Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ramona_32 grupa de vârstă nu e mare ca sa te avantajeze, dar ai noroc ca ai optat indiferent de sex și etnie. Eu am exclus etnia și asta mă tine pe loc ... am 1 an și 2 luni de când aștept. Succes!

 

 Speranta, si eu am optat indiferent la multe, si nimic. Ba chiar ne-au zis ca nici nu am fost pe vreo lista pana acum, deci practic ca si cum nu am fi.

  En fin, am zis ca nu ma mai amarasc, ca nu imi face bine deloc si trebuie sa fiu linistita. Eu personal, parca nu mai am sperante, si imi pare rau sincer,.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ramona_32 grupa de vârstă nu e mare ca sa te avantajeze, dar ai noroc ca ai optat indiferent de sex și etnie. Eu am exclus etnia și asta mă tine pe loc ... am 1 an și 2 luni de când aștept. Succes!

 

Din pacate , nu prea sunt copii romani. Sunt copiii la care nu li se cunoaste etnia, dar tot romi sunt majoritatea.  

Eu merg la un centru de plasament ( fac activitati cu copiii) si acolo sunt cateva fetite de etnie. Sunt atat de frumoase, nu as fi zis niciodata ca sunt de etnie roma. Ce-a mica are 4 ani, e o frumusete de fetita, si desteapta foc. Daca era singura, luptam sa o luam noi, dar sunt doua si parca nu m-as incumeta  .

Poate te razgandesti la etnie si sansele tale vor creste ;) 

Bafta mare !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona noi tocmai am adoptat 2 fetite surori de 5 si 8 ani. Am considerat ca din multe pct de vedere este mult mai bine asa. pe langa beneficiile de a avea un frate/sora (eu nu am, sotul da), in plus au un trecut impreuna si le va fi mai usoara acomodarea. La ele in fise scria etnie necunoscuta, mama era de etnie insa nu a dat declaratie pt ele, doar pt un alt copil la care a renunta din maternitate si care a fost adoptat. Se vede ca au ceva sange in vene de rrom, la mom potrivirii am considerat ca nu ne deranjeaza si acum nu le-am schimba cu alti copii pt nimic in lume.

Cea mica este esenta tare in sticluta mica, la aproape 6 ani e cat un copil de 3, dar ii merge mintea brici, educatoarea e indragostita efectiv de ea si ne-o lauda de cate ori are ocazia, a inscris-o deja la 2 concursuri nationale. Nu mai zic ca se catara peste tot, acum 2 seri a escaladat paturile suprapuse de mi-a stat inima. Cea mare a incercat si ea si nici nu a putut sa se tina de scandura, daramite sa se mai si ridice. Ea e mai ... printesa cu bobul de mazare [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona noi tocmai am adoptat 2 fetite surori de 5 si 8 ani. Am considerat ca din multe pct de vedere este mult mai bine asa. pe langa beneficiile de a avea un frate/sora (eu nu am, sotul da), in plus au un trecut impreuna si le va fi mai usoara acomodarea. La ele in fise scria etnie necunoscuta, mama era de etnie insa nu a dat declaratie pt ele, doar pt un alt copil la care a renunta din maternitate si care a fost adoptat. Se vede ca au ceva sange in vene de rrom, la mom potrivirii am considerat ca nu ne deranjeaza si acum nu le-am schimba cu alti copii pt nimic in lume.

Cea mica este esenta tare in sticluta mica, la aproape 6 ani e cat un copil de 3, dar ii merge mintea brici, educatoarea e indragostita efectiv de ea si ne-o lauda de cate ori are ocazia, a inscris-o deja la 2 concursuri nationale. Nu mai zic ca se catara peste tot, acum 2 seri a escaladat paturile suprapuse de mi-a stat inima. Cea mare a incercat si ea si nici nu a putut sa se tina de scandura, daramite sa se mai si ridice. Ea e mai ... printesa cu bobul de mazare [soricel]

 

 

 Da, Qiao, asa e, dar pe de alta parte fiecare isi cunoaste resursele financiare si locative. Cel putin la NOI, au insistat pe aceste aspecte, ca copii sa aiba fiecare camera lor proprie, de exemplu. Sa le aratam care din camere va fi camera copiilor, ce mobila au, daca e child friendlly si asa mai departe, s-au uitat la scara interioara, daca terasa exterioara este inchisa sau nu.

  Si nah, si cum considera si fiecare ca poate face fata, eu inca nu am nascut, si maica-mia e panicata ca ce o sa fac cu atatia copii; deh drobu de sare. Sunt pregatita si la reactii de la asistenta sociala, dar ... nu ma las asa usor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moon la noi nu au avut nici o prob ca avem doar 3 camere. Chiar am insistat cu intrebarile cand am depus dosarul, inclusiv la prima vizita acasa, daca e vreo prob in cazul in care ar fi fost fata si baiat. Ne-au spus ca e ok cat sunt mici sa imparta aceeasi camera si dupa aceea putem sa transformam sufrageria in dormitorul nostru si copii sa aiba fiecare camera lui. Amenajarea am facut-o la finalul potrivii practice, dupa ce am stiut ca sunt fete, ce varste au, am aflat cam ce le place si nu, d-nele de la directie au vazut camera la prima vizita dupa ce am adus copii si s-au declarat f incantate. Asa ca nu stiu cum se trezesc dimineata cei din Ilfov de sunt mai catolici decat papa (partea cu scara si terasa sa fie safe pt copii mi se pare normala). In cazul tau, da, o sa fie dificil cu atatia copii odata, din care 2 nou-nascuti. Crede-ma, ale noastre sunt mari, mananca, se imbraca, se spala pe dinti singure si tot suntem ca in plin uragan dimineata si seara. Daca nu as avea servici ar fi stat probabil altfel lucrurile, mai relaxat, dar acest lucru nu este posibil din pacate.

Iar financiar ... ohoo ... da, asta e un aspect f important ! O fi fost eu mai exaltata cu amenajarile si cumparaturile pt ele, nu mai zic de costurile cu after-schoolul, activitatile extra (ii duce ba la teatru, ba la film de la gradi/scoala/after) si altele de genul, plus partea de vizite, dar mai avem putin si terminam banii pe care ii stransesem pt FIV la cehi cu donate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moon la noi nu au avut nici o prob ca avem doar 3 camere. Chiar am insistat cu intrebarile cand am depus dosarul, inclusiv la prima vizita acasa, daca e vreo prob in cazul in care ar fi fost fata si baiat. Ne-au spus ca e ok cat sunt mici sa imparta aceeasi camera si dupa aceea putem sa transformam sufrageria in dormitorul nostru si copii sa aiba fiecare camera lui. Amenajarea am facut-o la finalul potrivii practice, dupa ce am stiut ca sunt fete, ce varste au, am aflat cam ce le place si nu, d-nele de la directie au vazut camera la prima vizita dupa ce am adus copii si s-au declarat f incantate. Asa ca nu stiu cum se trezesc dimineata cei din Ilfov de sunt mai catolici decat papa (partea cu scara si terasa sa fie safe pt copii mi se pare normala). In cazul tau, da, o sa fie dificil cu atatia copii odata, din care 2 nou-nascuti. Crede-ma, ale noastre sunt mari, mananca, se imbraca, se spala pe dinti singure si tot suntem ca in plin uragan dimineata si seara. Daca nu as avea servici ar fi stat probabil altfel lucrurile, mai relaxat, dar acest lucru nu este posibil din pacate. Iar financiar ... ohoo ... da, asta e un aspect f important ! O fi fost eu mai exaltata cu amenajarile si cumparaturile pt ele, nu mai zic de costurile cu after-schoolul, activitatile extra (ii duce ba la teatru, ba la film de la gradi/scoala/after) si altele de genul, plus partea de vizite, dar mai avem putin si terminam banii pe care ii stransesem pt FIV la cehi cu donate !

 

 

  Qiao, nu ma astept sa fie usor, dar cum ar fi sa o las balta doar ca am ramas gravida? noi ne gandim zilnic la cei nascuti in inima noastra, nu as putea renunta in veci la ei. Oricum noi ne-am dorit de la inceput 4 copii, si intentionam dupa sa inchidem "fabrica". Dar mai e mult pana departe, le luam pe rand.

  Nu ma comentez nimic de doamne, de multe ori mi s-au parut exagerate in multe, dar noi am vrut sa le demonstram transparenta, pt ca nu avem nimic de ascuns. Noi din fericire camere avem suficiente goale, mult prea goale fara copii.

  Te cred, dar macar acum investesti in copii tai, ceea ce mi se pare fantastic. Abia asteptam si noi, al meu deja se uita dupa un mini-van, e asa comic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Sunt noua aici, insa va citesc de ceva timp. As vrea sa va intreb daca stiti cumva cat dureaza sau cat dura pana la intrarea in vigoare a noii legi gasirea unui copil in Galati. Stiu ca in Bucuresti si Ilfov este ceva de asteptat, ma intreb daca in provincie este aceeasi situatie. Multumesc mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ramona noi tocmai am adoptat 2 fetite surori de 5 si 8 ani. Am considerat ca din multe pct de vedere este mult mai bine asa. pe langa beneficiile de a avea un frate/sora (eu nu am, sotul da), in plus au un trecut impreuna si le va fi mai usoara acomodarea. La ele in fise scria etnie necunoscuta, mama era de etnie insa nu a dat declaratie pt ele, doar pt un alt copil la care a renunta din maternitate si care a fost adoptat. Se vede ca au ceva sange in vene de rrom, la mom potrivirii am considerat ca nu ne deranjeaza si acum nu le-am schimba cu alti copii pt nimic in lume. Cea mica este esenta tare in sticluta mica, la aproape 6 ani e cat un copil de 3, dar ii merge mintea brici, educatoarea e indragostita efectiv de ea si ne-o lauda de cate ori are ocazia, a inscris-o deja la 2 concursuri nationale. Nu mai zic ca se catara peste tot, acum 2 seri a escaladat paturile suprapuse de mi-a stat inima. Cea mare a incercat si ea si nici nu a putut sa se tina de scandura, daramite sa se mai si ridice. Ea e mai ... printesa cu bobul de mazare [soricel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...