Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

(...)

As dori, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu un model de "Declaratie privind motivele adotiei", nu stiu cam ce ar trebui sa scriu si cum sa o structurez, cat de lunga/scurta sa fie, etc.

Va multumesc si va doresc ca visele voastre sa devina realitate cat mai curand!

  

Miriana nu există un model de declaraţie privind motivele adoptiei. Este ceva personalizat..şi personal, în care expui motivele pentru care vreţi să adoptaţi.

Degeaba pun eu aici, declaraţia mea..pentru că motivele sunt personale pentru fiecare familie în parte.

Scrii efectiv..de ce vreţi să adoptaţi..pentru că iubiţi copii, pentru că vi-i doriţi, pentru că doriţi să oferiti unui copil dragoste, iubire, siguranţă...etc. Cam asa ceva..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

Au fost publicate si normele de aplicare pt noua lege a adoptiei si vestile nu sunt deloc bune pt Bucuresti deoarece se pastreaza in continuare criteriul proximitatii, vor fi selectate cu prioritate familiile din judetul in care se afla copilul.

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

Au fost publicate si normele de aplicare pt noua lege a adoptiei si vestile nu sunt deloc bune pt Bucuresti deoarece se pastreaza in continuare criteriul proximitatii, vor fi selectate cu prioritate familiile din judetul in care se afla copilul.

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.

 Deja s-au publicat? 

Astăzi erau pe ordinea de zi..înseamnă că au fost aprobate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

www.copii.ro

 

Buna fetele,

 

(...)

O veste buna este ca familiile vor putea refuza maxim 5 copii. Vestea este excelenta chiar, pentru ca erau f multe familii care refuzau peste 10 copii, acesta fiind un alt motiv pt care timpul de asteptare este f mare.

Sa aveti grija sa informati directia cu privire la orice schimbare de domiciliu, boli, etc. deoarece este obligatoriu sa informati in termen de 3 zile de la data modificarii.

Mie nu mi se pare chiar o veste bună...doar 5 copii, în condiţiile în care, până în prezent, nu exista limita şi în condiţiile în care, poate ai neşansa de a ţi se prezenta copii cu probleme..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce am citit am inteles ca este PROIECT, probabil daca stiam ca exista limita eram mai restrictivi cu criteriile. Intr-adevar si eu am in familie care tocmai au adoptat o fetita de 2 ani si, si au vazut intr-un an mai multe fetite.

 O sa vedem practic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...