Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

 

Din pacate, nu am gasit, inca, Surioara!

 

Ne regrupam fortele, punem bucatile de suflet la loc, atat cat se poate, gasim putere sa mergem mai departe cu cautarile, cu asteptarea!

 

Anul acesta doar o minune ar mai putea sa puna un chip alaturi de sufletelul din inimile noastre, nimic nu este imposibil! Inca speram! Anul viitor sigur va fi alaturi de noi!

Va imbratisez pe toate si va transmit ganduri bune!

 

Cu drag,

Iridessa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Din pacate, nu am gasit, inca, Surioara!

 

Ne regrupam fortele, punem bucatile de suflet la loc, atat cat se poate, gasim putere sa mergem mai departe cu cautarile, cu asteptarea!

 

Anul acesta doar o minune ar mai putea sa puna un chip alaturi de sufletelul din inimile noastre, nimic nu este imposibil! Inca speram! Anul viitor sigur va fi alaturi de noi!

Va imbratisez pe toate si va transmit ganduri bune!

 

Cu drag,

Iridessa

 

Iridessa îmi pare tare rău.

Ați fost să vedeți lista cu copii greu adoptabili?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care ati vazut lista copiilor greu adoptabili, ati vazut si frati in lista(0-5 ani)? Sunt si copii sanatosi, romani?Joi dimineata mergem si noi sa vedem lista si suntem plini de emotie.....poate ne vom gasi copilasii in aceasta lista.... [:)]

 Noi nu am fost încă (urmează să mergem zilele astea), dar știu de la niște prieteni (care deja și-au găsit copilașul în aceea listă) că sunt mulți frați sănătoși (inseparabili, dealtfel) cu vârste și mici și mari. Și care, din păcate au ajuns pe liste, doar din punctul de vedere al inseparabilității... în sensul că timp de 9 luni nu au intrat în potrivire cu familii, deoarece sunt puține familii care vor 2 copii, majoritatea vor doar unul și atunci, frații rămân blocați în sistem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte important AM, ei practic apar in viata acestor copii intr-un moment extrem de important, atunci cand se formeaza atasamentul, atunci cand creierul copilului se dezvolta cu o viteza uimitoare.

Eu imi dau seama ca am avut mare noroc cu AM, chiar l-a crescut ca pe propriul copil. Poate s-a uitat prea mult la TV , poate nu l-a invatat culorile, dar l-a iubit, l-a luat in brate, a fost langa el cand era bolnav. Iar tranzitia catre noi impecabila, am fost prezentati initial ca niste prieteni, apoi i s-a spus ca noi vom fi parintii lui, l-a incurajat.

Desi am rupt orice legatura dintre copil si ea (la sfatul psihologului) eu inca o mai sun, inca ii mai trimit poze. La un moment dat poate se vor reintalni...i-am vorbit despre ea.

Iti multumesc anil, la asta ma gandeam si eu. Ma bucur pentru voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Sunt noua pe forum, dar am citit toate comentariile de pana acum. Discutand cu persoane care au reusit prin noua lege sa-si ia copilul acasa, am aflat ca noul program de potrivire s-ar aplica pe fiecare judet sau sector. Adica te adresezi directiei de care apartii si dupa primirea atestatului se face potrivirea cu un copil din judetul/sectorul de domiciliu si cu judetele in care mai doresti sa se caute.

Stiti ceva pe tema asta?

 

Noi acum suntem in perioada de informare. In ianuarie vrem sa depunem cererea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, am văzut lista copiilor greu adoptabili, nu toată, sunt foarte mulți. Sa va spun vestea buna, am ales un băiat mare, o sa văd când pot sa merg sa-l văd. Trebuie sa vorbesc la munca. Legat de lista, va spun ca sunt mulți copii, prima data vezi doar poza copilului, unii nu au poza ( sunt putini acestia), numele , varsta și zona geografica. Dacă îți place, dai click pe poza și se deschide profilul, detalii despre starea de sănătate, ce îi place și ce nevoi are. În josul paginii, aveti ID-ul copilului și dacă mai are frați - surori . Dacă are, sunt poze și cu aceștia, în josul paginii, cu mențiunea adoptabili împreună. Dacă va doriți doar un copil, derulati pagina pana jos și vedeți dacă e singur sau nu. Mie mi s-a întâmplat sa-mi placa 2-3 copii și sa am surpriza ca mai are frați, ca nu pot sa-l adopt. Avea profil bun, dar nu era singur .. ori eu, doream un copil, nu doi.

Foarte mulți sunt cu probleme, dar ... ca și ciupercile în padure, printre mulți cu probleme, mai apare unul sănătos ... Ce am observat eu, copii mici sunt cu probleme de sănătate (multe majore, handicap mediu, grav ... putini sunt cu intarzieri ușoare ), șanse mari sa găsiți copii sănătoși, sunt la vârste mari 7 - 10 ani , pentru cine poate accepta !

Eu am ales un băiat de 9 ani, aspect plăcut, sănătos, singura problema ar fi ca este clasa I, a fost dat la școală la 8 ani, nu știu de ce .... urmează sa pun întrebări acolo, la responsabilul lui de caz.

Ar mai fi o problema asistenta maternala nu vrea sa-l dea, îl influențează. Am aflat ca a mai vrut o familie sa-l ia și nu a reușit. Ce sfaturi îmi dați în privința  maternaleI , cum s-o abordez ?

Eu gândesc,  ca mai presus de lege nu este și dacă tine la copil, de ce nu l-a adoptat ? Dacă îl influențează, mă poate împiedica sa reușesc sa-l adopt ? Cine știe ? O sa încerc cu " vorba dulce mult aduce " , dacă nu funcționează și amână lucrurile, ce fac ?

 

Felicitări celor care au ales, la fel ca mine și ... mult succes celor ce urmează sa vadă lista :)

Sa auzim numai de bine !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru cei care ati vazut lista copiilor greu adoptabili, ati vazut si frati in lista(0-5 ani)? Sunt si copii sanatosi, romani?Joi dimineata mergem si noi sa vedem lista si suntem plini de emotie.....poate ne vom gasi copilasii in aceasta lista.... [:)]
Chiar pe pag. 1 erau frate și sora, frumoși, sănătoși ... i-as fi luat dacă aveam posibilități pentru doi. Sunt mulți frați sănătoși ! Mie mi-a fost greu, pentru ca doream unul și sănătos. Am văzut cca 50 pagini pana am ajuns la cel ales ! :) Nu scrie naționalitatea , doar din poza te orientezi dacă e roman sau nu, în funcție de ten.

 

Îți țin pumnii pentru mâine.  

Sincer, eu nu am crezut ca o sa găsesc și am găsit,  orice este posibil !

Răbdare ... vezi cât mai multe pagini , mult succes ! :) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...