Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

Doamnelor,cele care ati adoptat deja sau care aveti mai multe cunostiinte ca mine, va rog sa ma lamuriti ca am un talmes  balmes in cap.

Pe scurt..noi am cunoscut fetita acum 2 sapt, de atunci o vizitam zilnic, i am facut analize si totul e ok , maine avem prima intalnire din cele 4 cu doamnele  de la directie. Va rog sa imi spuneti ce urmeaza dupa cele 4 intalniri..stiu ca doamnele vor face un raport si apoi se va trimite la tribunal cererea de incuviintare.

De aici mi se rupe filmul pt ca nu mai stiu ce si mai ales cat  mai dureaza. Pe noi ne luase valul ca o vom avea acasa de sarbatori dar doamnele au spus ca nuuu, pt ca dureaza mai mult. Din ce stiu din legea noua, la tribunal s-a scurtat termenul la 10 zile,

Imi puteti spune va rog mult daca mai exista aceea perioada de asa zisa ,,proba'' in care copilul mergea la familie inainte de pronuntarea tribunalului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, vreau sa te rog sa imi spui cum arata profilul copilului greu adoptabil ? Noi am bifat ca vrem sa fim chemati sa-i vedem . Cine stie ....

 

Copii greu adoptabili sunt acei copii care, timp de 9 luni de zile nu au intrat în potrivire (din diferite motive, nu doar de sănătate) cu nici o familie.

Profilul este împărțit pe 4 secțiuni distincte (în general este vorba despre: vârstă, etnie, sex, stare generala, sanatate, stare emoțională, psihică, achiziții ale copilului, ce știe să facă, ce îi place să facă, puncte forte, puncte slabe) și la fiecare secțiune este dezvoltat și detaliat totul, destul de explicit.

La mare parte dintre copii, sunt încărcate în sistem și fotografii.

Am văzut copii care nu au nici o problemă de sănătate, dar motivul pentru care nu au intrat în potrivire, ține strict legat de culoarea pielii și etnie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata! Doamnelor,cele care ati adoptat deja sau care aveti mai multe cunostiinte ca mine, va rog sa ma lamuriti ca am un talmes balmes in cap. Pe scurt..noi am cunoscut fetita acum 2 sapt, de atunci o vizitam zilnic, i am facut analize si totul e ok , maine avem prima intalnire din cele 4 cu doamnele de la directie. Va rog sa imi spuneti ce urmeaza dupa cele 4 intalniri..stiu ca doamnele vor face un raport si apoi se va trimite la tribunal cererea de incuviintare. De aici mi se rupe filmul pt ca nu mai stiu ce si mai ales cat mai dureaza. Pe noi ne luase valul ca o vom avea acasa de sarbatori dar doamnele au spus ca nuuu, pt ca dureaza mai mult. Din ce stiu din legea noua, la tribunal s-a scurtat termenul la 10 zile, Imi puteti spune va rog mult daca mai exista aceea perioada de asa zisa ,,proba'' in care copilul mergea la familie inainte de pronuntarea tribunalului?

Din ce stiu eu. Dupa cele 4 vizite, responsabilii de caz intocmesc dosarul ptr tribunal, asteptati apoi certificatul de grefa si o puteti lua acasa cu acel certificat. Acum nu stiu exact cat dureaza de la depunerea dosarului si pana la eliberarea acceptului. Depinde si cand iau cei de la tribunal vacanta de iarna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Somebody13, ai accesat baza de date cu copiii greu adoptabili?

Noua ni s-a spus ca inca nu este completa, ca nu sunt introdusi toti copiii... Suntem si noi interesati sa vedem acesti copilasi, poate Surioara este printre ei  [il] 

Stie cineva daca exista ceva reguli cu privire la accesul la aceasta baza de date? Limitari? Poate fi vazuta oricand, oricat de des? Orice informatii sunt binevenite!  [flo2]

Multumesc!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Doamnelor,cele care ati adoptat deja sau care aveti mai multe cunostiinte ca mine, va rog sa ma lamuriti ca am un talmes  balmes in cap.

Pe scurt..noi am cunoscut fetita acum 2 sapt, de atunci o vizitam zilnic, i am facut analize si totul e ok , maine avem prima intalnire din cele 4 cu doamnele  de la directie. Va rog sa imi spuneti ce urmeaza dupa cele 4 intalniri..stiu ca doamnele vor face un raport si apoi se va trimite la tribunal cererea de incuviintare.

De aici mi se rupe filmul pt ca nu mai stiu ce si mai ales cat  mai dureaza. Pe noi ne luase valul ca o vom avea acasa de sarbatori dar doamnele au spus ca nuuu, pt ca dureaza mai mult. Din ce stiu din legea noua, la tribunal s-a scurtat termenul la 10 zile,

Imi puteti spune va rog mult daca mai exista aceea perioada de asa zisa ,,proba'' in care copilul mergea la familie inainte de pronuntarea tribunalului?

Anemona79, din cate stiu (dar recunosc, nu am citit noua lege cu atentie) in punctul in care sunteti voi urmeaza procesul pentru incredintare in vederea adoptiei. Dupa proces, puteti lua copilasul acasa  [:)] pentru cele 3 luni. In cursul celor 3 luni veti avea vizite/intalniri de monitorizare la 2 saptamani interval, pentru a se urmari cum merg lucrurile, cum se acomodeaza copilul in familie si familia la noua viata [il] Apoi, daca totul merge bine, urmeaza procesul pentru incuviintarea adoptiei. Nu stiu cat dureaza (sau cat ar trebui sa dureze) pe noua lege... Dupa incuviintare timpul conteaza mai putin, mai sunt doar hartii de finalizat, dar copil este definitiv acasa, al vostru!!!!! Conteaza si actele, dar, mult, mult mai putin! In perioada post-adoptie, timp de 2 ani, cvontinua procesul de monitorizare, dar vizitele sunt mai rare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Somebody13, ai accesat baza de date cu copiii greu adoptabili?

Noua ni s-a spus ca inca nu este completa, ca nu sunt introdusi toti copiii... Suntem si noi interesati sa vedem acesti copilasi, poate Surioara este printre ei  [il] 

Stie cineva daca exista ceva reguli cu privire la accesul la aceasta baza de date? Limitari? Poate fi vazuta oricand, oricat de des? Orice informatii sunt binevenite!  [flo2]

Multumesc!!!

Buna dimineata, noua ne-au spus ca la copiii greu adoptabil putem sa vedem cate dosare vrem , fara sa fie necesara vizita la  copil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu vesti :) 

Mi-am luat inima in dinti si am sunat asistenta sociala. Vroiam sa stiu daca am aparut pe ceva liste :) Noi avem atestat din 21.10 20-16  , stiu ca e de putin timp dar vroiam sa stiu cum merge treaba la Cluj :D

Spre surpinderea mea, am fost introdusi in baza de date, se fac deja potriviri, lucrurile merg bine dar ....... am bifat noi prea multe pe lista si trebuie sa asteptam :( [bib]

Mi-a zis ca purteam sa intru in potrivire de a doua zi daca nu bifam ca nu vrem ca familia copilului sa aiba probleme psihice pana la rude de gradu 4. Pe bune ???? No asta e. Eu cand am complectat lista minune, m-am sfatuit cu un psiholog si asa am considerat ca e mai bine. Voi cum ati bifat acolo ? Acceptati sau nu boli psiice la rudele pana in gradul IV ???

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Somebody13, ai accesat baza de date cu copiii greu adoptabili?

Noua ni s-a spus ca inca nu este completa, ca nu sunt introdusi toti copiii... Suntem si noi interesati sa vedem acesti copilasi, poate Surioara este printre ei  [il] 

Stie cineva daca exista ceva reguli cu privire la accesul la aceasta baza de date? Limitari? Poate fi vazuta oricand, oricat de des? Orice informatii sunt binevenite!  [flo2]

Multumesc!!!

 Am vizualizat parte din listă, la sediul lor de la Direcție. Dar, am stat foarte puțin atunci. Vom merge în altă zi și vom sta mai mult, să putem vizualiza tot.

Accesul la listă îl poți avea oricând, dar de la sediul lor, de la Direcție. Suni, te programezi (pentru că trebuie să stea lângă tine, consilierul de caz). Durează cam 2 - 3 ore..depinde de cât de bun este calculatorul :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu vesti :) 

Mi-am luat inima in dinti si am sunat asistenta sociala. Vroiam sa stiu daca am aparut pe ceva liste :) Noi avem atestat din 21.10 20-16  , stiu ca e de putin timp dar vroiam sa stiu cum merge treaba la Cluj :D

Spre surpinderea mea, am fost introdusi in baza de date, se fac deja potriviri, lucrurile merg bine dar ....... am bifat noi prea multe pe lista si trebuie sa asteptam :( [bib]

Mi-a zis ca purteam sa intru in potrivire de a doua zi daca nu bifam ca nu vrem ca familia copilului sa aiba probleme psihice pana la rude de gradu 4. Pe bune ???? No asta e. Eu cand am complectat lista minune, m-am sfatuit cu un psiholog si asa am considerat ca e mai bine. Voi cum ati bifat acolo ? Acceptati sau nu boli psiice la rudele pana in gradul IV ???

 Eu nu-mi aduc aminte (..de la începutul anului 2015) să fi completat / bifat ceva cu privire la starea de sănătate a rudelor de până la gradul IV inclusiv...chiar nu-mi aduc aminte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...