Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Moon, iti spun cum a fost la noi, probabil ca asa se procedeaza peste tot.

Am primit telefonul intr-o vineri , am fost imediat sa vedem  dosarul dar a trebuit sa asteptam pana  luni sa vedem fetita doarece asist.maternala avea o problema de sanatate cu mama ei. La 3 zile dupa ce am vazut-o, am dat declaratia ca vrem sa continuam potrivirea si in acelasi timp am facut o cerere prin care solicitam sa facem analize copilului( a trebuit sa trecem pe foaie exact analizele  care le facem ...avem voie sa facem orice fel de invetsigatie in afara de RMN care e considerat agresiv la varste asa mici) 

Apoi, am vazut  fetita zilnic timp de 2 sapt , cand  la noi acasa, cand la asist maternala sau in parc,la mall , etc. Astazi am avut prima vizita oficiala in cele 4..urmeaza inca 3, apoi se face un raport si se trimit actele la tribunal.

M-ai intrebat de fetita..iti pot spune ca este f isteata pt varsta ei, stie multe cuvinte,leaga chiar si scurte propozitii..sigur ca poceste cuvintele si e incredibil de dulce. Stie animalele,culorile,isi spune numele si varsta. Noi suntem foarte multumiti de ea, am avut mare noroc si de o asist. maternala care s-a implicat f mult in cresterea ei.

Iar alimentatia..la asist maternala mananca ce au ei la masa. Este mancacioasa, nu face mofturi.

 

 Fetita poarta pampers? i se mai da lapte cu tetina?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Anemona, succes in continuare.

  O intrebare: in caz ca decidem sa mergem mai departe dupa vederea dosarului si decidem sa mergem copilul, exista un termen sa facem asta? pana la urma cate vizitie sunt la Directia copilului? - 4?

 Spuneai ca fetita are 2,2 luni: vorbeste? mai foloseste pampers? ce alimentatie are?

 

 Multumesc!

Moon ați fost potrivitți cu un copilaș? 

Sau ați vizualizat lista cu copii greu adoptabili și ați ales de acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, dilema asta existențială o am și eu :))) dar, nu am îndrăznit să deschid subiectul ăsta cu nimeni până acum. M-am gândit că (,) cu oricine aș fi deschis subiectul mi-ar fi râs în față și mi-ar fi spus.. „tu nu ai încă copil și te gândești unde o să-l culci”. De fapt...am cam primit o replică de genul ăsta și de atunci nu prea mai deschis subiectul :)

Singur, clar nu l-aș lăsa să doarmă în prima perioadă (săptămâni - luni). Depinde foarte mult si de ce vârsta va avea. Vreau să ne simtă aproape, să ne obișnuim unii cu alții, să-l pupăcim, să-l îmbrățisăm, să se simtă protejat. Abia când se va adapta pe deplin, vom vedea cum facem să doarmă singur(ă).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca depinde f mult de copil, de varsta, cum e obisnuit etc.

Noi am amenajat camera in perioada vizitelor, am terminat-o in dimineata zilei cand am plecat spre tribunal.  Fiind mai maricele si 2 nu s-a pus problema sa nu aiba camera lor, doar pt ce varianta de paturi luam am tatonat ce ar merge - am ales suprapuse.

Cu mancarea, la fel, ne-am orientat din perioada vizitelor cand le luam cate 2-3 zile cu noi in Timisoara si stateam la pensiune/hotel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, eu am un stress unde culc copilul in prima seara si ce ii dau sa manance, cum il schimb, etc. voi amenajati dinainte camera?

 De mâncat va mânca ceva specific vârstei (depinde mult de ce vârsta va avea copilul..2-3-4-5 ani). O să întreb asistentul maternal ce preferințe are. Nu vreau să bulversez și mai mult copilul, din prima seară, cu mâncarea și stilul nostru de viață. ne vom adapta treptat.

 

referitor la amenajarea camerei..nu știu. Depinde de foarte multe aspecte și în primul râmd de vârsta copilului. vedem atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...