Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Eu nu înțeleg un aspect. Ai spus că mâine (azi) aveti la voi acasă, a doua vizită (din cele 4) oficială. Dar, vizitele au loc la domiciliul familiei adoptatoare? Sau la domiciliul Asistentului Maternal? Dacă noi vom fi potriviți cu un copil din alt oraș, bănuiesc că vizitele (oficiale) vor fi la domiciliul AM, nu? 

În afara celor 4 vizite oficiale (vizite la care vor fi prezenți reprezentanții DGASPC), eu pot merge ori de câte ori vreau, să văd copilul, nu? Trebuie să anunț în prealabil, DGASPC-ul că vreau să văd copilul? La vizitele neoficiale, trebuie musai la domiciliul AM? Dacă luăm copilul să ne plimbăm în parc, spațiu-loc de joacă, sau la vreun hotel (dacă vom fi in alt oraș) trebuie să vină și AM cu noi?

Pff...câte nelămuriri am..

 

Din cate imi dau eu seama (experienta proprie + discutii cu alti parinti) depinde foarte mult de directie. OK, sunt cele 4 vizite obligatorii pe care trebuie sa le faceti, iar cei de la directie sunt obligati sa le faca. Dar in afara de asta nu mai este nimic clar reglementat, depinde de fiecare directie. De exemplu la noi asistentii sociali nu au fost de acord cu alte vizite, au zis ca nu au timp si ca nu este vreo procedura legala prin care eu sa iau copilul in parc, etc. in lipsa lor. Salvarea a venit insa de la asistentul maternal care ne-a permis sa vizitam copilul, l-am luat si acasa peste zi, chiar si o noapte, dar a fost strict o colaborare cu AM. Acum imi dau seama ca a riscat destul de mult, practic copilul era responsabilitatea ei, iar noi eram niste straini, dar isi dorea atat de mult ca trecerea sa fie lina, sa nu sufere copilul. Cred ca nu voi putea vreodata sa ii multumesc pentru cei 3 ani cat a avut grija de copil si pentru profesionalismul de care a dat dovada in timpul tranzitiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi am fost invitati sa vedem lista cu copii greu adoptabili si nu avem atestat decat de 3 luni.

Parerea mea este sa sunati pur si simplu si sa va manifestati deschiderea catre aceasta optiune.

 

Noi am sunat si ne-am exprimat interesul de a vedea lista. Ne vor anunta cand putem merge, in curand  [:)]

 

Pare ca fiecare DGASPC se organizeaza local, unii suna proactiv, altii asteapta familiile sa sune sa intrebe. Important este sa incercam si aceasta sansa si sa dam o sansa si acestor copilasi.

 

Zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare!

Voi ati dat vreo declarație cu privire la starea de sănătate a copilului?

În sensul că trebuie să specificați în mod clar de ce boli să NU sufere copilul și care boli sunteți dispuși să le acceptați?

Nouă ne-au spus că trebuie să introducă în soft declarația asta cu privire la boli. La naiba..că eu nu sunt medic, habar nu am ce boli să trec la „NU”.

Noi da, si AS m-a ajutat sa o redactez. Am trimis-o pe mail, scanata cu semnatura mea. Daca vrei pot sa dau fragmente din ce am scris noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody13.... Stiu ca si noua ne au cerut..eu ma refeream la faptul ca ne cere si adeverinta de la locul de munca si declarie ca nu am fost plecati ultimile 3 luni....Pai adeberinta dovedeste 2/1... Venitul tau lunar plus ca nu aveai cum sa stai afara ultimile 3 luni in timp ce muncesti...logic asa e nu? Azi am sunat inca odata si eu...Cine e din C-ta,softurile sunt functionale...si au zis ca se lucreaza cu cei din 2014...si ca sunt aproximativ 100 de familii...si printre care ne aflam si noi ,avand atestatul din 2015...Doamne ajuta!Sper cu noua lege sa mearga mai repede... Mi a spus ca daca e si intram in potrivire ne suna imediat ca au termen 7 zile....Sa auzim de bine si sa ni se indeplineasca mai repede visul de a fi mamici..

Nu acopera una pe alta, daca ai venituri in ultimele 3 luni nu inseamna ca nu ai fost plecat mai mult de 3 luni din tara. Poti sa ai o delegatie, leafa merge. Si declaratia nu e pt ultimele 3 luni, e vb de 3 luni cumulate in ultimul an.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult succes in demersurile voastre!  [flo2]  Sa va intalniti fiecare dintre voi copilasii potriviti!  [il]

Inteleg ca s-a mai simplificat legislatia, nemaifiind atat de greoi procesul de adoptie? Ma bucur sa fie asa, si acest lucru sa ajute familiilor si copilasilor sa se gaseasca mai putin anevoios, unii pe altii.

 

Eu va citesc si ma bucur pt fiecare reusita a voastra! Nu prea scriu, caci nu ma incadrez in subiect... 

Sunt alaturi de voi!  [flo] [grup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb cum vine asta cu vazutul dosarului, pentru ca noi am stat la 2m de dosar si ni se spicuia din el. eh... oricum, lucreaza Doamne Doamne si pt noi. 

 

Am auzit ca sunt familii care merg la directie pentru a vedea listele cu greu adoptabili. am primit si noi plic acasa cu invitatia de a suna sa stabilim, daca vrem, sa venim sa vedem. 

Noi ne am dus, numai ca a fost o zi cu surprize. Au venit sefele noastre  [il] (psiholog+resp caz ) in camaruta si ne au anuntat ca suntem si in potrivire cu un băiat de 3 ani.  [:D]

Nu se cunoasc date despre sanatatea fam, mai are un frate mai mare, nu se prea cunosc, are procedura de adoptie deschisa in ziua cand se implineau 10ani de când mi-am cunoscut soțul, e tiganus si neastamparat, nu vb bine pt varsta lui... etc etc. Problemele copilului lasat in voia lui... are ochi dulci in poze de unde cica nu reiese cat e de inchis la ten. [:D]  of, Doamne. poate e bine. Erau enervant de sincere doamnele.... si nu prea am aflst chestii decisive.  eu am zis ca nu m as impaca cu etnia rroma  acu na. daca e ok in rest, io-l iau acasa. . :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur pentru tine, nico. Eu am trecut recent prin experienta de potrivire practica si vreau sa va spun ca nu este suficienta o singura intalnire pt a.ti face o idee ref la copil. La primele 2 intalbiri obligatorii copilul vb f putin, aveam impresia ca nu keaga prea multe propozitii si era total gresit. Copilul a inceput sa vb cu mine de la a treia intalnire si este un copil normal dezvoltat pt varsta lui si cu ceva achizitii dobandite.  Daca resp de caz al copilului nu va lasa sa vedeti copilul in afara intalnirilor obligatorii, parcurgeti cele 3 din cele 5  vizite obligatorii pana veti lua o decizie deoarece puteti avea surprize placute. Sunt copii de etnie foarte frumosi si inteligenti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...