Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Si noi am fost invitati de cei de la directie sa vedem lista acestor copii, dar inca nu ne-am hotarat, mai bine zis eu nu-s hotarata. Imi este frica si nu mai pot vedea copii bolnavi, acum un an si 4 luni in urma fetita mea de 2 ani si 2 luni a piedut lupta cu cancerul, 7 luni de spitale, 7 luni cand am incercat cu toata fiinta mea s-o salvez, nu mai pot vedea copii in suferinta. Toata viata mea mi-am dorit s-a adopt un copil, chear daca pot avea copiii mei, mi-am dorit dupa ce ii voi avea pe ai mei, dar se pare ca viata are alte planuri cu noi, asa ca am hotarat sa facem acest pas acum. Ne dorim o fetita de 2-3 anisori, indiferent de etnie doar sa fie clilic sanatoasa. Va imbratisez cu drag pe toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi am fost invitati de cei de la directie sa vedem lista acestor copii, dar inca nu ne-am hotarat, mai bine zis eu nu-s hotarata. Imi este frica si nu mai pot vedea copii bolnavi, acum un an si 4 luni in urma fetita mea de 2 ani si 2 luni a piedut lupta cu cancerul, 7 luni de spitale, 7 luni cand am incercat cu toata fiinta mea s-o salvez, nu mai pot vedea copii in suferinta. Toata viata mea mi-am dorit s-a adopt un copil, chear daca pot avea copiii mei, mi-am dorit dupa ce ii voi avea pe ai mei, dar se pare ca viata are alte planuri cu noi, asa ca am hotarat sa facem acest pas acum. Ne dorim o fetita de 2-3 anisori, indiferent de etnie doar sa fie clilic sanatoasa. Va imbratisez cu drag pe toate. 

 O, Doamne.. Îmi pare tare, tare rău pentru o așa suferință cumplită prin care ai trecut.

Da..în situația ta, chiar nu știu dacă e indicat să vezi aceea listă :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: voi acceptati copii care s-au nascut cu sifilis/lues congenital, dar in prezent sunt clinic sanatosi? Aveti cunostinte despre aceasta afectiune? Poate recidiva? Am inteles ca sunt multi copii in aceasta situatie...

Și noi am văzut în listă doi frați gemeni, născuți din mama cu sifilis, dar copii aveau VDRL negativ. Am vorbit cu un medic infecționist și ne-a spus că dacă copii au vdrl negativ si dacă au făcut vaccinul la naștere, este în regulă, dar, trebuie urmăriți constant, cu analize.

Noi chiar eram dispuși să intrăm în potrivire cu cei doi frați (care aveau ceva întârzieri în dezvoltare, dar, recuperabile), însă am aflat că mama avea și un retard mental destul de sever și epilepsie..ceea ce ne-a făcut să renunțăm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Joi mergem sa vedem copiii, la Caiova .

Am discutat cu dna care se ocupa de cazul lor si mi-a spus ca au mai fost vizitati de o singura familie, care nu a continuat cu ei din cauza baiatului care are 6 ani.

Mie tocmai baiatul mi-a atras atentia primul, cu aerul lui de blond nordic care facea nota discordanta cu tot ce vazusem :) apoi am vazut ca are si o surioara roscata, plina de pistrui si super simpatica.

Am emotii, sper sa nu ma apuce plansul acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Joi mergem sa vedem copiii, la Caiova . Am discutat cu dna care se ocupa de cazul lor si mi-a spus ca au mai fost vizitati de o singura familie, care nu a continuat cu ei din cauza baiatului care are 6 ani. Mie tocmai baiatul mi-a atras atentia primul, cu aerul lui de blond nordic care facea nota discordanta cu tot ce vazusem :) apoi am vazut ca are si o surioara roscata, plina de pistrui si super simpatica. Am emotii, sper sa nu ma apuce plansul acolo.

 

Fetita ce varsta are?

Cred ca sunteti coplesiti de emotie!!!

Multa bafta sa aveti!!!

Astept cu nerabdare sa ne povestesti cum a fost, ce reactii au avut copiii, cum ati interactionat, cum se inteleg intre ei...Offf, cate emotii trebuie sa fie!!! Abia astept sa traim si noi aceste clipe!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Primesc notificări pe mail si va urmăresc. Am ceva timp de cand nu am scris si deja am cui tine pumnii. Doamne ajuta sa fie cum va doriti!!

Si eu am crezut ca o sa plâng inainte de intalnirea cu băiatul. Dar te organizezi. E spre binele copilului. Si avem o responsabila de caz care are cateva replici exacte, clare. Te scutură, asa si iti da curaj. Acum ideile mele s-au transformat din  , "vreau sa adopt ",  in "oare suntem ce trebue pt copil, e mai bine pt el la noi? ". Ufff. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Primesc notificări pe mail si va urmăresc. Am ceva timp de cand nu am scris si deja am cui tine pumnii. Doamne ajuta sa fie cum va doriti!!

Si eu am crezut ca o sa plâng inainte de intalnirea cu băiatul. Dar te organizezi. E spre binele copilului. Si avem o responsabila de caz care are cateva replici exacte, clare. Te scutură, asa si iti da curaj. Acum ideile mele s-au transformat din  , "vreau sa adopt ",  in "oare suntem ce trebue pt copil, e mai bine pt el la noi? ". Ufff. 

Buna Nico_GB,

Cum a decurs intalnirea ta cu copilul? Te rog sa ne spui ce ati facut, la ce anume ati fost atenti, mai are frati sau surori? V-ati facut un plan dinainte sau totul a venit din instinct la fata locului? M-ar ajuta, pe 27 mergem si noi sa vedem un baietel. Multumesc.

[flo2] Un gand bun tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monil

Prima întâlnire a fost la direcție. Intr-o camaruta a lor plină cu jucării. Noi nu ne-am făcut planuri. Am luat un cățelus de plus, o minge si plastilina. Nu stiam ce va merge. Dar el a fost fermecat numai de numarul imens de jucării de acolo si le scotea pe rand, le alinia. Le butona. Si sotul meu s-a pus cu el sa se joace pe jos. Erau dintr-o data 2copii. Eu mai mult ma amuzam pe seama lor. Psihologul scria acolo. Am observat foarte bine copilul jucându-se. Era uricios :)) . pt mine  este important ca stie avionul, stie rata, etc. Leaga lucrurile cat de cat logic intre ele.

 

V-am povestit cum totul era al lui si nu voia sa mai plece. :) 

 

A doua întâlnire, la un loc de joaca in interior. Masinute, vruuuum vruuum. Il împingeam, el dadea din picioare. Apoi ii punem soseta, il prindeam la topogan. II luam in brate.  Ne striga pe nume.. sa stie ca nu il lăsăm singur. Ii cam era frica.... Sa nu atingi nimic ca e panica. Greu l-am scos si de aici. E foarte alintat. Cred ca va fi grea ruperea de maternala, care acum il alinta si mai tare...  in joaca, dupa vreo 30min, întreba, unde e mamica.? 

 

Noi avem noroc de un copil sociabil. Desigur sunt alte pb,  in comportament, ideile mele preconcepute legate de gena lui, putin rrom. [:)]  Dar, daca sunt pregătita de adopție, el e  copilul. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...