Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Orice AM are un jurnal al copilului in care trebuie sa completeze detalii despre orice moment important din viata lui(primul cuvant, primii pasi,etc)...depinde insa de cum trateaza AM, daca nu e doar o obligatie.

 Este o obligatie peste care unii AM trec destul de usor.

In jurnalul fetitei noastre au fost mentionate doar vizitele la biserica, la rudele apropiate ale AM, una sau doua vizite la medicul de fam.  o aniversare si o petrecere de Craciun. Doar 4 sau 5 pagini de "evenimente" in 3 ani. Nimic despre primii pasi, primii dintisori, primele cuvinte, nici macar botezul nu a fost mentionat in jurnal. 

 Asa ca, nu va asteptati sa aflati prea multe in jurnal. 

Eu am fost foarte dezmagita sa aflu ca in 3 ani, fetitei mele nu i-a fost facuta nici macar o fotografie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc nume părinți,  la tata este necunoscut,  la mama scrie doar inițialele,  atât.  Fără nume complet. Și mie mi s-a părut ciudat sa fie sarcina mea, psihologa sa nu participe direct. M-am gândit să-i sun miercuri pe cei de la direcția mea și să-i întreb dacă e normal. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ne-au aratat acele 3 pagini ale fiecarui copil inca de la Bucuresti, in sensul de AS care se ocupa de noi a cerut aceste informatii de la AS care se ocupa de copii.

Asa am aflat numele de familie si am cautat pe site-ul de mai jos:

 

www.portal.just.ro 

 

Sau poti intra pe google si dai cautare " site tribunal judetul X"

 

Sunt informatii publice si orice vor incerca sa iti spuna, tu ai dreptul sa citesti.

 

Orice AM are acest jurnal al copilului, trebuie sa intrebi de el si sa ti-l dea sa il citesti, vei gasi acolo si lucuri bune,si lucruri rele si lucruri care te vor rupe pur si simplu. Adica pentru un om normal poate fi coplesitor sa vada prin ce au trecut niste copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc nume părinți,  la tata este necunoscut,  la mama scrie doar inițialele,  atât.  Fără nume complet. Și mie mi s-a părut ciudat sa fie sarcina mea, psihologa sa nu participe direct. M-am gândit să-i sun miercuri pe cei de la direcția mea și să-i întreb dacă e normal. 

Stii macar numele AM?Poti sa introduci asta la cautare dupa nume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speranta, trebuie sa iei lucrurile treptat si prima data sa vezi daca esti compatibila cu acel copil, parcurgi intalnirile obligatorii astfel incat sa se demareze procedura pentru incredintare. Vei primi registrul in care scrie asistentul maternal si lucrurile personale ale copilului in momentul in care il iei acasa. Este normal sa nu i se spuna copilului la prima intalnire despre ce este vorba pentru a nu.i crea o trauma in plus in contextul in care voi ati fi luat decizia sa nu continuati cu procedura de potrivire practica. Ar fi bine sa le aduci la cunostinta si celor de la directie daca este ceva ce nu ti se pare normal, etc...cu siguranta te vor sustine si indruma...Eu sunt convinsa ca dupa cele 2 zile petrecute impreuna iti vei da seama daca exista compatibilitate intre voi, copilul aŕ ceva pr de comportament, etc. Nu ar fi rau sa mergi cu o tableta/ laptop pe care sa se joace, navigati pe youtobe, etc. Daca nu are la asistentul maternal, cu siguranta va fi f atras si va astepta cu nerabdare o noua intalnire cu voi. Mergi cu el la cofetarie, locuri de joaca unde se poate da cu masinutele, mc donalds dc exista in oras. Succes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la obișnuirea copilului cu ideea adopției, sunt de acord cu Isabela. Trebuie sa mergem la sigur, asta o data. Si pentru copil e mai bine sa fie o obisnuit încet cu ideea. Si de cand afla sa nu treaca mult timp pana il iau parintii. Si asta ar fi un motiv de suferintasuferință, nerabdarea, grija... etc. 

 

Am incercat si eu sa caut pe portalul judecatoriei cu numele baiatului sau al Am. Nu merge. :( 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speranta, nu gasesti intotdeauna date despre copii pe site-urile judecatoriilor - si eu am incercat in 2 situatii sa aflu date despre copiii pe care urma sa ii vedem si nu am reusit, desi am cautat inclusiv dupa nume AM. 

Totodata, si eu cred ca este bine sa va asigurati ca sunteti compatibili cu copilul, inainte sa ii spuneti ca vreti sa il adoptati. In nov 2016 am gasit in lista copiilor greu adoptabili o fetita de 6 ani frumoasa si isteata si, asemenea tie ne intrebam si noi de ce nu.fusese adoptata pana atunci (o mai vazusera 2 familii), in prima vizita am fost cuprinsi de euforia gasirii unui copil frumos, dar dupa a treia vizita, cand euforia se dusese, am stiut ca nu este fetita noastra. De la directia de care apartinea fetita ne-au spus ca vor uncepe sa pregateasca fetita dupa ultima vizita din cele 4 obligatorii, daca vom fi siguri ca vrem sa o adoptam. Mult succes iti doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...