Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Fetelor, de ce nu intrati in potrivire ? 

Vreti numai copil roman sau de ce ? Il vreti mic ? Nu inteleg cum sa nu va cheme sa vedeti nici macar un copil !

Dupa legea noua, lucrurile se misca bineee. Poate la voi la directie, doamnele citesc presa in loc sa faca ceva. 

La cluj, e agitatie maxima. Merg si vin familii...

Succes, rabdare si incredere :)

Va pup si revin cu noutati !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moon cred ca noi am rămas singurele de aici, cu atestate foarte vechi (eu din 2015), care nu am intrat in potrivire niciodata. 

 

Eu sunt foarte trista

 

Va rog, nu ma sfatuiti sa vad lista cu copii greu adoptabili. Am fost, am vazut-o. Poate nu a fost sa fie la noi. 

 

Am obosit pur si simplu sa raspund tuturor din jur, care ma intreaba foarte mirati, de ce nu am adoptat inca. La fel cum obosisem in anii trecuti, sa raspund curiosilor, care ma intrebau: ce mai astept de nu fac copii. 

 

Am obosit sa astept un copil...de 9 ani.

 

Azi sunt trista. Nu ma băgati in seama. O sa-mi treaca..

 

Somebody

 

Stiu ca e greu sa astepti, pe noi ne-au potrivit dupa fix 2 ani. Este singurul copil pe care l-am vazut si a fost sa fie chiar el cel ales. Desi nu e fetita cu codite cum mi-as fi dorit, e un baietel istet care ne-a cucerit de la prima intalnire. 

Va veni si la voi bucuria asta. Asteptare cat mai scurta iti doresc. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am atestat  din ianuarie 2015 și tot nu am primit nici un telefon. Problema este ca sunt pe București. Se pare ca aici lucrurile merg cel mai greu. Dacă în tara se adopta după 3 luni de atestat, noi așteptăm ani de zile ceea ce nu este corect. Este frustrant, ajungi sa crezi  ca niciodată nu o sa se întâmple la tine. 

Deși eu mai am o speranța mica, soțul pare ca deja a renunțat, mereu spune ca am încercat tot posibilul ani și ani de zile. Am îmbătrânit încercând sa avem un copil. Considera ca asta e soarta și nu te poți pune cu ea și trebuie sa ne resemnam și sa ne împăcăm cu ideea ca niciodată nu vom fi părinți. ...

Asa ca va înțeleg perfect. Oricum dacă nu se întâmplă nimic pana la expirarea acestui atestat, este al doilea, voi renunța pentru ca nu mai am putere sa merg mai departe.

 De 13 ani ne chinuim, asa ca am ajuns la capătul puterilor. In toți acești ani am văzut în jurul meu cum toata lumea reușește.  La început natural, apoi cele care făceau cu mine tratamente, apoi cele care făceau fertilizări în același timp cu mine, acum cei care au  atestate reușesc sa adopte, numai noi nu reușim nici cum .. asta e...

Scuzați, nu vreau sa va întristez, nu am o zi prea buna ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, de ce nu intrati in potrivire ? 

Vreti numai copil roman sau de ce ? Il vreti mic ? Nu inteleg cum sa nu va cheme sa vedeti nici macar un copil !

Dupa legea noua, lucrurile se misca bineee. Poate la voi la directie, doamnele citesc presa in loc sa faca ceva. 

La cluj, e agitatie maxima. Merg si vin familii...

Succes, rabdare si incredere :)

Va pup si revin cu noutati !

 

 Ramona, pe bune, cum ajuti cu mesajul asta? Eu personal, si cred ca am tot scris, nu avem nici o pretentie nici de sex, nici de etnie, nici de culoare, dispusa si la copii cu sincope in dezvoltare si probleme de sanatate, si totusi ca si Somebody si Flo astept ...

  La Ilfov nu se intampla nimic, ba mai mult din 2016 de cand am atestat nu am fost pe nici o lista, ca si cum nu as fi existat.

 Stiu ca la celelalte directii se adopta copilasi mici, albi, sanatosi si totul super rapid, dar in zona Bucuresti - Ilfov este jale. Ba mai mult am aflat ca din tura noastra de cursuri nimeni nu a adoptat, desi era o familie care isi dorea copil mare de 6 - 7 ani. 

 Flo te inteleg perfect, tot timpul am zis ca trebuie sa reusim, dar dupa ce mi-au murit baieteii mi-am dat seama ca se pot intampla multe. Singura chestie care nu am incercat-o este sa vindem tot aici, sa renuntam la tot si sa ne mutam intr-un oras mic, si sincer, din disperare, eu as face asta, dar sotul meu nu vrea.

  Da, sunt maxim de suparata, nici eu nu inteleg de ce sunt fete care adopta intr-o luna, doua, si altele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, de ce nu intrati in potrivire ? 

Vreti numai copil roman sau de ce ? Il vreti mic ? Nu inteleg cum sa nu va cheme sa vedeti nici macar un copil !

Dupa legea noua, lucrurile se misca bineee. Poate la voi la directie, doamnele citesc presa in loc sa faca ceva. 

La cluj, e agitatie maxima. Merg si vin familii...

Succes, rabdare si incredere :)

Va pup si revin cu noutati !

Ramona, serios acum..e ca si cum ai spune ,,sâc, sâc, ca eu am adoptat cu atestat de doar câteva luni, si voi, nu". Serios, chiar am pretentii, ca esti suficient de matura incat sa judeci ceea ce afirmi, desi nu te cunosc personal. 

Eu inteleg ca esti fericita ca ai reusit sa intri in potrivire atat de repede, dar nu e deloc etic, moral si frumos sa pui intrebari cu sens acuzator, ca si cum ar fi vina noastra.

Nu. Nu am nici un fel de pretentii. Chiar am optat pentru o varsta mult mai mare decat ai optat tu. Indiferent de sex, etnie. Plus ca am optat pentru ,,usoare intarzieri in dezvoltare", plus multe alte criterii pentru care am coborat bariera la limita de jos.

Esti norocoasa, prin prisma faptului ca in provincie treburile au mers struna tot timpul. Si pe legea veche si pe cea noua. Atat si nimic mai mult.

In Bucuresti si Ilfov e jale.

Stiu ce o sa gandesti acum...ca sunt familii din Bucuresti cu atestat de doar cateva luni care au adoptat sau sunt in curs de.,din lista cu copii greu adoptabili. Vazut si lista, ales si copii destui, dar nu a fost sa fie la noi.

 Nu trebuie sa vii sa-mi dai si tu in cap. Suficient imi e ca-mi da sistemul din Bucuresti. Nu mai am nevoie si de la altii...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am atestatul din 2015 si...nimic. Nu numai in Bucuresti / Ilfov merg greu lucrurile, ci si in alte orase mari.

E foarte dureroasa asteptare si inteleg prea bine frustrarea celorlalte viitoare mamici care scriu aici. Pentru ca, fetelor, vom fi mamici! Eu cred ca se va intampla minunea! 

Am avut si eu momentele mele de cadere, mai ales inainte de Craciun, dar m-am ridicat, m-am scuturat si ma mentin optimista! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu minus comentariului respectiv, desi observ ca in mediile de socializare fiecare intra sa primeasca el confirmare. Fiecare pentru tristetea sau bucuria sa. Si mai putin da atentie la ceea ce simte efectiv celalalt. Daca i-am fi scris doar ca ne bucuram pentru ea, lucru firesc si adevarat de altfel,  nu ar fi reactionat asa. Se astepta la alte reactii mai pozitive probabil, te descurajeaza o balanta pusa imediat bucuriei tale..

 

Imi pare rau pentru ca nu merge treaba pentru unele dintre noi. Eu de aici de la un monitor distanta  vad doar luptatoare, iar viitorul din palma este scris de determinarea fiecareia. Somebody13, poate colega nu a putut sa "prevada" ceva stralucit  pentru ca in momentul respectiv nu i se  parea ca mai lupti.

Va veni vremea tuturor. Eu mi-am facut o impresie despre voi, sunteti perseverente, veti reusi. Ce e al vostru e pus deoparte si va veni la momentul optim. Veti sti sa apreciati copilul mai mult decat oricare dintre cele care au inceput potrivirile devreme.   

Curaj! 

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu minus comentariului respectiv, desi observ ca in mediile de socializare fiecare intra sa primeasca el confirmare. Fiecare pentru tristetea sau bucuria sa. Si mai putin da atentie la ceea ce simte efectiv celalalt. Daca i-am fi scris doar ca ne bucuram pentru ea, lucru firesc si adevarat de altfel,  nu ar fi reactionat asa. Se astepta la alte reactii mai pozitive probabil, te descurajeaza o balanta pusa imediat bucuriei tale..

 

Imi pare rau pentru ca nu merge treaba pentru unele dintre noi. Eu de aici de la un monitor distanta  vad doar luptatoare, iar viitorul din palma este scris de determinarea fiecareia. Somebody13, poate colega nu a putut sa "prevada" ceva stralucit  pentru ca in momentul respectiv nu i se  parea ca mai lupti.

Va veni vremea tuturor. Eu mi-am facut o impresie despre voi, sunteti perseverente, veti reusi. Ce e al vostru e pus deoparte si va veni la momentul optim. Veti sti sa apreciati copilul mai mult decat oricare dintre cele care au inceput potrivirile devreme.   

Curaj! 

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Nico nu cred in ghicit in palma si nici nu sunt superstitioasa. E drept ca atunci, in acel moment, mi-ar fi prins bine un zambet mai senin din partea ei. Eram si intr-un moment mai incarcat emotional (apropierea sarbatorilor) si parca aveam nevoie de o confirmare ca lucrurile vor merge bine.

Eu stiu ca lucrurile se intampla cu un scop in viata si ca nimic nu e intamplator. Sunt convinsa ca tuturor ne va veni randul atunci cand trebuie, doar ca uneori, dupa atatia ani de frustrari si asteptare, ai pretentia de la unii oameni care trec (mai mult sau mai putin) prin experienta adoptiei (si a infertilitatii sau a pierderilor de sarcini) sa discearna mai bine ceea ce vorbeste. 

In fine, sa trecem peste. 

Sa ne tina Dumnezeu sanatosi pe toti, tineri la minte si in spirit, sa ne putem creste si iubi copii, cat mai mult timp din viata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...