Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună, fetelor! Eu intru mai rar, din lipsă de timp, am și eu o mare rugăminte la voi, lamuriti-mă și pe mine, ce înseamnă acea lista cu copii greu adoptabili, a văzut cineva acea lista, ce deficiente au acești copii.

Nu știu dacă sa accesez lista sau nu. Am persoane care mă încurajează și altele care îmi spun sa mai aștept, sa las lista, persoane care nu au treaba cu adopția.

Ce presupune aceasta categorie, știu ca sunt copii care nu au fost adoptați timp de 9 luni, dar ... de ce nu au fost adoptați ?

Va mulțumesc mult de tot!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună, fetelor! Eu intru mai rar, din lipsă de timp, am și eu o mare rugăminte la voi, lamuriti-mă și pe mine, ce înseamnă acea lista cu copii greu adoptabili, a văzut cineva acea lista, ce deficiente au acești copii.

Nu știu dacă sa accesez lista sau nu. Am persoane care mă încurajează și altele care îmi spun sa mai aștept, sa las lista, persoane care nu au treaba cu adopția.

Ce presupune aceasta categorie, știu ca sunt copii care nu au fost adoptați timp de 9 luni, dar ... de ce nu au fost adoptați ?

Va mulțumesc mult de tot!

Buna Speranta, noua ne-au spus ca putem accesa orcand dorim acea lista, acolo sunt copii care in decurs de 9 luni (cum stii deja) n-au fost in potriviri cu familii s-au au fost refuzati. Deseori acesti copii au probleme de medicale / handicap, dar se pot gasi in acea lista si copii perfect sanatosi, numai ca din cauza ca este rromm (trasaturi fizice mult prea vizible) a fost respins, la fel mai pot fi copii sanatosi dar provine din parintii cu boli sau un istoric al vietii neacceptat de noi. Si intr-un final acolo pot fi gasiti copii sanatosi, dar cu varste prea mari. Partea buna este ca dupa ce vedem aceste liste de copii si nu intalnim acolo copilul potrivit pentru noi, intr-un final spunem ca n-am gasit in acea lista copilul nostru, NU ESTE INREGISTRAT CA REFUZ. Domnele de la directie mi-au spus ca au avut deseori cazuri cand familile si-au gasit acolo copilul. Iti doresc mult succes [fetita] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor!

 

eu si sotul meu adoptam o fetita din lista copiilor greu adoptabili. suntem la al doilea atestat, la primul nu s-a intamplat mai animic, am stat si am asteptat un an de zile telefonul. acum, de cand s-a schimbat legea, toate merg mult mai repede, slava domnului!

 

noi am primit atestatul intr-o joi si luni ne-au chemat sa ne uitam la copii. pt cei care vor sa adopte, pot sa ii sfatuiesc sa se uite pe lista copiilor greu adoptabili, pt ca sunt copii sanatosi acolo sau cu mici probleme de sanatate, care merita atentia noastra. bineinteles ca sunt destui si cu mari probleme, dar important e sa gasiti unul care sa fie ok si care sa va starneasca interesul.

 

noi asteptam acum hotararea judecatorului ca sa luam copilul acasa si, va spun, nici n-a trecut o luna de cand am cunoscut fetita.

 

am si eu o intrebare totusi. cum e cu indemnizatia pt parintele care adopta? stiu ca noua lege are ceva prevazut si din punctul asta de vedere. voi ce stiti? cand se da, cui se da, cat e, pe cine intreb de ea si ce acte trebuie depuse unde?

 

daca mai aveti curiozitati, va stau la dispozitie. succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [flo2]

Speranta si Tritirlo , va pot raspunde si eu.

In primul rand tie, Speranta, iti pot spune ca daca ai ocazia sa mergi sa vezi lista cu acei copii greu adoptabili, Eu nu am ajuns sa merg sa o vad pt ca am fost potriviti cu o fetita asa cum v- am mai povestit, dar iti pot povesti un caz concret, al prietenei mele care si ea se afla in curs de adoptie al unui baietel,

Ea locuieste in judetul Sibiu, se afla deja la al 2 lea atestat si printr-o conjuctura a fost chemata sa vada acea lista cu asa numiti copii''greu adoptabili''. Erau si ea si sotul reticenti la a merge, isi imaginau ca vor gasi acolo numai copii grav bolnavi si ca vor fi si mai mult demoralizati. Dar ..Doamne Doamne avea alt plan pt ei , pt ca acolo , in paginile unei liste care nu atragea parca pe  nimeni, au gasit profilul si datele unui baietel de 3 ani  si 6 luni care le-aatras atentia de prima data. Baietelul  nu fusese vazut de nicio familie in ultimele 9 luni, iar la profilul lui scria asa: etnie rroma , mama cu usor retard mental , tata necunoscut. Probabil etnia i-a facut pe ceilalti sa nu il vada , dar baietelul are tenul normal..stiti si voi ca multi de etnie nu au chiar trasaturile specifice.

I-au facut deja analize si toate investigatiile, copilul este sanatos, au gasit doar o usoara anemie si o infectie urinara.

Se merge mai departe cu potrivirea si ei sunt fericiti ca si-au gasit copilul. Eu zic sa incercati sa  vedeti acele liste..nu se considera refuz daca nu  va lipiti de niciun copil, deci nu aveti  nimic de pierdut!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...