Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Buna tuturor! 

Noua pe aici, v-am citit pe toate cu sufrelul la gura. Povestea noastra: 2 in vitro, operatie de uter , actual adoptie internationala. Suntem in Madrid si de aici ne -am dobandit dosarul de apti pentru adoptie, cu multa rabdare pentru ca in cazul nostru am avut nevoie de foarte multe acte legalizate si traduceri si stampilare Haga.Dar l-am facut !!! Din Decembrie 2015 este la Bucuresti in asteptare de un copil pentru noi (am cerut pana la 4 anisori fara o zi ,orice sex si orice rasa ), fara nici un semn de la ANPDCA pana acum. Cu schimbarea de lege, poate avem sanse la un copil mai mic de varsta desi nu e neaparat cerea nostra, pana la urma tanjim de atata timp dupa un pui al nostru ca suntem instare sa luam sub aripa orice vietate cu suflet.As dori sa stiu daca careva dintre voi are noutati asupra noului software folosit , daca deja este pus in functiune....sau cam cat se asteapta sa dureze toata trecerea la noua metoda de potrivire.....

Ati incercat sa sunati mai nou la Bucuresti? Cum vi se pare ca sta treaba odata cu schimbarea? Eu am sunat si m-au repezit de fiecare data, nici macar nu stiu daca dosarul nostru este trimis in toate judetele....sau trebuie facuta cerere speciala .....

Va multumesc mult!Succes tuturor si asteptare usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

 

Azi am sunat la Adoptii Internationale. Mi-au confirmat ca dosarul nostru este trimis sau se pune in potrivire cu copii din toate judetele. De asemenea mi-a spus ca ea (doamna de la internationale) crede ca daca legea e schimbata sin 12 august,  se presupune ca noul software este deja in folosire . Mai ca mi-a lasat de inteles ca , cum as putea sa cred altceva?...........

Asa ca dulce amarui raspunsul de azi, nu stiu daca am facut bine dar am sunat sa fac astaptarea mai scurta. Mereu imi lasa impresia ca imi zic ceva doar ca sa imi inchida gura ( am sunat de 3 ori in total, in 9 luni jumate).Amabila, e drept dar asta e impresia pe care mi-o lasa dupa ce sun.

Va pup curajoaselor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Azi am sunat la Adoptii Internationale. Mi-au confirmat ca dosarul nostru este trimis sau se pune in potrivire cu copii din toate judetele. De asemenea mi-a spus ca ea (doamna de la internationale) crede ca daca legea e schimbata sin 12 august,  se presupune ca noul software este deja in folosire . Mai ca mi-a lasat de inteles ca , cum as putea sa cred altceva?...........

Asa ca dulce amarui raspunsul de azi, nu stiu daca am facut bine dar am sunat sa fac astaptarea mai scurta. Mereu imi lasa impresia ca imi zic ceva doar ca sa imi inchida gura ( am sunat de 3 ori in total, in 9 luni jumate).Amabila, e drept dar asta e impresia pe care mi-o lasa dupa ce sun.

Va pup curajoaselor!

 

Teoretic, softul ar fi trebuit să funcţioneze deja. Practic, (eu ştiu că) softul nu este funcţional, în sensul că sunt (foarte) multe Direcţii, care încă nu au calculatoare pe care să implementeze acel soft. 

Instructajul le-a fost făcut, dar, încă nu pot lucra pentru că, nu au pe ce ...

Mda..asta e realitatea tipic românească. Au nevoie de luni bune ca să se dezmeticească şi sunt absolut convinsă că deabia de la început de an 2017, lucrurile vor se vor mişca puţin, câte puţin.

 

În aproape 2 ani, eu cred că am sunat (maxim) de 3-4 ori să întreb ce se (mai) întâmplă cu noi şi în ce stadiu ne mai aflăm. Acelaşi răspuns l-am primit de fiecare dată: "când veţi apărea pe liste, vă vom suna noi".

Nu mai sun, pentru că nu am de ce, în final, nu rezolv chiar nimic cu sunatul, doar îmi fac eu nervi degeaba. 

Tot "la mâna lor" suntem..când vom apărea pe vreo listă sau softul faimos ne va "alege"..vom fi sunaţi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Azi am sunat la Adoptii Internationale. Mi-au confirmat ca dosarul nostru este trimis sau se pune in potrivire cu copii din toate judetele. De asemenea mi-a spus ca ea (doamna de la internationale) crede ca daca legea e schimbata sin 12 august,  se presupune ca noul software este deja in folosire . Mai ca mi-a lasat de inteles ca , cum as putea sa cred altceva?...........

Asa ca dulce amarui raspunsul de azi, nu stiu daca am facut bine dar am sunat sa fac astaptarea mai scurta. Mereu imi lasa impresia ca imi zic ceva doar ca sa imi inchida gura ( am sunat de 3 ori in total, in 9 luni jumate).Amabila, e drept dar asta e impresia pe care mi-o lasa dupa ce sun.

Va pup curajoaselor!

 

Alispain, nu stiu cine ti-a spus asta dar ... eu am sunat cred destul de des, cand eu, cand sotul meu. Ultima oara luna aceasta seful directiei de unde apartin i-a spus sotului meu ca momentan sunt blocate toate potrivirile practice, pt ca nu au primit inca acces - deadline-ul este 12 noiembrie. Realistic, vorbind pare dificil de crezut ca anul acesta se va mai intampla ceva, dar poate de la anul se vor mai misca lucrurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alispain, nu stiu cine ti-a spus asta dar ... eu am sunat cred destul de des, cand eu, cand sotul meu. Ultima oara luna aceasta seful directiei de unde apartin i-a spus sotului meu ca momentan sunt blocate toate potrivirile practice, pt ca nu au primit inca acces - deadline-ul este 12 noiembrie. Realistic, vorbind pare dificil de crezut ca anul acesta se va mai intampla ceva, dar poate de la anul se vor mai misca lucrurile.

 Acces în sistem vor primi când absolut toate Direcţiile de peste tot vor avea calculatoare şi soft implementat. Nu pot funcţiona una, fără cealaltă, inclusiv fără unitatea centrală de la Bucureşti, pentru că altfel nu-şi pot transmite datele online.

Da, teoretic, termenul este până în noiembrie, practic, vom vedea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Acces în sistem vor primi când absolut toate Direcţiile de peste tot vor avea calculatoare şi soft implementat. Nu pot funcţiona una, fără cealaltă, inclusiv fără unitatea centrală de la Bucureşti, pentru că altfel nu-şi pot transmite datele online.

Da, teoretic, termenul este până în noiembrie, practic, vom vedea...

 

 

 Asa e, totusi noiembrie este termenul final, poate totusi se respecta. Poate 2017 chiar va fi anul norocos pt noi toate, oricum eu am de gand sa sun in noiembrie - de ce sa nu o fac? pana la urma este dreptul nostru macar sa fim informati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Asa e, totusi noiembrie este termenul final, poate totusi se respecta. Poate 2017 chiar va fi anul norocos pt noi toate, oricum eu am de gand sa sun in noiembrie - de ce sa nu o fac? pana la urma este dreptul nostru macar sa fim informati.

 

 

Da, normal, e dreptul nostru să sunăm. Nu o fac des, pentru că mereu îmi spun acelaşi lucru: "vă vom suna noi, cand va fi cazul".

 

PS: Eşti însărcinată? (asta văd în semnătura ta) A reuşit FIV-ul din vară? Wow! Bravo! Milioane de felicitări! Sarcina usoară sa fie şi bebe să stea cuminte în burtică!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, normal, e dreptul nostru să sunăm. Nu o fac des, pentru că mereu îmi spun acelaşi lucru: "vă vom suna noi, cand va fi cazul".

 

PS: Eşti însărcinată? (asta văd în semnătura ta) A reuşit FIV-ul din vară? Wow! Bravo! Milioane de felicitări! Sarcina usoară sa fie şi bebe să stea cuminte în burtică!

 

 Da, Somebody - avem 9 saptamani, inca suntem rezervati/paranoici/dar emotionati de la eco la eco. Nu, sarcina este rezultatul unui FET cu 2 embrioni din august, singurii care ii mai aveam congelati. Ne dorim, ne-ar placea mult sa reusim sa adoptam cei 2 copilasi pana in aprilie, ca sa se acomodeze cu bebe si vice-versa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Da, Somebody - avem 9 saptamani, inca suntem rezervati/paranoici/dar emotionati de la eco la eco. Nu, sarcina este rezultatul unui FET cu 2 embrioni din august, singurii care ii mai aveam congelati. Ne dorim, ne-ar placea mult sa reusim sa adoptam cei 2 copilasi pana in aprilie, ca sa se acomodeze cu bebe si vice-versa. 

 Ioiii !!! Ce frumos  [flo2]  Sarcină liniştită, uşoară şi frumoasă.

 

Nu (mai) ştiu... aţi optat pentru doi copii (să adoptaţi)?

Păi ar trebui să meargă mult mai repede la voi (de regulă, când se optează pentru doi copii se intră repede în potrivire). Hai să aşteptăm cu interes, luna noiembrie şi să sperăm că va fi bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Ioiii !!! Ce frumos  [flo2]  Sarcină liniştită, uşoară şi frumoasă.

 

Nu (mai) ştiu... aţi optat pentru doi copii (să adoptaţi)?

Păi ar trebui să meargă mult mai repede la voi (de regulă, când se optează pentru doi copii se intră repede în potrivire). Hai să aşteptăm cu interes, luna noiembrie şi să sperăm că va fi bine!

 

 Da, asa am optat pt 2 copii, varste 0 - 3 ani, deci practic 4 ani (desi acum ne pare rau ca nu am mai adaugat un an), indiferent de sex, etnie sau legaturi familiare. Nu mai avem sperante pt anul acesta, dar poate la anul va fi mai bine. Momentan nu am primit nici un telefon, numai noi am dat.

 Linistita nu am cum sa fiu, din pacate, pt ca spre deosebire de alte femei inteleg cat este de fragila o sarcina in primul trimestru, dar cu DD inainte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...