. Limba

 

 

5. Istoric medical - fiind la asistent maternal de la 1 luna aveau multe date ref la sanatate, dar nimic ingrijorator.

 

6. Atasament fata de persoanele importante, cum se impaca cu alti copii sau adulti - informatii  ref la felul copilului de a fi,  daca este sau nu sociabila, activa, curioasa,  daca are nevoi speciale emotionale sau comportamentale, nivelul de autonomie....

 

7. Potential intelectual - IQ, in cazul fetitei vazute de noi si care avea 5 anisori erau info ref la daca stie sa numere, cunoaste culorile, partile corpului, etc.

 

8. Dezvoltarea motrica - daca poate apasa clanta, rasuci butoane, merge inapoi...

 

9. Dezvoltare limbaj - de cand a inceput sa vorbeasca, daca articuleaza bine literele, nivelul de dezvoltare al limbajului,

 

10. Trasaturi de personalitate - aici se cam reluau info de la punctele 6 si 9, plus info ref acomodare la gradinita si interactiunea cu copii de acolo.

 

11. Abilitati: ce ii place sa faca, ce jucarii / jocuri ii plac copilului.

 

12. Trasaturi fizice: culoare par, ochi, piele, daca are sau nu semne particulare, inaltime, greutate.

 

13. Programul zilnic al copilului

 

14. Opinia cu privire la adoptie - fetita nu fusese informata ca nu este copilul maternalei, asa incat stia ca aceasta era mama ei.

 

15. Caracteristicile mediului in care traieste - la tgara / oras / la curte / la bloc ...

 

16. Cerinte speciale privind familia care ar putea sa o adopte - o familie dispusa sa acorde copilului timpul, rabdarea si sprijinul necesare dezvoltarii copilului si care sa il accepte neconditionat..

 

Dupa ce am vazut dosarul a vazut si pozele fetitei, iar apoi a trebuit sa decidem daca mergem sa o vedem sau nu. In ambele situatii doamnele de la directie au insistat sa le dam raspunsul pe loc - in acest caz am decis sa mergem sa o vedem. Am scris o declaratie prin care eram de acord sa continuam procesul de potrivire practica cu minora ... , am spus data la care puteam merge in vizita (in 2 sapt de la vizionare dosar), si am primit numarul de tel al doamnei de la directia de care apartinea fetita si cu care urma sa mergem in vizita, ca sa stabilim detaliile. Am mai fost rugati ca, in situatia in care din varii motive schimbam data vizitei, sa le anuntam si pe ele.

 

Am sunat-o pe doamna recomandata si am aflat ca nu cunoaste fetita, iar colegele care se ocupa de cazul ei nu erau acolo. Mi-a spus insa ca, in plus fata de ceea ce scrie la dosar, fetitei i se spusese ca asistenta maternala nu este femeia in burta careia a stat cand era mica. Am stabilit sa ajungem la directie cel tarziu la 09:30 ca sa mai vorbim si apoi sa plecam la fetita care locuieste la 20-25 km fata de orasul in care se afla directia. Ne-a mai spus doamna ca a solicitat si o masina care sa ne duca la fetita ca sa putem merge cu trenul, dar urma sa afle in cateva zile raspunsul directiei - urma sa o sunam inainte sa luam bilete la tren ca sa ne asiguram ca totul e ok.

 

Am sunat la inceputul saptamanii in care mergeam sa vedem fetita si am aflat ca nu au masina disponibila, asa incat am mers cu a noastra, dar a trebuit sa ne invoim 2 zile de la service - drumul pana acolo dura aprox 12 h fara prea multe pauze.

 

Ajunsi la directia de care apartinea fetita am aflat ca aceasta prima vizita la copil nu se face impreuna cu echipa psiholog - asistent social care se ocupa de cazul fetitei, ci cu o alta echipa, urmand ca in cazul in care vrem sa continuam procesul sa colaboram cu echipa responsabila de caz - asta probabil ca sa nu te influenteze in vreun fel sau altul, nu stiu. Oricum, nu am reusit sa mai aflam nimic despre fetita, si am plect direct spre ea doar cu doama psiholog cu care vorbisem la telefon (asistenta sociala era in concediu).

 

Pe drum emotiile cresteau cu fiecare secunda, si aveam impresia ca nu o sa reusiesc sa me deblochez, dar nu a fost asa.

Dupa ce am cunoscut asistentii maternali am fost invitati in sufragerie unde se afla fetita impreuna cu o alta fetita, mai maricica (si ea tot in plasament). Dra psiholog ne-a introdus ca fiind prieteni ei si am venit cu totii in vizita la ei (nu neaparat la ea). Cum fetita se juca cu o carte, am reusit sa intru foarte repede in vorba cu ea si stresul a disparut imediat. Am inceput sa vorbim despre personajele din carte (animale, pasari etc), I-am dat papusica, am rugat-o sa ii duca o papusica si sorei ei si masinuta fratelui si a fost foarte incantata, iar la un moment dat psiholoaga a rugat-o sa ne arate jucaiile ei si asa am ajuns in camera fetitei, si am vazut ca printre jucariile ei nu se afla nici un lego - desi in dosar zicea ca este preferatul ei, pe langa joaca cu papusi - mai mult nici nu stia ce e un cub lego si nici baiatul maternalei care se nimeri sa fie acolo si care era de varsta apropiata (6 ani). In fine, ne-am jucat cu ce jucarele mai avea ea pe acolo, apoi sotul meu a venit cu plastelina iar ea a uitat si de papusa si de alte jucarii - am aflat ulterior de la ceilalti copii ca e preferata ei, la gradi o innebuneste pe educatoare sa o lase sa se joace cu plastelina. Acum am invitat toti copii din casa la joaca cu platilina si a fost o distractie ..... Dupa plastelina ne-am jucat cu totii si cu dispozitivele de facut baloane si apoi ne-am luat ramas bun, caci trecusera mai bine de 2 ore si noi trebuia sa ajungem acasa in aceeasi zi.

Ca si impresii dupa aceasta prima vizita - am ramas neplacut impresionata de asistenta maternala care la un moment dat cand ma jucam cu fetita la ea in camera impreuna cu psiholoaga, a venit si ne-a spus ca in seara precedenta ii spusese ca "maine vine o mama sa te vada, iar ea cand s-a trezit dimineata intreba cu nerabdare - dar nu mai vine maa aia odata?" Va dati seama ca mi s-a facut rau cand am auzit, dar nu m spus nimic, psiholoaga in schimb i-a zis ca mai discutasera despre acest subiect si o mai rugase sa nu ii mai spuna fetitei ca ine o mama, ci ca vin niste prieteni in vizita..... Si ca dovada ca nu a inteles mare lucru nici de data asta, din nefericire pentru micuta, la plecare ne intreba de fata cu fetita - "Cand mai veniti?" - bineinteles ca ne-am facut ca nu am auzit. Doamne, unii oamni chiar nu isi dau seama cat de rau le fac acestor copii, ce o fi in sufletul fetitei vazand ca "mamele" vin sa o vada si apoi nu se mai intorc?...

 

Oricum, desi am gasit o fetita frumusica, dezghetata, curioasa si jucausa, noi am decis sa nu mai continuam potrivirea cu ea din cauza diferentei de ten - avea tenul masliniu deosebit de inchis, spre deosebire de noi care avem tenul foarte deschis. Si nu numai noi, ci si parintii, surorile, verii, toti nepotii nostri (5 de la frati si 4 de la verii primari), au tenul foarte deschis, par saten spre blond, iar diferenta era foarte mare - la orice reuniune de familie (si ne vedem destul de des), si-ar fi adus aminte atat ea, cat si ceilalti, ca este adoptata. Nu am crezut ca o vom putea adapta in familie. Ne dorim un copil, indiferent de etnia lui, dar care sa nu te duca din start la gandul ca este adoptat.

 

Cam atat, daca imi mai amintesc ceva, voi reveni. Mult succes tuturor sa ne gasim copii ce ne-au fost destinat cat mai repede!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor!

Nu am mai scris de ceva timp..am  noutati si le impart cu voi , cerandu-va in acelasi timp si ajutorul,

 

Am obitinut atestatul in februarie 2016 iar   luna trecuta  am fost potriviti cu un baietel de 1  an si 7 luni si ne-a cucerit ..am simtit din prima clipa ca este copilul nostru. Mergem mai departe cu finalizarea adoptiei insa va rog sa ma lamuriti cu ceva. Avand in vedere ca din 12 august intra in vigoare legea cu indemnizatia de 1700 lei acordata copiilor peste 2 ani ..eu cum voi si platita? 

Mai ma intereseaza si mai mult cat voi putea sta acasa cu copilul... doar 5  luni pana face el 2 ani , sau apoi beneficiez de acel an de concediu de acomodare?

multumesc aniticipat si va doresc copii sanatosi si toate cele bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor!

Nu am mai scris de ceva timp..am  noutati si le impart cu voi , cerandu-va in acelasi timp si ajutorul,

 

Am obitinut atestatul in februarie 2016 iar   luna trecuta  am fost potriviti cu un baietel de 1  an si 7 luni si ne-a cucerit ..am simtit din prima clipa ca este copilul nostru. Mergem mai departe cu finalizarea adoptiei insa va rog sa ma lamuriti cu ceva. Avand in vedere ca din 12 august intra in vigoare legea cu indemnizatia de 1700 lei acordata copiilor peste 2 ani ..eu cum voi si platita? 

Mai ma intereseaza si mai mult cat voi putea sta acasa cu copilul... doar 5  luni pana face el 2 ani , sau apoi beneficiez de acel an de concediu de acomodare?

multumesc aniticipat si va doresc copii sanatosi si toate cele bune!

Buna! Felicitari! Ma bucur pentru voi!Eu am inteles ca se poate sta acasa 1 an  indiferent de varsta copilul. Acum nu stiu daca se cumuleaza cu cele 5 luni ale lui. Logic ar fi sa stai in concediu de crestere copil 5 luni cu indemnizatia calculata in functie de salariul tau, apoi 1 an de acomodare cu cei 1700 lei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anemona, eu am inteles de la TV si ziare ca acel concediu de acomodare e pentru copii mai mari de 2 ani, pentru cei de 2 ani se poate merge pe varianta cu concediu de crestere a copilului pana la 2 ani.

 

Insa eu am citit legea si nu era conditionat acest concediu de acomodare de varsta copilului, ci se spunea ca nu poti beneficia de ambele.

In cazul in care copilul e >2 ani, e f clar, daca vrei un concediu mergi numai pe varianta concediului de acomodare de 17 mil, 1 an.

In cazul in care copilul e mai mic<2 ani, alegi, fie mergi pe varianta cu concediu de crestere pana face 2 ani(si cu noua lege e cu 85% din salar) sau mergi pe variante de concediu de acomodare, 1 an din momentul increedintarii, cu 17 mil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am emoții ...de mâine intra in vigoare legea.....voi cum sunteți ?Așteptați si voi cu nerăbdare schimbarea legi?Sper sa ne cheme si pe noi....azi vorbeam cu colega de muncă,si îmi spunea că e spitalul plin de copiii...Nu au pampersi ...aduc mămicile care nasc sau care vin în vizită....offffff si noi așteptăm așa de mult....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...