Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Primii pași către adopție. (2)


Recommended Posts

Vizita 2 

 

scriu pe scurt, sunt la munca - am luat copilul la pensiune 2 nopti, ne-am jucat, copilul in prima noapte si-a bagat degetul in gurita pe post de suzeta. In timpul zilei, avea momente cand isi rodea unghiile. 

 

A2-a zi am avut intalnirea cu psihologul, a ramas placut surprinsa de relatia armonioasa dintre noi. Dupa intalnire, am ramas prin oras, la distractii. A 3-a zi dimineata, inainte de plecare, l-am dus la un magazin de jucarii si i-am cumparat 2 jucarii (alese de el).

 

Cu baiatul decurge bine, ne auzim la telefon, problema a fost si ramane AM. Continua sa-i bage in cap ca e copilul lui. Am semnalat asta psihologului care a recunoscut ca au probleme cu asistentii maternali, una le spun si alta fac. Mi-e teama ca baiatul va spune la sfarsit " NU ". El ne place, dar ... daca tot i se baga in cap ca ei sunt mama/tata .... psiholoaga l-a intrebat la intalnire ce a hotarat in privinta noastra (stie scopul vizitelor) si el a raspuns ca nu e hotarat. Dar, spune ca vrea la Bucuresti, vrea sa mearga cu noi la pensiune, a dormit cu noi, ne suna aproape zilnic ... e complicat ! Nu stiu cum o sa rezolv ! Ma gandeam la sesizare scrisa, daca ma conving ca il manipuleaza ( la sfarsitul celor 4 vizite). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Cine e din C-ta?Vroiam sa stiu si eu in cat timp ati reusit sa adoptati sau de cand aveti atestatul?Ca noi am fost sa vedem lista si ni s a spus ca anul trecut au finalizat 20 de adoptii ....in ritmul asta ar insemna sa ne vina ranful in 2-3 ani,avand 64 de familii in fata...

Asteptam sa ne sune,ca am gasit un baietel in lista sa merge sa ne dea mai multe informatii despre el....inafara ca in descriere zice ca ii fuge un ochisor nu ar avea alte probleme....

Offfff....asteptarea asta e grea

V-au sunat de la Direcție? Aveți informații despre copil?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin si eu cu o intrebare sau mai bine spus cu o neliniste a mea. Ne-au potrivit cu un baietel, urmeaza a patra vizita oficiala. Relatia cu baietelul este una foarte buna, desi asistenta maternala nu ne-a permis sa il luam niciodata din casa de frica sa nu se intample ceva cu copilul cat este in grija ei, l-am vazut o ora sau doua la fiecare vizita. Vorbim la telefon, printre altele baietelul imi spune ca vine la Bucuresti dar impreuna cu mami si cu tati(asa le spune asistentei si sotului ei)...Mi-e cam teama de momentul in care ne va fi dat, cum va reactiona avand in vedere ca noi nu l-am luat niciodata numai pe el, sa plecam macar cateva ora...Offf fiecare etapa a adoptiei vine cu tot felul de nelinisti de lucruri si trairi neprevazute. 

Monil, e minunat că ați fost potriviți! ce vîrstă are copilul? Wow..bravo!

În sfârșit aud si eu de o potrivire în ultima perioadă, nu doar despre copii din lista greu adoptabili.

Te rog, îmi poți spune de când aveați voi atestat (îmi cer scuze, dar nu mai rețin dacă 2014 sau 2015)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monil, e minunat că ați fost potriviți! ce vîrstă are copilul? Wow..bravo!

În sfârșit aud si eu de o potrivire în ultima perioadă, nu doar despre copii din lista greu adoptabili.

Te rog, îmi poți spune de când aveați voi atestat (îmi cer scuze, dar nu mai rețin dacă 2014 sau 2015)

Avem atestatul din noiembrie 2014. Dupa 2 ani ne-au potrivit, dupa treaba cu noul soft din noiembrie 2016. Baietelul e din Sibiu, oras din lista celor in care noi eram dispusi sa ne deplasam. Inca mi se pare ca plutesc...Doresc tuturor mamicilor sa isi gaseasca cat mai repede puiutul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem atestatul din noiembrie 2014. Dupa 2 ani ne-au potrivit, dupa treaba cu noul soft din noiembrie 2016. Baietelul e din Sibiu, oras din lista celor in care noi eram dispusi sa ne deplasam. Inca mi se pare ca plutesc...Doresc tuturor mamicilor sa isi gaseasca cat mai repede puiutul.

 Îmi dai speranțe că se mai fac și potriviri și-mi dai speranțe că ne-o veni si nouă rândul, candva, sper destul de curând. Noi avem atestat din 2015 (primavara-vara)

Suntem la același sector.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody

 

Da, se va intampla si la voi, de asta  fi sigura. Eu in primul an de atestat sunam la directie in fiecare luna. In cel de-al doilea an, m-am potolit, imi  pierdusem speranta. Cand ne-au sunat pentru potrivire, ne-au cam luat prin surprindere, era un moment cu schimbari atat in familie cat si la job. Dar am respirat adanc si am mers inainte. 

Rabdare si va veni acel moment si la voi, sa vezi atunci emotii, nelinisti, bucurie, de toate....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somebody

 

Da, se va intampla si la voi, de asta  fi sigura. Eu in primul an de atestat sunam la directie in fiecare luna. In cel de-al doilea an, m-am potolit, imi  pierdusem speranta. Cand ne-au sunat pentru potrivire, ne-au cam luat prin surprindere, era un moment cu schimbari atat in familie cat si la job. Dar am respirat adanc si am mers inainte. 

Rabdare si va veni acel moment si la voi, sa vezi atunci emotii, nelinisti, bucurie, de toate....

 

În primul an de atestat am sunat maxim de 2 ori (știam că nu sunt șanse). În al doilea an, am sunat doar de câteva ori, am vizionat lista cu copii adoptabili (dar nu s-a concretizat nimic) și..așteptăm. Acum, pe al doilea atestat, de câte ori am sunat, ne-au spus fix același lucru: „așteptați, vă vom suna noi”. Am încercat să aflu măcar câte familii mai sunt înaintea noastră și nu mi-a răspuns. A spus că nu e relevant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...