Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Referitor la cele 5 refuzuri la potrivirea practică, m-am uitat acum în Normele de Aplicare a Legii, publicate la finalul săptămânii trecute, la art. 46 alin. (5), se precizează:

,, (5) În cazul în care persoana/familia adoptatoare se află în situaţia de a fi refuzat de 5 ori continuarea potrivirii practice, aceasta are obligaţia de a parcurge un program de informare şi consiliere referitor la caracteristicile copiilor adoptabili din România şi motivaţia refuzului, organizat de către responsabilul de caz al familiei din cadrul direcţiei care a eliberat atestatul. Programul este obligatoriu, cuprinde un număr de minimum 3 întâlniri, iar până la finalizarea acestuia adoptatorul/familia adoptatoare nu este inclusă în demersuri de potrivire. La finalul parcurgerii programului responsabilul de caz menţionează în R.N.A data încheierii acestuia"

 

 

 Somebody, tu ce intelegi prin "potrivire practica"? - cand mergem sa vedem dosarul copilului? cand mergem in cele minim 4 intalniri? in perioada aia de 90 zile? sincer, eu tot nu pricep.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Somebody, iti multumim pt toate informatiile de mai sus. Ai gasit normele pe un site anume sau le-ai luat din legis? Eu le-am tot cautat pe net in week-end si nu am reusit sa le gasesc. As fi vrut sa le citesc cap-coada ca sa stiu la ce putem sa ne asteptam. Multumesc.

 Briella le-am luat de pe INDACO LEGE 5. Dă-mi pe privat o adresă de e-mail şi ţi le trimit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Somebody, tu ce intelegi prin "potrivire practica"? - cand mergem sa vedem dosarul copilului? cand mergem in cele minim 4 intalniri? in perioada aia de 90 zile? sincer, eu tot nu pricep.

 Potrivire practică înseamnă (aşa înţeleg eu şi cam aşa mi-au explicat şi doamnele de la DGASPC) atunci când vezi fişa copilului, vezi prima data copilul şi apoi refuzi continuarea "potrivirii". 

Desi doamnele de la DIrecţie au fost cam evazive. Prima dată au spus că dacă refuzi după ce vezi prima dată fişa copilului, apoi alta a spus că după ce vezi si copilul...nici ele nu au fost foarte ferme în explicaţii.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://lege5.ro/Gratuit/gezdkojsgyyq/normele-metodologice-de-aplicare-a-legii-nr-273-2004-privind-procedura-adoptiei-din-10082016

Buna fetele,

 

A sunat cineva la directie pentru a se lamuri in ceea ce priveste refuzul a 5 dosare sau 5 refuzuri dupa ce vezi copilul? 

Sa speram ca lucrurile se vor misca mai repede si pentru cei din Bucuresti.

In celelalte orase astepti maxim un an pentru un copil de 2 ani. O data cu noua lege cred ca vor intra in potrivire si cu bebelusi sub un an in primele 6 luni de la atestare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu pe norma, partea asta cu refuzul e la art 46

(5) În cazul în care persoana/familia adoptatoare se află în situaţia de a fi refuzat de 5 ori continuarea potrivirii practice ....

Art. 48. -
Dacă adoptatorul/familia adoptatoare acceptă continuarea potrivirii practice, stabileşte împreună cu responsabilul de caz al acestuia/acesteia şi cu cel al copilului, de comun acord, data primei întâlniri cu copilul.

 

Dupa parerea mea eu cred ca se refera la refuzuri dupa ce se vede dosarul .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

     Buna dragele mele!

     Ai dreptate QiaoBing asa reiese din norme ...potrivirea practica incepe efectiv in momentul aparitie pe lista a famiilor pentru un copil declarat adoptabil ! [:D]

     Oricum, am vazut si unele discrepante citind pe mai multe saituri referitor la potrivire etc....Vom vedea ,sa fim sanatosi  si sa avem rabdare! 

     Si in provincie se astepta ani [batcap] am o colega la al III lea atestat...Noi ne am reatestat de 6 luni si nu am aparut pe nici o lista... depinde ....!Sa speram ca o sa fie mai bine!,,Toamna se numara bobocii!Doamne ajuta tuturor! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit citatia si termenul este ... 22 septembrie ! [batcap] [batcap] [batcap]

Nu sunt normali la cap ! Cred ca nici macar nu s-au uitat pe dosar sa vada ca e vorba de copil de scoala. Am vb la directie acolo, o sa vb as sociala maine cu jurista lor, l-am pus si pe sot sa vb cu avocatul lui, sa speram ca reusim sa obtinem termen inainte de inceperea scolii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze fetelor dar nu mai stiu unde sa o caut pe gabi

Suntvo mamica de bebel crescut in suflet 

Am intrat acum ceva timp pe aici

Dupa ce am avut bebelul nu prea am mai avut timp decat sa o caut pe gabi

Pe care am cunoscut.o tot aici si ....

trebuie sa vb cu ea

Din acest tot intru pe subiecte si o caut

Scuze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...