Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

salut tuturor!

 

eu si sotul meu adoptam o fetita din lista copiilor greu adoptabili. suntem la al doilea atestat, la primul nu s-a intamplat mai animic, am stat si am asteptat un an de zile telefonul. acum, de cand s-a schimbat legea, toate merg mult mai repede, slava domnului!

 

noi am primit atestatul intr-o joi si luni ne-au chemat sa ne uitam la copii. pt cei care vor sa adopte, pot sa ii sfatuiesc sa se uite pe lista copiilor greu adoptabili, pt ca sunt copii sanatosi acolo sau cu mici probleme de sanatate, care merita atentia noastra. bineinteles ca sunt destui si cu mari probleme, dar important e sa gasiti unul care sa fie ok si care sa va starneasca interesul.

 

noi asteptam acum hotararea judecatorului ca sa luam copilul acasa si, va spun, nici n-a trecut o luna de cand am cunoscut fetita.

 

am si eu o intrebare totusi. cum e cu indemnizatia pt parintele care adopta? stiu ca noua lege are ceva prevazut si din punctul asta de vedere. voi ce stiti? cand se da, cui se da, cat e, pe cine intreb de ea si ce acte trebuie depuse unde?

 

daca mai aveti curiozitati, va stau la dispozitie. succes!

 Hei, te rog, poți da mai multe amănunte, please :)

Cum e fetița, câți ani are? Din ce județ / zonă a țării este? Sunt și copii sănătoși în listă, nu?!

 

Ah, noi încă nu ne facem curaj să vedem lista în integralitate. Am fost acum câteva săptămâni, am văzut foarte puțin (câteva pagini) și am dat numai peste copii cu reale probleme de sănătate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

somebody13, fetita e minunata! era pe lista copiilor greu adoptabili pentru ca abia fusese declarata adoptabila, apoi a fost blocat sistemul timp de vreo 3 luni si nimeni n-a putut s-o vada. sistemul s-a debocat la 2 ore de cand ne-am luat noi atestatul. :) ne-au si sunat de la Directie sa venim sa vedem lista copiilor greu adoptabili si ne-am hotarat pe loc la doi copii. fetita e la distanta de 7 ore de mers cu masina de noi (nu stiu daca pot da amanunte clare legate de un caz care inca nu e inchis, nu te suprara) si nu am putut sa mergem sa o vedem pe ea prima. ne-am dus la cel de-al doilea copil pe care il agream. de la directie am plecat direct la el, in teleorman.

 

cu baietelul nu a fost nicio chimie, desi e bine crescut, fara probleme medicale sau de dezvoltare, e desteptut, frumusel. dar pur si simplu ne-am spus ca trebuie sa avem senzatia ca ne place copilul si ca de-abia astaptam sa-l luam acasa. asta am simtit cu fetita. am fost la ea si de-atunci facem drumuri ca nebunii, mergem noaptea, stam cate doua zile de fiecare data cand ajungem acolo si asteptam acum decizia tribanalului.

 

ce va pot sfatui eu - uitati-va pe listele cu copii greu adoptabili si repede pt ca, odata ce a inceput sa functioneze sistemul, toata lumea din toata tara se uita pe listele astea si dispar copiii din liste in cateva ore. la Directie e nebunie, toata lumea da telefoane, blocheaza copii, stabileste vizualizari, etc. deci nu pierdeti vremea.

 

noi ne-am uitat cat am vrut, la toti. nu pierdeti timpul cu cei care nu indeplinesc criteriile voastre. noi am luat-o cu varsta, apoi cu starea sanatatii si abia apoi cu restul. sunt multi cu probleme grave, dar nu uitati, trebuie sa gasiti doar unul care sa fie al vostru, ceea ce e posibil.

 

va recomand sa va uitati pe listele cu copii greu adoptabili pt ca cei din tara au facut niste greseli si au bagat copii ok in lista asta. noua ni s-a intamplat asta cu fetita. cand am ajuns acolo, sa o vedem prima data, voiam sa o scoata din lista, pt ca de fapt ea nu era pt lista asta. eram pe punctul de a suna bucurestiul ca sa facem ditamai scandalul cand ne-au spus ca o lasa in lista si o putem vedea.

 

plus ca sunt copii perfect sanatosi care sunt in lista asta doar pt ca nu au putut fi adoptati pana acum din cauza ca erau prezentati pana acum impreuna cu un frate care nu era ok. iar acum i-au despartit pe frati si fiecare e cu sansa lui.

 

vorbiti cu doamnele de la directie. intrebati-le tot ce vreti sa stiti. pe noi ne-au ajutat mult, sunt f ok ale noastre! se blocase sistemul dupa ce am vazut lista cu copii si ele au reusit sa blocheze copilul la telefon ca sa nu pierdem copilul. apoi si-a revenit sistemul, dar n-am riscat nimic datorita lor.

 

succes tuturor! daca mai vreti sa stiti chestii, incerc sa raspund. nu spun deocamdata amanunte legate de copil ca ma gandesc ca nu e inca a noastra si, na, am o tragere de inima. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anemona, lista aia imensa cu acte care trebuie depuse sunt pt tribunal, ca sa primiti incredintarea de a lua copilul acasa? sau sunt pt indemnizatie? la lista cea lunga ma refer. :)

 

noi am avut o lista de vreo cinci chestii, care erau deja predate la dosarul pt atestatul de parinti adoptatori, dar au ramas la bucuresti si am facut altele - copie legalizata dupa certificat de casatorie, adeverinta medicala de la medicul de fam, adeverinta de la psihiatru, copie dupa ci si cazier judiciar. atat. nu ne-am dus cu copilul prin spitale decat pt ca am vrut noi sa ne asiguram ca e sanatos. probabil ca au pus doamenele de la directie la dosar analizele facute de noi copilului. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dea78, mersi mult! stii ce drum am parcurs pana sa ajung aici, o nebunie! :)) multumesc frumos!!!

 

nico, speranta, va tin pumnii! fiti pozitive si ganditi-va ca n-aveti ce pierde! daca nu gasiti un copil potrivit voua in lista asta a copiilor greu adoptabili, o sa gasiti mai tarziu, cand va suna sa va spuna cu cine v-au potrivit. 

 

sunt optimista acum pt ca au schimbat, in sfarsit, legea! pt noi a contat f mult. am avut imediat acces la copii din tara - pana acum asteptam copii din sectorul nostru! - si la copii care sunt deja in sistem de ceva vreme. slava domnului! imi vine sa-l pup pe ciolos ca a schimbat legea! :)) ca un facut, l-am auzit cum a zis anul trecut ca trebuie facut ceva pt ca minorii aflati in sistem sa fie adoptati mai usor. i-am zis sotului meu atunci - sa vezi daca nu e un semn bun si pt noi asta! si a fost! asa a fost sa fie pt noi!

 

succes tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu vesti !!!!!!!!!!!

 

Dupa doi ani a sunat telefonul mult asteptat, am fost potriviti cu un baietel din Sibiu, in jur de 3 - 4 ani, cu intarzieri in planul vorbirii.... Luni mergem la directie sa vedem dosarul . 

Doamne ajuta, poate e copilul care ne-a fost destinat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

somebody13, fetita e minunata! era pe lista copiilor greu adoptabili pentru ca abia fusese declarata adoptabila, apoi a fost blocat sistemul timp de vreo 3 luni si nimeni n-a putut s-o vada. sistemul s-a debocat la 2 ore de cand ne-am luat noi atestatul. :) ne-au si sunat de la Directie sa venim sa vedem lista copiilor greu adoptabili si ne-am hotarat pe loc la doi copii. fetita e la distanta de 7 ore de mers cu masina de noi (nu stiu daca pot da amanunte clare legate de un caz care inca nu e inchis, nu te suprara) si nu am putut sa mergem sa o vedem pe ea prima. ne-am dus la cel de-al doilea copil pe care il agream. de la directie am plecat direct la el, in teleorman.

 

cu baietelul nu a fost nicio chimie, desi e bine crescut, fara probleme medicale sau de dezvoltare, e desteptut, frumusel. dar pur si simplu ne-am spus ca trebuie sa avem senzatia ca ne place copilul si ca de-abia astaptam sa-l luam acasa. asta am simtit cu fetita. am fost la ea si de-atunci facem drumuri ca nebunii, mergem noaptea, stam cate doua zile de fiecare data cand ajungem acolo si asteptam acum decizia tribanalului.

 

ce va pot sfatui eu - uitati-va pe listele cu copii greu adoptabili si repede pt ca, odata ce a inceput sa functioneze sistemul, toata lumea din toata tara se uita pe listele astea si dispar copiii din liste in cateva ore. la Directie e nebunie, toata lumea da telefoane, blocheaza copii, stabileste vizualizari, etc. deci nu pierdeti vremea.

 

noi ne-am uitat cat am vrut, la toti. nu pierdeti timpul cu cei care nu indeplinesc criteriile voastre. noi am luat-o cu varsta, apoi cu starea sanatatii si abia apoi cu restul. sunt multi cu probleme grave, dar nu uitati, trebuie sa gasiti doar unul care sa fie al vostru, ceea ce e posibil.

 

va recomand sa va uitati pe listele cu copii greu adoptabili pt ca cei din tara au facut niste greseli si au bagat copii ok in lista asta. noua ni s-a intamplat asta cu fetita. cand am ajuns acolo, sa o vedem prima data, voiam sa o scoata din lista, pt ca de fapt ea nu era pt lista asta. eram pe punctul de a suna bucurestiul ca sa facem ditamai scandalul cand ne-au spus ca o lasa in lista si o putem vedea.

 

plus ca sunt copii perfect sanatosi care sunt in lista asta doar pt ca nu au putut fi adoptati pana acum din cauza ca erau prezentati pana acum impreuna cu un frate care nu era ok. iar acum i-au despartit pe frati si fiecare e cu sansa lui.

 

vorbiti cu doamnele de la directie. intrebati-le tot ce vreti sa stiti. pe noi ne-au ajutat mult, sunt f ok ale noastre! se blocase sistemul dupa ce am vazut lista cu copii si ele au reusit sa blocheze copilul la telefon ca sa nu pierdem copilul. apoi si-a revenit sistemul, dar n-am riscat nimic datorita lor.

 

succes tuturor! daca mai vreti sa stiti chestii, incerc sa raspund. nu spun deocamdata amanunte legate de copil ca ma gandesc ca nu e inca a noastra si, na, am o tragere de inima. :)

Gata, am sunat și ne-am programat si noi pentru săptămâna viitoare să vedem lista cu copii greu adoptabili.

Pff..sper să ne găsim fetița noastră acolo (am optat pentru indiferent de sex, dar vrem fetiță :) ), că deja intru în depresie, când văd că stăm pe loc (suntem la al doilea atestat) și în jurul meu toată lumea intră în potriviri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yu

 

Vin si eu cu vesti !!!!!!!!!!!

 

Dupa doi ani a sunat telefonul mult asteptat, am fost potriviti cu un baietel din Sibiu, in jur de 3 - 4 ani, cu intarzieri in planul vorbirii.... Luni mergem la directie sa vedem dosarul . 

Doamne ajuta, poate e copilul care ne-a fost destinat.

Yuhuuu!

Bravo!

Hai, să fie cu noroc. Deabia aștept veștile de luni :) 

Ce-mi place că se mișcă lucrurile! 

Eu am sunat ieri la DGASPC să întreb ce se mai întâmplă, pe unde ne mai aflăm în soft, și mi-a spus consiliera noastră de caz, că încă nu am apărut pe nici o listă, deși suntem la cel de-al doilea atestat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...