Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Ramona, se intampla extrem de rar sa simti ca acela este copilul tau de la primeke intalniri. Eu am acceptat primul copil prezentat pt ca nu prea aveam ce sa.i reprosez copilului si datorita unor coincidente de nume, date, intamplari peste puterea noastra de intelwgere...:) era copilul pregatit de Dumnezeu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc pentru încurajari. Noi deocamdata am vazut doar pozele din care se vede un copil vioi. In rest, am mers pe descrierile d-nei psiholog care il tot scuza pt iesirile pe care le observa la el. Si pe fata se citeste ca e smecherut. E grasun, sta bine pe cele doua picioruse. Intr-adevar, nu am simtit mare lucru. doar rațional asa... ca ar merge treaba. Nu e imposibil. Oricum, noi nu ne asteptam la o potrivire ...nici sa fie asa devreme, avem atestat din iunie, nici sa fie in ziua aia cand venisem pentru liste...adica eram acolo mai mult ca sa nu uitam drumul. :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb cum vine asta cu vazutul dosarului, pentru ca noi am stat la 2m de dosar si ni se spicuia din el. eh... oricum, lucreaza Doamne Doamne si pt noi. 

 

Am auzit ca sunt familii care merg la directie pentru a vedea listele cu greu adoptabili. am primit si noi plic acasa cu invitatia de a suna sa stabilim, daca vrem, sa venim sa vedem. 

Noi ne am dus, numai ca a fost o zi cu surprize. Au venit sefele noastre  [il] (psiholog+resp caz ) in camaruta si ne au anuntat ca suntem si in potrivire cu un băiat de 3 ani.  [:D]

Nu se cunoasc date despre sanatatea fam, mai are un frate mai mare, nu se prea cunosc, are procedura de adoptie deschisa in ziua cand se implineau 10ani de când mi-am cunoscut soțul, e tiganus si neastamparat, nu vb bine pt varsta lui... etc etc. Problemele copilului lasat in voia lui... are ochi dulci in poze de unde cica nu reiese cat e de inchis la ten. [:D]  of, Doamne. poate e bine. Erau enervant de sincere doamnele.... si nu prea am aflst chestii decisive.  eu am zis ca nu m as impaca cu etnia rroma  acu na. daca e ok in rest, io-l iau acasa. . :) 

 

Wow. Nico, deja potrivire? De când aveți atestatul? Sunteți la primul atestat sau al doilea?

 

Oare când ne va veni și nouă rândul... Anul trecut, pe timpul ăsta (la primul atestat), eram convinsă că anul ăsta (al doilea atestat), de Crăciun vom avea copilul acasă. Așa am o stare de ușoară depresie... Am intrat in anul cu nr. 9 (de încercări) de când aștepmtă să ne aleagă un copil să-i fim părinți (fie natural, fie adoptiv).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, dar nu asta imi era intentia, sa va intristez.. Voiam sa arat ca poate chiar au inceput sa mearga lucrurile datorita noii legi, sa va dau sperante. Eu nu asteptam. Poate ca atunci se intampla lucrurile, cand nu le astepti. Si, in plus.. este destul de grea noua situatie, copilul locuieste departe,  sunt si probleme... Uneori ar trebui sa ne multumim si cu linistea, stie Dumnezeu cum le aseaza la momentul potrivit.

Eu am lansat planul de adoptie a unui copil pe premiza ca stie Cel de Sus ce am nevoie.. daca nu imi da atunci, nu este cazul. Depresia si supararea nu aduc nimic bun. Somebody, :( . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, dar nu asta imi era intentia, sa va intristez.. Voiam sa arat ca poate chiar au inceput sa mearga lucrurile datorita noii legi, sa va dau sperante. Eu nu asteptam. Poate ca atunci se intampla lucrurile, cand nu le astepti. Si, in plus.. este destul de grea noua situatie, copilul locuieste departe,  sunt si probleme... Uneori ar trebui sa ne multumim si cu linistea, stie Dumnezeu cum le aseaza la momentul potrivit.

Eu am lansat planul de adoptie a unui copil pe premiza ca stie Cel de Sus ce am nevoie.. daca nu imi da atunci, nu este cazul. Depresia si supararea nu aduc nimic bun. Somebody, :( . 

Eh, știu Nico. Ziceam și eu așa, să-mi vărs năduful...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...