Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Despre camera lui bebe , va spun si cum am facut eu. Noi avem un ap. cu 2 camere si pt ca pana acum am fost doar noi doi in el , nu avea nimic amenajat care ar putea incanta un copil. Darrrr , din clipa in care am avut prima vizita la asis maternala acasa si am vazut fetita,am inceput sa amenajam. Nu am facut schimbari radicale ..am luat o alta perdea cu motive din desene animate..o cuvertura de pat mai vesela..o multime de autocolante care se lipsesc pe  pereti, cu desene animate , animale , flori etc.. , o masuta cu 2 scaunele din plastic pt copii, jucarii  cat mai multe si variate( aici ne-au ajutat si bunicii si prietenii)  si cam atat ..

Dupa ce a venit fetita pt prima data sa ne viziteze, am cumparat si patut deoarece ea la asis  maternala doarme doar in patut. Desi e atat de mica, ea deja stie ca acasa la mami si la tati are coltisorul ei magic, si cum intra pe usa alearga in camera ei.

Cam atat ..restul le vom face si lua pe parcurs , pana  vom finaliza cu actele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Că-ți ani are fetita ? 

Noi am optat pentru vârstă 2-4 ani . Avem doua camere. Dormitorul și living ul.  Dormitorul nu e amenajat încă.  Avem o canapea extensibila și un dulap. Am tot vrut sa cumpărăm mobilier de dormitor. dar ce fac cu copilul ? Îl culc cu noi în camera si ii cumpăr pătuț și lui? Ne mutam noi în living și ii amenajez lui camera ?.... Foarte complicat !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 6 decembrie face 2 ani si 3 lunite :) 

Ramona , veti vedea pe parcurs ce si cum. Noi momentan atat am amenajat, sa semene cat de cat cu o camera de copil si vom schimba cu totul cand va dormi singura in camera. E obisnuita sa doarma doar in patut si nu vrem sa i stricam  prea mult universul cu care a fost obisnuita. In dormitor avem pat pe mijloic iar patutul l-am pus pe partea mea de pat :) 

Acum alergam sa ii luam hainute, pt ca la asist maternala are f putine si uratele, off sotul mereu spune seara cand plecam de  la ea ca abia asteapta sa fie a noastra si sa o imbracam ca pe o printesa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 6 decembrie face 2 ani si 3 lunite :) 

Ramona , veti vedea pe parcurs ce si cum. Noi momentan atat am amenajat, sa semene cat de cat cu o camera de copil si vom schimba cu totul cand va dormi singura in camera. E obisnuita sa doarma doar in patut si nu vrem sa i stricam  prea mult universul cu care a fost obisnuita. In dormitor avem pat pe mijloic iar patutul l-am pus pe partea mea de pat :) 

Acum alergam sa ii luam hainute, pt ca la asist maternala are f putine si uratele, off sotul mereu spune seara cand plecam de  la ea ca abia asteapta sa fie a noastra si sa o imbracam ca pe o printesa.

 

Anemona, dar fetita e aproape de voi de ati reusit sa o vedeti asa des? Se pare ca ati avut parte de o ASMP care si-a facut treaba cu fetita, felicitari!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, destinul a facut ca asist maternala sa stea in acelasi cartier cu noi! Recomandarea d-nelor de  la protectie a  fost sa o vedem si de 2 ori pe zi cand putem pt a ne acomoda.

Maine avem la noi acasa a doua vizita din cele 4 oficiale si abia astept sa mearga in camera ei sa vada ce jucarii noi mai descopera.

Da, in mare parte asist maternala  si-a facut treaba,ii sunt recunoascatoare ca a hranit-o, spalat-o si ca  a fost langa ea. O are de cand s-a nascut. Este foarte atasata de  fetita  si  spune ca va suferi enorm cand va pleca.. dar asta este.. stim  ca trebuie sa rupem orice legatura cu ea  pt binele copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, destinul a facut ca asist maternala sa stea in acelasi cartier cu noi! Recomandarea d-nelor de  la protectie a  fost sa o vedem si de 2 ori pe zi cand putem pt a ne acomoda.

Maine avem la noi acasa a doua vizita din cele 4 oficiale si abia astept sa mearga in camera ei sa vada ce jucarii noi mai descopera.

Da, in mare parte asist maternala  si-a facut treaba,ii sunt recunoascatoare ca a hranit-o, spalat-o si ca  a fost langa ea. O are de cand s-a nascut. Este foarte atasata de  fetita  si  spune ca va suferi enorm cand va pleca.. dar asta este.. stim  ca trebuie sa rupem orice legatura cu ea  pt binele copilului.

 

 Sigur, va era destinata fetita, ce fain ca e din oras cu voi. Ziceam ca ASMP si-a facut treaba ca noi am vazut (virtual) un baietel mai mare ca fetita voastra, si inca era hranit cu lapte cu biberonul, purta pampers si chestii de genul acesta. 

  Mai am o curiozitate: din ziua cand vezi profilul pana cand poti lua copilul acasa in perioada de incredintare cat timp dureaza? oare mai putin de o luna?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost asa: am vazut-o prima data pe 7 noiembrie.. de atunci am vizitat-o zilnic. Sunt necesare 4 vizite oficiale ( noua ni s-au cerut asa: una la asis maternala acasa , 2 la noi acasa si una in oras, in parc sau la un loc de joaca) . Le spun vizite oficiale pt ca se  fac in formula completa: parintii , copilul , asis maternala si cele 2 d-ne de la directie( asist social si psihologul) . Ultima dintre cele 4 vizite se face fara asist maternala, adica doar noi , fetita si  cele 2 doamne , off ce emotii o sa am saptamana viitoare!

Noi maine vom avea a doua vizita iar sapt viitoare ni s-a spus ca vor urma si cele 2 ramase..asta ca undeva pe la inceputul lui decembrie sa fie finalizate vizitele, urmand sa se faca raportul  care va fi trimis la tribunal in vederea incredintarii.

Pe noi doamnele ne-au asigurat ca vom reusi pana la Craciun,intrucat obiectivul lor e ca de sarbatori sa ofere cator mai multi copii o familie :) 

Sper sa reusim.. stiu ca la tribunal dureaza 10 zile ( dar nu stiu daca sunt zile calendaristice sau lucratoare) . ni s-a mai spus ca tribunalele pt minori nu vor avea vacanta de iarna si se judeca in regim de urgenta astfel de situatii pt ca ne faceam grija ca vom prinde aceasta perioada de concedii.

Va tin la curent cu etapele prin care voi trece si va doresc tuturor mult succes!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooo, subiectul delicat al amenajarii camerei...  [batcap]

 

Adevarat este ca, pana nu stii ce varsta are copilul, daca este fetita sau baiat... nu poti face nimic! Esti legat de maini si de picioare  [:)] Iar apoi... timpul se comprima brusc  [:)]

 

Intr-o zi, primesti telefonul asteptat si... nu mai stii in ce parte sa alergi. La DGASPC, la intalniri, la magazine fel de fel, pt hainute, jucarii, jocuri, carticele, trotineta, bicicleta, mobilier pt camera... acasa, sa vezi ce si unde muti, re-aranjezi, re-decorezi, faci copil-friendly... pentru ca... micutii au muuuulte idei si le pun instantaneu in practica  [batcap] Iar tu esti adultul care trebuie sa previna totul.

 

Intre timp (care timp?!?) mergi, totusi, si la serviciu (daca nu este copilul de foarte departe, moment in care iti iei rapid o vacanta)... Si vrei cu disperare sa petreci cat mai mult timp cu copilul!

 

Si, din nou... Mobila asta dispare, are colturi, masuta asta nu e buna, se poate catara pe ea... trebuie masca pt calorifer, sa nu se loveasca, si protectii pt prize, ferestre si toate celelalte...  usile bibliotecii au geamuri (ce o fi fost in capul nostru?) se pot sparge, copilul se poate taia... baia (si in general toata casa!) trebuie sa ii placa puiutului, sa se simta acasa! si uite asa, totul o ia pe tobogan la vale... patut, mobilier pentru copii, dar nu chiar de bebe, ca "e deja mare", patut, dar nu de bebe, sa simta copilul ca a evoluat, ca nu mai sta dupa gratii ca bebelusii, sertare si dulapioare in care sa isi tina "comorile", sa poata ajunge usor la ele, garderoba si incaltaminte pt diverse situatii si anotimpuri.... Stim cu totii (si industria si comerciantii stiu si ei) ca suntem dispusi sa facem orice pentru copiii nostri).

 

Oh, da si... trebuie inscris la gradinita/scoala si alergati dupa acte in toate partile, pastrand zambetul neschimbat pentru momentele pretioase cand sunteti impreuna  [:)]

 

Zi si noapte, noapte si zi, gandindu-te ( a se citi ingrijorandu-te) permanent ce mananca oare, ce ii place si ce nu ii place, cum sa faci sa fie totul bine si usor, mai ales in primele zile, ca apoi totul trebuie sa intre pe un fagas linistit?!? Un milion de ganduri si scenarii si intrebari si doua milioane de raspunsuri care, probabil, nu sunt bune sau nu raspund acelor intrebari ci altora. 

 

Si, da, totul e bine cand se termina cu bine! Cumva reusesti sa pui totul cap la cap, copilul este multumit si fericit ca il iei in brate, il mangai pe capusor, te tine de mana si te mangaie timid pe fata, lumea din jur se mira cum de se intampla asta, prinzi curaj si mergi inainte chiar daca nu dormi inca (nu ai mai dormit de saptamani bune!), dar de ce si cum sa dormi cand minunea ta doarme linistita si zambeste in somn si tu poti vedea asta?

 

Si lucrurile merg inainte linistit, nici atat de usor dar nici atat de greu cat ati crezut! Zambesti cu intelepciune, privind pe covor ghemotocul zambitor ingramadit in cutia mare de carton de la jocul sofisticat, cutie care il bucura nespus pentru ca si-a vopsit-o singur si a facut din ea cea mai tare masinuta! Se joaca muuuult in baie, pana face piele de broscuta, si alege dintre toate jucariile... un bidon gol de sampon cu care imagineaza jocuri magice. Vrea sa stie tot, pune continuu intrebari, testeaza, incearca, greseste, invata! Oricum s-a descurcat din prima, fara instructiuni, cu aparatul complicat cu care tu ai avut ceva probleme tehnice la inceput  [batcap]

 

Si... nici nu mai stii cand trece timpul, cu tot ce faceti impreuna. Sunteti parinti... dintotdeauna, este copilul vostru si "te iubesc, mami! te iubesct, tati" suna atat de frumos si de firesc!

 

Oricum, timpul a trecut, gata cu reveria, trebuie sa va apucati de re-amenajarea camerei ca aveti copil mare deja!  [il] Si vrea o surioara si... aventura incepe din nou!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da, in tot acest timp primesti si zece miliarde de sfaturi de cum sa faci si, mai ales, cum sa nu faci, ca oricum nu faci chiar bine, ca... de unde sa stii, tu nu ai copii!!!

 

Dar, pe lume sunt mai multi oameni normali si buni, asa ca totul se compenseaza  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele  mele,

 

Am fost sunata de la Directie pentru a merge sa vedem lista copiilor greu adoptabili. Mi-e putin teama, nu stiu ce voi vedea pe aceea lista(spre sa nu ma descurajeze total si asa parca nu mai am nici o speranta). A mai fost cineva sa vada aceasta lista? Moon16 parca tu ai ales un copilas din lista, cum a fost, ce fel de copii sunt, ce varste, etnii, probleme medicale....M-ar ajuta orice informatie. Numai bine va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...