Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Buna seara la toata lumea, am revenit cu vesti :)

Am intrat in potrivire cu o fetita de 3 ani :)

Este superba, am fost deja in vizita:) e desteapta , vorbareata, prietenoasa si sanatoasa . O adoram:D Incercam sa o vizitam zilnic sa se obisnuiasca cu noi.

Va doresc la toate sa va intalniti copilasii cat mai curand posibil. 

Ramona, tu nu aveai atestat de putin timp? sau te confund eu?

 Si inca o intrebare: fetita e de la voi din judet? sau potrivirea s-a facut la nivel de tara?

Briella, pe tine te-au sunat minunatele de la Ilfov? Pe noi nu: nici macar un telefon. Tind sa cred din ce citesc ca suntem la cel mai incompetenta directie din tara, ca altfel nu imi explic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moon cred ca noi am rămas singurele de aici, cu atestate foarte vechi (eu din 2015), care nu am intrat in potrivire niciodata. 

 

Eu sunt foarte trista

 

Va rog, nu ma sfatuiti sa vad lista cu copii greu adoptabili. Am fost, am vazut-o. Poate nu a fost sa fie la noi. 

 

Am obosit pur si simplu sa raspund tuturor din jur, care ma intreaba foarte mirati, de ce nu am adoptat inca. La fel cum obosisem in anii trecuti, sa raspund curiosilor, care ma intrebau: ce mai astept de nu fac copii. 

 

Am obosit sa astept un copil...de 9 ani.

 

Azi sunt trista. Nu ma băgati in seama. O sa-mi treaca..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, nici un semn de la directie. Nici nu stiu ce sa zic, tot citesc aici ca multe familii au fost potrivite cu copii, dar nici una din ilfov. Incompetenta, putini copii in judet si in jur ....

Daca nu primim nici un tel in ianuarie, voi suna eu la directie la inceputul lui februarie pt ca facem 1 an de atestat si vreau sa intreb daca semnam vreo hartie sau se prelungeste automat. Si tot atunci o sa intreb si ce se mai intampla cu potrivirile, cam cat cred ele ca mai dureaza pana vom fi si noi potriviți cu un copilas....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon cred ca noi am rămas singurele de aici, cu atestate foarte vechi (eu din 2015), care nu am intrat in potrivire niciodata. 

 

Eu sunt foarte trista

 

Va rog, nu ma sfatuiti sa vad lista cu copii greu adoptabili. Am fost, am vazut-o. Poate nu a fost sa fie la noi. 

 

Am obosit pur si simplu sa raspund tuturor din jur, care ma intreaba foarte mirati, de ce nu am adoptat inca. La fel cum obosisem in anii trecuti, sa raspund curiosilor, care ma intrebau: ce mai astept de nu fac copii. 

 

Am obosit sa astept un copil...de 9 ani.

 

Azi sunt trista. Nu ma băgati in seama. O sa-mi treaca..

 

Te inteleg Somebody, si asta nu ma face decat sa imi amintesc de ei, de cat de aproape am fost sa devin mama. Sincer, pe mine ma macina o frustrare maxima, nu pot face planuri cu viata noastra/cu cariera noastra. Nu inteleg: toate fetele de pe aici adopta, numai noi nu. In contextul in care noi suntem dispusi sa adoptam si de etnie, si colorati, si cu probleme de sanatate, si cu intarzieri de dezvoltare. Poate asta o fi: nu suntem pretentiosi. Imi vine sa le iau de cap, cand vad atata incompetenta, in lumea reala zburau de mult, da asa la stat.

 Briella, eu m-am saturat si de sunat, am sunat anul trecut ft des, ultima oara in decembrie - ca abia se face potrivirea in judet, si nu sunt copii. Mama lor de tute. Sa astept potrivirea pe tara. Nu pricep cum la unii se poate: in 2-3 luni gasesc copilas si micut si sanatos si in judet, si la altii nu sunt copii deloc.

  Somebody, sa stii ca si eu ma gandesc cu groaza ca pot face orice si sa nu fiu mama niciodata. De cand mi-am pierdut baietii ma gandesc la asta, ca indiferent de eforturile noastra e posibil sa nu devenim niciodata parinti. Inca nu ma impac cu gandul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, noi avem 42+ ani. Deja incep sa-mi pun serios semne de intrebare cu privire la soarta noastra, in sensul daca vom fi vreodata părinti. Mă gândesc...cand? Ca deja jumatate din viata s-a dus. 

La petrecerea de craciun (cu colegii de serviciu), mai in glumă, mai in serios, o doamna mai în vârsta, "se juca" cu palmele noastre ghicind fiecăruia cate ceva haios sau nu, despre ceea ce vede dânsa in palmă. Usor sfioasa si cu teamă, i-am întins si palma mea si i-am spus ca nu ma intereseaza nimic altceva, decat sa stiu daca vom adopta si daca voi fi vreodata mamă. S-a uitat, a zâmbit asa, mai mult din milă si compătimitor, s-a uitat in ochii mei cu o mare tristete si a schimbat imediat subiectul.. Desi suntem colege de serviciu, si ne vedem zilnic, nu am mai indraznit sa o intreb ce a ""vazut" de nu a vrut sa-mi raspunda. 

Eu sunt o persoana foarte optimista si pozitiva, dar incep sa-mi pierd si fărâma de optimism ce mi-a rămas..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon si Somebody, ne vom găsi si noi copii, cu siguranta!!! Dumnezeu ne testeaza mai mult decat alte cupluri, dar finalitatea va fi aceeași - vom fi mame. Si eu m-am săturat de asteptare, din 2009 tot facem analize, teste,incercari peste incercari de a avea copilul nostru .... si o sa il avem. Eu nu am sunat la directie niciodata sa intreb cum merg lucrurile, dar o voi face. Poate se vor satura sa tot sune oamenii si se vor pune pe treaba. Stiu ca cei de la alte directii se implica mai mult in cazurile copiilor si depun eforturi reale pt ca ei sa devina adoptabili, poate vor schimba si la noi strategia. Sau vom gi.potriviti la nivel national.... Oricum ar fi, vom avea copii mult doriți. Inca putina rabdare!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, fetelor, nu cadeti in butoi ! Eu abia acum , la 47 ani am inceput sa aud cuvantul "mama". Stiu ca e frustrant si obositor si cu cat te gandesti mai mult, cu atat te apuca disperarea. Eu cand am inceput demersurile pt adoptie nu mi-am setat nici o asteptare. Pur si simplu am bifat pasii pe care ii aveam de facut si in rest am incercat sa imi vad de ale mele, sa profit de ultima perioada de "libertate", ca prea imi petrecusem ultimii ani din viata axata doar pe facutul unui copil. Acum nu mai am timp nici sa ma gandesc cati ani am.

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Moon cred ca noi am rămas singurele de aici, cu atestate foarte vechi (eu din 2015), care nu am intrat in potrivire niciodata. Eu sunt foarte trista Va rog, nu ma sfatuiti sa vad lista cu copii greu adoptabili. Am fost, am vazut-o. Poate nu a fost sa fie la noi. Am obosit pur si simplu sa raspund tuturor din jur, care ma intreaba foarte mirati, de ce nu am adoptat inca. La fel cum obosisem in anii trecuti, sa raspund curiosilor, care ma intrebau: ce mai astept de nu fac copii. Am obosit sa astept un copil...de 9 ani. Azi sunt trista. Nu ma băgati in seama. O sa-mi treaca..

Nu esti singura...si eu tot din  oct 2015 am atestatul si nu m a sunat nimeni pana acum

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...