Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am o intrebare.

Stiu ca daca luam un copil mai mare de 2 ani, in primul an in care stati acasa cu copilul, primesti de la stat 1700 lei pe luna. Eu in momentil de fata sunt angajata la 8 ore. Daca lucrez la 4 sau 6 ore, mai primesc acei 1700 lei de la stat in momentul in care aduc copilul acasa? Vreau sa imi reduc din orele de lucru si nu stiu exact daca afecteaza sau nu acei bani primiti de la stat !

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare. Stiu ca daca luam un copil mai mare de 2 ani, in primul an in care stati acasa cu copilul, primesti de la stat 1700 lei pe luna. Eu in momentil de fata sunt angajata la 8 ore. Daca lucrez la 4 sau 6 ore, mai primesc acei 1700 lei de la stat in momentul in care aduc copilul acasa? Vreau sa imi reduc din orele de lucru si nu stiu exact daca afecteaza sau nu acei bani primiti de la stat !

 

 

 Normal Ramona, e ca la CIC.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Dupa cum va spusesem de ceva vreme, am fost potriviti cu o fetita in iulie, iar pe 5 octombrie am avut procesul de incredintare. Pe data de 6 s-a emis hotararea judecatoreasca si am adus fetita acasa. Incepand cu acea data am intrat si in concediu de acomodare, fetita avand 2 ani si 1 luna la acel moment. Ramona_32, sa stii ca acel concediu se da dupa ce aduci (printre alte documente) o decizie de SUSPENDARE a activitatii tale, de la angajator. Asadar, daca doar iti reduci orele de activitate zilnica, nu cred ca mai primesti indemnizatia. In alta ordine de idei, vreau sa va impartasesc emotia profunda si speciala pe care o traim de aproape 20 de zile. E minunat! Merita orice asteptare si orice efort. Si noi am intampinat destule obstacole si impedimente, dar le-am considerat „chinurile facerii”. Nimic nu-i usor pe lumea asta, iar ceea ce se obtine cu sacrificii este mult mai pretuit. Orice prejudecati si rezerve sunt anulate cand vezi mogaldeata. Se declanseaza ceva inexplicabil, sunt sigura ca veti simti toate acest declic afectiv, mai devreme sau mai tarziu. Noi stam noaptea si ne uitam la ea cum doarme si am si trezit-o o data cu pupaturile noastre, atat de draga ne este. Nu vreau sa fiu ipocrita si sa mint ca e usor la inceput, dar fiecare zi e o caramida asezata la temelia unei povesti de viata, noua si frumoasa. Deja simtim ca e copilul pe care il pierdusem prin suflet o vreme si l-am regasit. Nu putem multumi Domnului pentru ceea ce traim. Cu siguranta daca am fi conceput-o noi, ca embrion, n-ar fi fost atat de buna si frumoasa si cuminte si lipicioasa. Dar am conceput-o cu vis si gand si rugi insistente, cu dragoste prisosind si a aparut ea, perfecta. Nu fiti dezamagite de timpul indelungat al asteptarii sau de piedicile inerente. Toate au rolul de a ne transforma in parinti buni, mai buni, exact ca eroii de basm, care trec probe multe pentru a deveni imparati. Daca ati sti cata nevoie au de puterea si rabdarea si dragostea voastra copiii vostri...

 

Va urez rabdare, ganduri senine si multa incredere in ceea ce va este rezervat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Dupa cum va spusesem de ceva vreme, am fost potriviti cu o fetita in iulie, iar pe 5 octombrie am avut procesul de incredintare. Pe data de 6 s-a emis hotararea judecatoreasca si am adus fetita acasa. Incepand cu acea data am intrat si in concediu de acomodare, fetita avand 2 ani si 1 luna la acel moment. (...)

 

Va urez rabdare, ganduri senine si multa incredere in ceea ce va este rezervat!

 Ce frumos! Mi-au dat lacrimile  [il]

Uneori am impresia că e atât de îndepărtată clipa asta..încât (aproape) că mi-au amorțit toate simțurile după 7-8 ani de așteptare (așteptare bebe în general, proceduri, fiv..etc. )

Mai povestește-ne. CUm e, câți ani are, cum v-ați acomodat, cum decurge viața voastră..cum...cum. 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita are acum 2 ani si 2 luni si o cheama Nicola. Nu vrem sa-i schimbam numele, e pe placul nostru, chiar foarte tare. Viata cu ea (azi se fac 3 saptamani de cand e la noi) e superba. Totul se invarte in jurul ei, eu, cel putin, nu mai fac nimic din ce faceam inainte. E o bomboana de copil, frumos si dulce, cumintel si cu o maturitate in priviri, uneori, ce ne dezarmeaza. Obiectivul nostru e sa-i cream un climat afectiv sigur si cred ca incepem sa vedem rezultate. In ultimele zile a inceput chiar sa rada in hohote la diverse situatii, ceea ce pana acum nu facea, zambea doar, rezervat. Toti din familia extinsa o iubesc, as putea spune ca s-au indragostit de ea. Stiu, cu totii, cat o iubim si cat am asteptat-o si ii ofera, la randul lor, tot ce au mai frumos si bun in suflete.O muscam de falcute si de obrajori mereu, am invatat-o sa stranga in brate si sa pupe toate jucariile si implicit si pe noi. Mereu ne alintam unii cu altii si vedem, pe zi ce trece, cum i se largeste zambetul pe fata, iar ochii ei capata o lumina deosebita. Va spun, cu toata sinceritatea, ca trairile sunt minunate si ca la fel veti simti si voi. Poate mai devreme, poate mai tarziu. Nu incetati sa credeti in ingerul voastru. Nici noi n-am incetat si acum doarme intre noi si ne umple sufletele de fericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anca0103 - cat timp a trecut pana ai fost sunata de DGASPC ?

Care au fost optiunile tale in dosar ? Ea este primul copil vazut ?

Ma bucur pentru tine si abia astept sa se intample si la noi minunea de a vedea copilul. Eu de 4 ani ma chinui sa am un copil  prin diverse proceduri (natural, FIV, adoptie), nu credeam ca merge atat de greu cu adoptia, deja sunt dezamagita si sperantele au mai scazut, astfel incat,in momentul cand  voi fi sunata va fi un soc pozitiv :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu chiar te asteptai sa primesti raspuns de la dl. ministru ? Ei abia raspund jurnalistilor cand sunt filmati, dar noua ... nicio sansa :)

 

Felicitari pentru initiativa, chiar daca nu ti-a raspuns, poate a citit macar !

Da, mi-a raspuns. Ii adusesem initial la cunostinta situatia din luna septembrie si stia ca e sistemul blocat. Mi-a spus ca traia cu senzatia ca s-a rezolvat problema. Ei bine, nu, nu s-a rezolvat, asa ca l-am rugat sa investigheze. Inteleg ca au facut sedinta pe acest subiect si voi mai insista sa vad care este rezultatul .

 

Nu stiu daca v-am scris, noi avem atestat din luna august si abia acum suntem in sistem, doar ca acel sistem inca nu functioneaza, sau cel putin in sector 1 nu fuctioneaza.

Am vazut ca multe fete scriu ca nu sunt potrivite cu copii pentru ca au exclus etnia. Insa conform noii legi, din cate stiu, nu mai exista acest criteriu din motive de discriminare, prin urmare nu cred ca asta va fi de aici incolo explicatia. 

Eu incerc sa iau lucrurile cu calm, sunt intr-un proces care merge inainte si nu are rost sa ma consum si epuizez emotional inainte ca lucrurile sa se intample efectiv. Cred ca este important sa ne pastram echilibrul si sa ne pregatim cat mai bine pentru ce va urma. Evident, voi ramane hotarata si focusata pe ceea ce se intampla, chiar daca asta inseamna sa bat ministrul la cap pana obtin un raspuns.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anca0103 - cat timp a trecut pana ai fost sunata de DGASPC ?

Care au fost optiunile tale in dosar ? Ea este primul copil vazut ?

Ma bucur pentru tine si abia astept sa se intample si la noi minunea de a vedea copilul. Eu de 4 ani ma chinui sa am un copil  prin diverse proceduri (natural, FIV, adoptie), nu credeam ca merge atat de greu cu adoptia, deja sunt dezamagita si sperantele au mai scazut, astfel incat,in momentul cand  voi fi sunata va fi un soc pozitiv :)

Noi de 8 ani asteptam un copil. Am facut tot ce s-a putut..FIV, IA, tratamente. Am obosit si am îmbatrânit asteptând (am imbatrânit, pentru ca am 41 + ani). Suntem la atestatul cu nr. 2. Nu mi-am pierdut speranta, dar, uneori simt ca nu mai văd ,,luminita de la capătul tunelului".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...