Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitari Floren! Este superba! 

 

Noua azi ar trebui sa ne iasa atestatul. 

Maternalele influenteaza copiii spre a nu fi adoptati pentru a nu o lua de la capat cu alti copii, unii f mici cu efortul de rigoare de a-i creste sau altii cu handicap. E mare lucru sa gasesti o AM responsabila, care sa isi inteleaga rolul si sa isi doreasca sa dea un start bun in viata copilului pe care il creste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody, sunt bine, luptatoarele mele, din nefericire, nu mai sunt cu mine. 

 Astept si eu cu noi toate sa ne cunoastem copilul/copii. Eu am povestit un pic experienta noastra, pt ca si noi ne-am dus atat de entuziasmati, si .... adevarul ca in acest sistem sunt oameni de tot felul, si copii care din pacate au atat de multe probleme. Poate data viitoare.

 

Moon, imi pare nespus de rau! Te imbratisez cu tot sufletul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,mamici si viitoare mamici! [flo2]

Minunate vestile citite,se pare ca magia acestei luni isi va pune amprenta pe multe dintre noi.

Nico,te asteptam cu vesti bune despre baitel,la fel si pe voi Monil si Iridessa .

Speranta .. de ce eu simt ca printre  paginile acelei liste ai gasit si tu o minune?

QiaoBing.. in poza de mai sus eu vad 6 ochisori  ce sclipsesc a dragoste si a fericire. Sunteti frumoase si calde..asa sa fiti intreaga viata! 

Despre mine ce sa mai spun... decat ca  ne-au sunat de la tribunal si maine mergem sa aducem fetita acasa. Nu ne asteptam asa repede, noi calculasem ca va fi sapt viitoare , asa ce ne-au izbit de toti peretii vestile dar si emotiile . Suntem pe ultima suta de metri cu pregatirea camerei ei si cu tot ce trebuie intr-o casa unui copil.

Mi s-a spus ca azi va fi ultima mea zi de munca si ca maine sa fac cerere pt suspendarea activitatii in baza certificatului de grefa pe care il voi primi de la tribunal. Sunt putin dezamagita de cei de la job, desi stiau de un an de zile intentia mea de a adopta ,desi in ultima luna i-am tinut la curent cu etapa in care am ajuns, mi-au reprosat acum ca i-am lasat descoperiti. Ba mai mult , o secretara careia i-am urat deja de ''dulce'', a vociferat in spatele meu ceva de genul: ,, ce tampenie acest concediu, acum sa vedeti ca vor adopta toti copii ca sa ia bani si sa stea acasa!''

 De parca ar stii ea cat de greu este sa ajungi in acest punct si cata suiferinta acumulezi!

In fine, nu mai ma gandesc la nimic..vreau doar sa treaca si aceasta zi, sa  avem fetita acasa si sa se acomodeze ..am mari emotii cum va fi prima zi impreuna!

Va pup, toate cele bune!

 

 Anemona, felicitari!

Asteptam sa ne povestesti cum ati petrecut primul craciun cu fetita voastra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Am fost ieri si am vazut baietelul cu care ne-a potrivit softul. Personal am luat problema foarte rational, fara emotii, fara sperante absurde. Dupa un drum lung, am ajuns la baietel. Are 4 ani si jumatate, este cel mai inteligent, vesel si dezghetat copil pe care l-am  vazut vreodata. Ne-a spus o poezie invatata la gradinita, un colind, ne-a spus ce animale are in curte, ca are 2 catei, avea 3 dar pe unul l-a vandut, are si porc..., stia culorile, cifrele. Si pe mine si pe sot ne-a lasat fara cuvinte. Este frumusel, face gropite cand rade, dar se cunoaste ca are o gena de rrom, este inchis la ten insa fara trasaturile specifice etniei, acesta este singurul lucru care ne mai poate retine in privinta lui. Pana pe 3 ian avem termen sa ne hotaram. Va fi o trecere peste ani hotaratoare pentru noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monil, daca acesta este singurul motiv care va retine, eu zic sa ascultati doar vocea inimii si sa incercati sa ignorati preconceptele. Veti vedea ca in scurt timp veti uita de origine si veti vedea doar copilul minunat care este. 

Si fetita noastra este de etnie, dar pentru noi nu a contat asta nici o clipa. Pentru noi nu exista copil mai minunat si ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca ne-a dat-o noua.

Va tinem pumnii si va dorim sa luati cea mai buna decizie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Am fost ieri si am vazut baietelul cu care ne-a potrivit softul. Personal am luat problema foarte rational, fara emotii, fara sperante absurde. Dupa un drum lung, am ajuns la baietel. Are 4 ani si jumatate, este cel mai inteligent, vesel si dezghetat copil pe care l-am  vazut vreodata. Ne-a spus o poezie invatata la gradinita, un colind, ne-a spus ce animale are in curte, ca are 2 catei, avea 3 dar pe unul l-a vandut, are si porc..., stia culorile, cifrele. Si pe mine si pe sot ne-a lasat fara cuvinte. Este frumusel, face gropite cand rade, dar se cunoaste ca are o gena de rrom, este inchis la ten insa fara trasaturile specifice etniei, acesta este singurul lucru care ne mai poate retine in privinta lui. Pana pe 3 ian avem termen sa ne hotaram. Va fi o trecere peste ani hotaratoare pentru noi...

 

Felicitari Monil! Suna bine. Eu cred ca o sa stiti. Eu cu barbatu din priviri am stiut ca baietelul vazut nu este baietelul nostru. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...