Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Bine v-am regasit si felicitari celor care ati mai adoptat intre timp!

Am sunat si noi la directia de care apartinem si ni s-a transmis ca vor temina pana saptamana viitoare setarea userilor in sistem, sistemul fiind fuctional in acest moment.

Apoi, inca doua saptamani au termen pentru a introduce toate atestatele emise in toata acesta perioada de blocaj, precum si pentru introducerea datelor copiiilor deveniti adoptabili intre timp.

Deci, cumva pana la 1 noiembrie ar fi una peste alta, apoi vor incepe potrivirile.

Voi de unde aveti termenul de 12 noiembrie ? Nu car ar mai conta doua saptamani in plus, dar m-ar fi interesat sa stiu daca vi s-a transmis o data clara.

Intre timp, i-am scris mnistrului de doua ori chiar, i-am redat toate aceste nereguli din sistem, insa nu am primit niciun raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna tuturor!   [grup]

 

Probabil v-ati obisnuit cu mine ca eu scriu doar cand am noutati, in rest ... va citesc :)

 

Astazi am primit telefon de la adoptii, nu acel telefon mult sperat, legat de copil, dar un telefon care m-a bucurat totusi. Am fost anuntata ca saptamana viitoare se tine o intalnire cu toate persoanele  carora  li s-a prelungit automat atestatul, ne vor aduce la cunostinta noile modificari ale legii.

Nu este obligatoriu sa fie ambii soti.

 

S-auzim de bine ! :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Intre timp, i-am scris mnistrului de doua ori chiar, i-am redat toate aceste nereguli din sistem, insa nu am primit niciun raspuns.

 

Tu chiar te asteptai sa primesti raspuns de la dl. ministru ? Ei abia raspund jurnalistilor cand sunt filmati, dar noua ... nicio sansa :)

 

Felicitari pentru initiativa, chiar daca nu ti-a raspuns, poate a citit macar !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Eu nu am mai sunat, ştiind că oricum sunt (încă) "underconstruction" :))

O să sun, pe la început de noiembrie. Sunt curioasă ce-mi vor spune atunci.

Sunt curioasă să văd cum se vor plia pe noul soft, cum va merge "potrivirea"...oare am mai avansat în faimoasele "liste" (mai ales noi, care suntem la atestatul cu nr. 2).

Sunt curioasă cu multe...dar, încă am răbdare. Eu, că soţul nu prea mai are răbdare.. :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!   [grup]

 

Probabil v-ati obisnuit cu mine ca eu scriu doar cand am noutati, in rest ... va citesc :)

 

Astazi am primit telefon de la adoptii, nu acel telefon mult sperat, legat de copil, dar un telefon care m-a bucurat totusi. Am fost anuntata ca saptamana viitoare se tine o intalnire cu toate persoanele  carora  li s-a prelungit automat atestatul, ne vor aduce la cunostinta noile modificari ale legii.

Nu este obligatoriu sa fie ambii soti.

 

S-auzim de bine ! :) 

 Interesant. Voi la ce sector sunteţi?

Pe noi nu ne-a sunat nimeni să ne anunţe aşa ceva, deşi ar trebui ca fiecare DGASPC să facă asta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Nici noi nu am primit vreun telefon de la DGASPC Ilfov si nici nu am sunat pentru ca ma astept sa fie inca in perioada de acomodare cu noile prevederi legale, cu softul etc. Probabil ca voi suna tot prin noiembrie, daca nu ne suna ei pana atunci.

 

QiaoBing, Floren - ce mai faceti? cum decurge acomodarea? cum se descurca cei mici cu gradi / scoala? Asteptam cu mult drag vesti de la voi, cand mai gasiti timp sa intrati pe forum.

Sa auzim de bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!   [grup]

 

Probabil v-ati obisnuit cu mine ca eu scriu doar cand am noutati, in rest ... va citesc :)

 

Astazi am primit telefon de la adoptii, nu acel telefon mult sperat, legat de copil, dar un telefon care m-a bucurat totusi. Am fost anuntata ca saptamana viitoare se tine o intalnire cu toate persoanele  carora  li s-a prelungit automat atestatul, ne vor aduce la cunostinta noile modificari ale legii.

Nu este obligatoriu sa fie ambii soti.

 

S-auzim de bine ! :) 

Buna Speranta. Ne spui si noua ce s-a discutat la aceasta intalnire?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună!

La întâlnirea cu familiile cărora li s-a prelungit automat atestatul ( o parte din familii, a zis ca suna pe grupe, pentru ca suntem mulți, acum am fost cca 20 pers.) nu s-a spus nicio noutate, tot ce știm aia s-a discutat și acolo.

Că s-a exclus partea cu etnia, tot ce pot ei sa facă este sa scrie " familia opune rezistenta " , dar a zis ca asta nu ne ajuta cu nimic atâta timp cât alegerea este făcută de soft, iar programul nu are aceasta opțiune pentru bifa. Ca sunt familii care au optat pentru grupa 0-1 an și ca aceste familii nu vor adopta curând ... Ne-a spus ca atât noi (familiile) cât și copii suntem inactivi , ca nu s-a făcut nicio potrivire pana acum, ca mai durează (ne-a dat de înțeles că va fi ca în anul când s-a mai modificat legea)dar ca ei spera ca anul acesta sa se dea drumul potrivirilor. Ca imediat ce se remediază erorile softului ( sunt multe, ca la cardul de sănătate, apare CNP invalid sau copil dat în potrivire deși el nu este, etc.) ei accesează lista. A spus de o familie care are 5 ani vechime atestat, ca după 1 an de atestat ar trebui reînnoit, dar ca exista o portiță sa poți sa-l reînnoiește după 1, 6 ani. Asta înseamnă ca vechimea merge în continuare dar ca în cele 6 luni nu intri în nicio potrivire. Practic, respectiva familie în 3 ani de atestat, s-a reatestat o data. Așa a ajuns sa aibă 5 ani vechime ... A zis ca nu ne recomanda sa facem așa, pentru ca în cele 6 luni suntem suspendați, nu intram în potriviri, doar vechimea merge.

A mai spus ca din momentul când suntem anunțați ca am fost potriviți cu un copil, avem la dispoziție 7 zile + încă 7 zile prelungire = 14 zile sa venim sa vedem dosarul, dacă nu venim, din diferite motive (ca suntem plecați în concediu, de ex.) se considera refuz și avem o bifa din cele 5 maxim. Practic, refuzul se considera la potrivirea inițială, nu la potrivirea practica. Când știm ca urmează sa plecam în concediu, facem o cerere de suspendare a atestatului, astfel el e valabil în continuare, noi nu intram în potriviri și așa evitam sa avem refuzuri pe motiv de neprezentare. Când venim, facem cerere de activare a atestatului. Copilul care ar fi fost potrivit cu noi când am fi fost plecați, vom fi potriviți cu el la întoarcere. A zis ca dacă softul îl alegea atunci, îl va selecta și acum. Referitor la copii greu adoptabili , a spus ca sunt copii care timp de 9 luni nu au fost aleși de nimeni, nu sunt copii cu bube, doar ca nu au fost selectați în aceste 9 luni și așa au devenit greu adoptabili. Pentru acești copii, dacă vrem sa vedem lista, facem o cerere și în momentul când softul va funcționa o vom putea accesa. În aplicație s-a făcut și un program sa putem vedea un mic videoclip cu ei, astfel ca dacă în dosar scrie ca are un ușor retard, în videoclip ne dam seama de gradul retardului, pentru ca îl vedem cum vorbește, cum merge. Problema este ca aceste videoclipuri se vor putea vedea doar de la sediul lor, calculatoare nu au suficiente, noi suntem mulți, copii sunt mulți. A spus ca se vor gândi la o varianta astfel încât fiecare familie sa poată accesa o data în an acesta lista. Pentru acești copii, opțiunile noastre pot fi schimbate, dacă noi am optat pentru grupa de vârstă 2-4 ani și vedem un copil greu adoptabil de 4, 6 ani, vom putea sa-l adoptam. Dacă acel copil nu corespunde dorințelor noastre, atestatul revine la forma inițială, adică grupa de vârstă 2-4 ani.

PS: am scris de pe telefon și în graba, dacă sunt greșeli, scuze.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de info:)

 

Ce inseamna 14 zile, lucratoare sau calendaristice ? adica daca esti plecat din tara 3 saptamani si intri in potrivire cu un copil in aceasta perioada, il pierzi ?

Nu prea imi este foarte clar, daca suspend atestatul pentru perioada cand sunt plecata , de ex, copilul cu care as fi intrat in potrivire nu va intra in potrivire cu alta familie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...