Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Fetelor, nu va pierdeti speranta. In Bucuresti stiu ca dureaza foarte mult. Noi am fost sunati fix la 1 an de cand am depus dosarul 1(20 iulie 2015-19 iulie 2016) si da, e primul copil vazut. Orice ar fi fost, cred ca luam primul copil, dar ne-a ajutat Dumnezeu si am gasit-o pe mai mult decat perfecta noastra. Optiunile au fost cele clasice (oarecum): fetita, 0-3 ani, sanatoasa, etnia romana. Am inteles ca acum si la noi in judet e mai greu, e o avalansa de cereri si dosare pentru adoptie, dar nu sunt copii deloc. Poate vor intra in cateva luni lucrurile intr-un normal asteptat si vor fi deblocati copiii din sistem, iar procedurile vor fi urgentate. Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si la Cluj sunt cereri mari  dar noi am specificat ca ne dorim sa vedem copii si din alte judete , judete apropaite clujului.  Si noi am mai acceptat sa vedem si copii greu adoptabili. La cei greu adoptabili, nu trebuie sa mergi sa vezi copilul, numai daca vrei  si poti refuza cate dosare vrei fara a intra in acea consiliere . [:D]

Am cerut copil intre 2-4 ani, indiferent de etnie si de sex, 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la Cluj sunt cereri mari  dar noi am specificat ca ne dorim sa vedem copii si din alte judete , judete apropaite clujului.  Si noi am mai acceptat sa vedem si copii greu adoptabili. La cei greu adoptabili, nu trebuie sa mergi sa vezi copilul, numai daca vrei  si poti refuza cate dosare vrei fara a intra in acea consiliere . [:D]

Am cerut copil intre 2-4 ani, indiferent de etnie si de sex, 

 

 

 Ramona, idem, si noi am cerut sa vedem de oriunde, indiferent de ETNIE (deci Anca nu toata lumea cere etnie romana), de sex, si copii greu adoptabili, si nimic, ba ne-au zis ca nici nu am aparut pe nici o lista.

  Nu vreau sa spun nimic, dar mie nu mi se pare corect, ma simt discriminata, adica in orasele din provincie vedeti si voi cat de repede se adopta, si la noi - poate dura si 4 ani. Ar trebui sa se faca un sistem echitabil pt toata lumea, dar astea is vise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit asigurari ca de saptamana viitoare se va debloca sistemul, ma gandesc ca e o informatie de interes pentru toata lumea.

Voi ati mai sunat, ce vi s-a mai transmis cu privire la acest subiect?

Ceva de genul asta am aflat si eu. Dar, inca se mai introduc date in sistem, inca ,,fac probe". Nu au zis exact ca de saptamana viitoare, dar ...în curând. 

Oricum, vom merge la întrunirea de la Directie (informare cu privire la modificarile legislative) si poate aflam mai multe informatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Intr-adevar, au inceput sa se miste lucrurile in bine! eu am fost sunata azi sa ne spuna ca am fost potriviti cu o fetita si maine mergem sa vedem dosarul,

Am atestatul  din martie 2016 deci mi se pare incredibil sa fiu atat de norocoasa dupa doar 7-8 luni sa reusesc.

Imi spuneti va rog ce trebuie sa urmaresc maine la dosar? din cate stiu , nu putem fotografia sau nota anumite date de acolo..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pt raspuns ..maine dimineata la 8 mergem sa vedem dosarul si va scriu apoi primele impresii.

Va doresc si voua ,tuturor, mult succes si sa stiti ca da... noua lege se pare ca a  intrat in forta de la 1 noiembrie, cel putin asa mi-a spus asistenta sociala care m-a sunat ca la nivel  national , va fi un ,,hei-rup" ( asa s-a exprimat ea) si ca obiectivele sunt ca de la 1 noiembrie pana la finalul anului sa fie gasite cat mai multe familii pt copilasi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit din urma povestile voastre , multumesc!

Nu stiu cati ani are...de  emotionata si pierduta ce am fost , am uitat sa intreb :( 

Mi au zis doar ca am fost potriviti cu o fetita si ca putem merge maine dimineata la prima ora sa vedem dosarul. Noi am optat pt 1-5 ani, indiferent de sex, de etnie romana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...