Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

am citit din urma povestile voastre , multumesc!

Nu stiu cati ani are...de  emotionata si pierduta ce am fost , am uitat sa intreb :( 

Mi au zis doar ca am fost potriviti cu o fetita si ca putem merge maine dimineata la prima ora sa vedem dosarul. Noi am optat pt 1-5 ani, indiferent de sex, de etnie romana.

 Anemona așteptăm vești de la tine!

[flo2]  [deziuata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vi le dau cu drag vestile ai va incurajez sa fiti optimiste pt ca lucrurile se misca ..

Noi am fost sa vedem dosarul. Am citit tot ce era acolo, ne au lasat sa notam ce ne interesa iar pe ultima pagina erau vreo 8 poze cu fetita din diferite ipostaze.

Are 2 ani si 2 luni si e f dragalasa, este satena cu tenul alb si cu ochii caprui.este sanatoasa, are la dosar diferite analize efectuate...oricum vom face si noi analize.. singura mea grija este ca mama ei are un retard mintal mediu, asa scria in dosar.Credeti ca ar putea asta influenta dezvoltarea fetitei sau alte boli?

Luni mergem la AS acasa sa cunoastem fetita iar apoi avem la dispozitie 3 zile sa dam declaratie daca mergem mai departe cu potrivirea sau nu. Atat eu cat si sotul avem inima calda si un sentiment pozitiv ca va fi a noastra..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag in vorba: Anemona, citeste un pic cam ce ar trebui sa faca copiii la 2 ani si vezi cum se comporta fetita. Mama ei biologica... Dumnezeu cu mila, premiantele de obicei nu-si abandoneaza copiii, s-ar putea sa fie lipsa de educatie sau sa fie ceva ce nu se mosteneste.

 

In principiu la 2 ani un copil ar trebui sa spuna cateva cuvinte (unii vorbesc mult altii putin la varsta asta), sa fie sfios la inceput cu o persoana necunoscuta si apoi sa inceapa sa comunice verbal cat de cat si non-verbal (sa-ti aduca/arate jucarii), trebuie sa raspunda cumva la intrebari (vrei apa?), sa faca cu mana pa-pa. Sa manance singur un biscuit/o felie de chec. Sa bea apa tinand sticla sau paharul cu doua maini. Sa mearga bine, sa se aseze si ridice cu usurinta.

 

Mult noroc iti doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Vin cu vesti bune. Se pare ca softul adoptii este functional pentru ca am intrat in potrivire cu o fetita de 4 ani din Bucuresti. Am parcurs deja cateva intalniri si voi depune actele pentru incredintare curand. Toate cele care aveti atestat de mai mult de 2 ani veti intra in potrivire curand....eu asa cred...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru sfaturi! Maine dimineata mergem sa vedem fetita , o sa va scriu apoi primele impresii.

Felicitari Isabela!! Asa este , lucrurile incep in sfarsitt sa mearga bine cu legea noua. Si prietena mea, care  este tot la primul atestat  a fost sunata sa vada un baietel. Imi poti spune te rog din ce stii tu, cu aceasta lege noua, cat timp dureaza de cand  cunosti copilul pana la incredintare? Stiu ca la tribunal este un timp de 10 zile dar nu stiu cat dureaza inainte toate celelalte intalniri.

Sa auzim numai vesti bune din partea tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 4 intalniri obligatorii in prezenta doamnelor de la directie, dupa care se face raportul de potrivire si se duc actele la tribunal pt incredintare. Depinde de tine si de doamne cat de dese vor fi intalnirile, puteti stabili si 2 intalniri intr.o saptamana.  In ceea ce priveste retardul mamei, poti sta linistita deoarece nu se mosteneste. Ti.au scris fetele mai sus ce achizitii ar trebui sa aiba la 2 ani. Succes sa avem toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 4 intalniri obligatorii in prezenta doamnelor de la directie, dupa care se face raportul de potrivire si se duc actele la tribunal pt incredintare. Depinde de tine si de doamne cat de dese vor fi intalnirile, puteti stabili si 2 intalniri intr.o saptamana.  In ceea ce priveste retardul mamei, poti sta linistita deoarece nu se mosteneste. Ti.au scris fetele mai sus ce achizitii ar trebui sa aiba la 2 ani. Succes sa avem toate!

 

 

 Isabela felicitari pt fetita! Super ca au inceput sa se ocupe si de orasele mari. Cand mai ai timp, ca banuiesc ca acum este limitat, ne mai scrii de ea si cum au decurs intalnirile. 

  Poate la anul urmez si eu, cu ajutorul lui DD.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alispain, nu stiu cine ti-a spus asta dar ... eu am sunat cred destul de des, cand eu, cand sotul meu. Ultima oara luna aceasta seful directiei de unde apartin i-a spus sotului meu ca momentan sunt blocate toate potrivirile practice, pt ca nu au primit inca acces - deadline-ul este 12 noiembrie. Realistic, vorbind pare dificil de crezut ca anul acesta se va mai intampla ceva, dar poate de la anul se vor mai misca lucrurile.

Multumesc! Asa este, ulterior mi-au spus si mie ( cunostinte din Judetul Alba) ca inca nu le-a ajuns noul soft si inca nu se fac potriviri......

Insa cand am sunat le Bucuresti, doamna de la Internationale mi-a spus ca se foloseste deja, probabil de rusine , ca rusine ar trebui sa le fie celor care se misca asa de incet....

Multumesc de raspuns! Sa speram ca pana la sf lui Noiembrie va fi functonal!

 

Va imbratisez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...