Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salut, fetelor!

 

noi vineri trebuie sa fim la tribunal ca am fost citati. ziua s-a nimerit cum nu se putea mai prost, daca pot sa zic asta. sotul meu lucreaza de doua luni la un proiect pe care il preda fix vineri. si daca nu e prezent sa-l predea n-o sa mai ia banii stabiliti. ceea ce nu e deloc de dorit acum, cand cheltuim bani non stop cu amerajarea camerei copilului si cu vizitele saptamanale la fetita tocmai in botosani. asa ca am cerut ca el sa nu fie prezent in instanta, ci doar eu. sper sa nu afecteze in niciun fel demersurile incredintarii copilului! voi stiti de situatii similare? stiu ca acum legea prevede sa fim doar instiintati, nu sa mai fim si prezenti in instanta, insa lucrurile au o anumita inertie in botosani, functioneaza dupa legea cea veche.

 

in afara de asta, ne pregatim de zor. nebunie mare! acum o luna am cunoscut copilul si, in cateva zile, il luam acasa! vin avalanse de emotii peste noi!

 

voi cat ati asteptat pentru certificatul de grefa? l-ati primit in aceeasi zi? e posibil sa-l emita de la tribunal in alta zi decat cea in care a avut loc sedinta de incredinta

 

pentru a lua indemnizatia respectiva, unde trebuie predate documente, la directie? 

 

cam astea sunt intrebarile mele. :)

 

ramona, de ce asa tarziu, pe 27 decembrie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A

 

 

 Anil, legat de dosarul copilului, cand am sunat responsabila de caz a copilului sa fixez prima intalnire, mi-a zis asa: veniti in ziua x sa vi se prezinte dosarul copilului si daca va place mergeti si il si vedeti. Dupa m-a intrebat daca am primit fisa sintetica, si am spus ca da. Cand am ajuns acolo, dupa mai mult de 9 ore de condus, ni s-a zis ca mergem sa vedem copilul ca ei nu au masina (desi intalnirea am fixat-o dupa programarile masinii, cel putin asa ne-au spus), am ramas muti, am intrebat, si nu au mai recunoscut ca au spus de dosar. AS avea dosarul copilului in brate, cand am reluat discutia, la toate intrebarile mele pertinente ne raspundea doar la misto. Cand sotul i-a spus ca noi ne-am luat cazare aproape de copil, nu aproape de Directie, ei ne-au spus ca "suntem obligati sa ii ducem si ii aducem de fiecare data" (la prima vizita am facut 9 ore ducandu-i si aducandu-i si prea putin cu copilul).

 Eram in masina dupa prima vizita cu tot cu cei de la directie, si suna AS ca data viitoare sa ii aducem si o masinuta (noi aveam luata deja una, dar am calculat sa avem jucarii pt fiecare vizita) si la fel o zis "mami si tati". Ei la a 2 vizita, cand nu au venit cei de la Directie, erau vreo 10 oameni straini prin curte si toti erau cu mami si cu tati. Fumau de fata cu copilul, iar baietelul mi-a trantit un "dute-n p..." de am ramas masca, AS radea ca deh ea mai zice de astea. Si nu a fost singura injuratura la adresa mea sau a sotului. 

Buna moon, imi pare foarte rau pentru experinta voastra, desigur daca o pot numi asa. Nu-mi vine sa cred, este groaznic in ce mediu sunt crescuti acesti copii, imi dau seam ca sunt printre ei si din aia care iau copii pentru bani, dar totusi n-au un pic de mila de acesti copii. Iti multumesc ca ne-ai povestit si nou. Ma apuca frica, nu stiu ce sa mai zic, cei de la directi ni-au spus ca prin ianuarie am putea intra deja in potriviri, sunt cateva familii in fata noastra care se pare ca deja au intrat in potriviri. Sper enorm de mult sa-mi gasesc fetita crescuta langa un ASM cu suflet. Iti multumesc si imi pare rau pentru voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna moon, imi pare foarte rau pentru experinta voastra, desigur daca o pot numi asa. Nu-mi vine sa cred, este groaznic in ce mediu sunt crescuti acesti copii, imi dau seam ca sunt printre ei si din aia care iau copii pentru bani, dar totusi n-au un pic de mila de acesti copii. Iti multumesc ca ne-ai povestit si nou. Ma apuca frica, nu stiu ce sa mai zic, cei de la directi ni-au spus ca prin ianuarie am putea intra deja in potriviri, sunt cateva familii in fata noastra care se pare ca deja au intrat in potriviri. Sper enorm de mult sa-mi gasesc fetita crescuta langa un ASM cu suflet. Iti multumesc si imi pare rau pentru voi.

 

E foarte important AM, ei practic apar in viata acestor copii intr-un moment extrem de important, atunci cand se formeaza atasamentul, atunci cand creierul copilului se dezvolta cu o viteza uimitoare.

Eu imi dau seama ca am avut mare noroc cu AM, chiar l-a crescut ca pe propriul copil. Poate s-a uitat prea mult la TV , poate nu l-a invatat culorile, dar l-a iubit, l-a luat in brate, a fost langa el cand era bolnav. Iar tranzitia catre noi impecabila, am fost prezentati initial ca niste prieteni, apoi i s-a spus ca noi vom fi parintii lui, l-a incurajat.

Desi am rupt orice legatura dintre copil si ea (la sfatul psihologului) eu inca o mai sun, inca ii mai trimit poze. La un moment dat poate se vor reintalni...i-am vorbit despre ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...