Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Sincer, nu a întrebat nimeni dacă cele 14 zile sunt calendaristice. Cred ca da, aproape peste tot când îți dă un termen, se referă la zile calendaristice. Nu m-a interesat in mod deosebit pentru ca eu nu am plecat niciodată mai mult de o săptămână în concediu și măcar sa sune ei.

Referitor la pierderea copilului și eu m-am gandit dacă îl ia alta familie, șeful a zis ca ce era pentru noi, rămâne valabil și la întoarcere (?).

 

Moon16 - ai dosarul depus la Ilfov ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sincer, nu a întrebat nimeni dacă cele 14 zile sunt calendaristice. Cred ca da, aproape peste tot când îți dă un termen, se referă la zile calendaristice. Nu m-a interesat in mod deosebit pentru ca eu nu am plecat niciodată mai mult de o săptămână în concediu și măcar sa sune ei. Referitor la pierderea copilului și eu m-am gandit dacă îl ia alta familie, șeful a zis ca ce era pentru noi, rămâne valabil și la întoarcere (?). Moon16 - ai dosarul depus la Ilfov ?

 

 

 Da, Speranta la Ilfov suntem. Asteptam sa se faca noiembrie, si o sa sune sotul din nou. Suntem chititi sa le facem o vizita sa vedem copii "greu adoptabili".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, Speranta la Ilfov suntem. Asteptam sa se faca noiembrie, si o sa sune sotul din nou. Suntem chititi sa le facem o vizita sa vedem copii "greu adoptabili".

 

Ai avut o eșarfă peste haina si ai stat pe scaun langa perete, la ședință ? 

Dacă da, te-am remarcat ( la ședința de) marți.  

 

Succes! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Multumim, Speranta! Eu am dosarul la Ilfov, dar pe noi nu ne-a sunat nimeni. Numai bine!

 

Nu e graba, au timp sa va sune, oricum mari noutăți nu sunt, potriviri nu se fac ... ai aflat de la mine ce au avut de spus! 

 

Încă ceva ce am omis!

La ședință ne-a atras atenția ca trebuie sa-i informam în cazul în care situația noastră socio-medico-profesioala a suferit modificări,  avem alt loc de munca, deci alt salariu sau am descoperit o boala cronica ... a zis sa stăm liniștite în privința bolilor, nu schimba cu nimic atestatul dacă nu sunt boli grave, care presupun handicap. Dar, sa le aducem la cunoștință,  orice modificare însemnată.  

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut o eșarfă peste haina si ai stat pe scaun langa perete, la ședință ? 

Dacă da, te-am remarcat ( la ședința de) marți.  

 

Succes! 

 

 Speranta, nu eram noi, la noi nu s-a facut nici o sedinta. Cred ca eu si Somebody suntem singurele care nu am primit nicioadata un telefon de la Directie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Speranta, nu eram noi, la noi nu s-a facut nici o sedinta. Cred ca eu si Somebody suntem singurele care nu am primit nicioadata un telefon de la Directie.

 

Ok.

A fost acea persoana care a spus ca vrea sa adopte 2 copii,  are dosarul la Ilfov, grupa de vârstă ca a ta ... coincidenta  :)

 

In privința telefonului,  ce sa zic, îmi pare rău! Este de necrezut, vrei sa faci un bine, ai posibilitate și nu ai cui ... pentru ca statul complica lucrurile, în loc sa le simplifice și în 6 luni - maxim 1 an sa ai copilul acasă ... ca doar sunt atâția,  vedem o multime pe strada, abandonati sau neglijati, vedem și la diverse emisiuni ( cazurile prezentate zilnic la Acces direct, de ex)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Moon16, nici eu nu am primit niciun telefon...Nu stiu daca iti mai amintesti, dar am scris si eu intr-o vreme in mod constant....Sunt si eu la al doilea atestat, prelungit in mod automat (am prins legea pe ultima suta de metri)...Sunt destul de dezamagita de ceea ce se intampla...

   Oricum, va citesc mereu, dar parca nu mai am putere sa mai scriu la nesfarsit ca astept...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Vin si eu cu vesti bune :)

Saptamana asta sper sa ne primim astestatul! :D

Nu stiu cat de repede se misca treaba cu noul sistem, dar eu cred ca acel copil va intra in viata noastra la momentul potrivit!

Am ales categoria de varsta 2-4 ani , indiferent de etnie, indiferent de sex.

Sunt tare curioasa ce ne rezerva doamne doamne. :)

Salutari din Ardeal :)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Speranta, nu eram noi, la noi nu s-a facut nici o sedinta. Cred ca eu si Somebody suntem singurele care nu am primit nicioadata un telefon de la Directie.

În 2 ani singurul telefon pe care l-am primit a fost cel cu privire la prezența la cursuri. Atât.

Nici măcar când se apropia expirarea atestatului, nu am primit un telefon. Am sunat eu să întreb dacă pot veni să depun actele, pentru că totuși...expiră atestatul. Dna respectivă a zis: ,,a...da?, așa e..expiră..păi, să veniți să depuneți actele"

 

Eu as fi impus niste termene clare în (noua) legislație, cu privire la soluționarea unui dosar de adopție al copilului. Adică..da..i se repartizează unui funcționar dosarul unui copil care intra in sistem si urmeaza a fi declarat adoptabil. Ai un termen de..n zile să de ocupi de dosar si sa înaintezi instanței documentele in vederea emiterii hotărârii prin care copilul este declarat adoptabil. Așa, dacă nu au un termen impus, le este foarte usor să tragă de un dosar vreo 2 ani, timp în are copilul a crescut si a ajuns la 2-3-4 ani (în funcție de vârsta la care a intrat în sistem).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...