Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Voi stiti daca exista obligativitatea- din partea statului- sa testeze copiii adoptabili pentru hiv, sifilis si hepatite?

Noi facem analizele in paralele pentru aceste boli infectoase, pentru ca am constatat ca nu le au facute.

Nu cred ca e obligatoriu sa aiba asta in fisa. Stiu ca orice analiza sau investigatie vrem sa facem, o facem pe cheltuiala noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna doamnelor,

 

o mica intrebare: dupa blocarea copilului vizualizat, si apoi primirea fisei sintetice in cate zile trebuie sa dam un raspuns asupra continuarii potrivirii? Parca erau 7 zile lucratoare, nuh?

 

 Multumesc!

   Art. 46. -   (1) Potrivirea practică vizează pregătirea copilului, a adoptatorului/familiei adoptatoare şi a altor persoane de referinţă pentru copil şi organizarea de întâlniri între copil şi adoptator/familia adoptatoare, în vederea facilitării acomodării acestora. 

   (2) Iniţierea potrivirii practice se realizează de către responsabilul de caz al copilului sau, după caz, de către responsabilul de caz al adoptatorului/familiei adoptatoare şi constă în informarea acestor persoane cu privire la copil, nevoile şi caracteristicile acestuia, motivele pentru care se apreciază că adoptatorul/familia adoptatoare respectiv/respectivă este potrivit/potrivită pentru acel copil, prezentându-i-se şi fotografii recente ale copilului. În situaţia în care informarea este realizată de către responsabilul de caz al adoptatorului/familiei adoptatoare, responsabilul de caz al copilului îi comunică acestuia toate informaţiile necesare în acest sens, precum şi fotografii ale copilului. 

   (3) În vederea derulării activităţilor prevăzute la alin. (2) responsabilul de caz contactează de îndată adoptatorul/familia adoptatoare şi îi informează asupra faptului că au obligaţia de a se prezenta în termen de 7 zile la direcţie. Pentru motive obiective, neimputabile solicitantului, la cererea motivată a acestuia, termenul poate fi prelungit cu 7 zile. Informarea se poate realiza telefonic sau prin intermediul unei notificări transmise prin fax sau poştă electronică. 

   (4) În situaţia în care adoptatorul/familia adoptatoare nu se prezintă la direcţie în termenele prevăzute la alin. (3) ori în cazul în care ulterior realizării primei etape a potrivirii practice persoana/familia adoptatoare refuză continuarea acesteia, pentru copil se reia procedura de potrivire iniţială prevăzută laart. 44. Motivele refuzului se consemnează în scris. Responsabilul de caz al familiei face menţiunile corespunzătoare acestor aspecte în R.N.A. 

 

   Art. 49. -   (1) Prima întâlnire are loc în mediul de viaţă al copilului, fără a i se aduce la cunoştinţă scopul acesteia. Copilul este asistat în mod obligatoriu de persoana sa de referinţă. 

   (2) În 3 zile de la data primei întâlniri cu copilul, adoptatorul/familia adoptatoare îşi exprimă în scris opinia cu privire la continuarea procedurii de potrivire practică. 

 

ref la copii greu adoptabili:

 

   (3) Dacă adoptatorul doreşte să continue procedura de adopţie cu un copil greu adoptabil, indiferent de menţiunile referitoare la numărul de copii şi caracteristicile acestora conţinute în raportul final de evaluare, responsabilul de caz al familiei face menţiunea în acest sens în R.N.A. În termen de 7 zile de la efectuarea menţiunii în R.N.A. responsabilul de caz al copilului comunică responsabilului de caz al familiei toate informaţiile referitoare la copil pentru a fi prezentate adoptatorului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o intrebare sau mai bine spus cu o neliniste a mea. Ne-au potrivit cu un baietel, urmeaza a patra vizita oficiala. Relatia cu baietelul este una foarte buna, desi asistenta maternala nu ne-a permis sa il luam niciodata din casa de frica sa nu se intample ceva cu copilul cat este in grija ei, l-am vazut o ora sau doua la fiecare vizita. Vorbim la telefon, printre altele baietelul imi spune ca vine la Bucuresti dar impreuna cu mami si cu tati(asa le spune asistentei si sotului ei)...Mi-e cam teama de momentul in care ne va fi dat, cum va reactiona avand in vedere ca noi nu l-am luat niciodata numai pe el, sa plecam macar cateva ora...Offf fiecare etapa a adoptiei vine cu tot felul de nelinisti de lucruri si trairi neprevazute. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine e din C-ta?Vroiam sa stiu si eu in cat timp ati reusit sa adoptati sau de cand aveti atestatul?Ca noi am fost sa vedem lista si ni s a spus ca anul trecut au finalizat 20 de adoptii ....in ritmul asta ar insemna sa ne vina ranful in 2-3 ani,avand 64 de familii in fata...

Asteptam sa ne sune,ca am gasit un baietel in lista sa merge sa ne dea mai multe informatii despre el....inafara ca in descriere zice ca ii fuge un ochisor nu ar avea alte probleme....

Offfff....asteptarea asta e grea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monil, cred ca pentru copil e important si doar sa va vada. Sa il vizitati acasa la el cat de des va permiteti. Apoi, acasa la voi va fi oricum greu. Nici noi nu o putem convinge pe maternala sa ii explice baiatului ce e cu noi pe acolo. Teoretic, in ea are incredere, ar fi fost benefic. dansa motiveaza ca baietelul e prea mic sa inteleaga. Asta eu nu cred.

 

Am zis si asistentelor sociale despre temerea asta si au zis ca il luam si ne descurcam cu ce va urma. Totusi, ne au încurajat, spunand ca cel mic se va obisnui. Obisnuita propozitie "Daca cel mic a format un atasament fata de maternala, e  sanatos, inseamna ca va dezvolta arasament si fata de noi"....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...